Adana Irak Pazarını Değerlendirmeli

Adana’nın bölgeye yakınlığı nedeniyle büyük avantaja sahip olduğuna dikkat çeken Koçak, “Sanayide güçlü, ticarette gelişmiş ilimiz olan Adana önümüzdeki dönemde gayret göstermesiyle ihracatını daha fazla geliştirebilir” dedi.

08 Kasım 2018 Perşembe 11:48
Bu haber 281 kez okundu
Adana Irak Pazarını Değerlendirmeli
banner39
 Adana Sanayi Odası tarafından Ticaret Bakanlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle düzenlenen “Irak Ülke Günü ve Yurt Dışı Pazar Araştırma Desteği Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

ADASO Salonu’nda Genel Sekreter Bora Kocaman’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda konuşan Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Harun Koçak, Irak’ın bereketli bir Pazar olduğunu, her türlü ürünün ihraç edilebileceğini söyledi. Adana’nın bölgeye yakınlığı nedeniyle büyük avantaja sahip olduğuna dikkat çeken Koçak, “Sanayide güçlü, ticarette gelişmiş ilimiz olan Adana önümüzdeki dönemde gayret göstermesiyle ihracatını daha fazla geliştirebilir” dedi.

Petrol ve doğalgaz zengini olan Irak’ın dünyanın 5.büyük petrol rezervine sahip bulunduğunu vurgulayan Koçak, ekonominin kamu ağırlıklı bir yapıya sahip bulunmasına karşın serbest piyasa ve özel sektörün gelişme gösterdiğini bildirdi. Dış ticarette özel sektörün payının giderek arttığını, piyasada döviz satışı ve yurtdışı transferinin serbest olduğunu belirten Koçak, ülkede yabancı sermaye ve yatırıma ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Dış Ticaret Uzmanı Harun Koçak, Irak’ta dinamik tüketim, ülkenin yeniden imarı nedeniyle yatırım pazarı konumunda olduğunu, yerli üretimin özellikle gıda, sanayi ve tarımda yetersiz kalması sonucu hemen her üründe ithalata dayalı iç tüketim gerçekleştiğini kaydetti.

DEİK Türkiye-Irak İş Konseyi Başkan Yardımcısı ve Samsun Makine Sanayi A.Ş. Dış İlişkiler Müdürü Abdullah Anıl Altunkaya, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun yapısı ve çalışmalarını anlattı.Irak’taki firmaların mal ihtiyacını genelde acil olarak tedarik etmeye yöneldiğini, bu nedenle teslim süresinin önem kazandığını belirten Altunkaya, “İhracatta alıcının en önemli kavramlarından biri fiyat, diğeri de zamandır. Adana bunlara olumlu yanıt vermektedir, bu yönden avantajlıdır. Ürün buradan Irak’a aynı gün içerisinde rahatlıkla ulaştırılabilmektedir” dedi.

Altunkaya, Irak’a yapılan ihracatta en önemli sorunlarından birinin bankacılık sektöründeki sorunlar olduğunu, öncelikli olarak parasal akışın hangi kanallardan geleceğinin çözümlenmesi gerektiğini kaydetti.

Adana Sanayi Odası Meclis Üyesi olan ASKON Şube Başkanı, Beyza Piliç Genel Müdürü Recep Çalışkan ise firmanın Irak’a yönelik ihracatı ile ilgili deneyimlerini paylaştı. Tarihi ve kültürel bağların ticareti kolaylaştırdığını, paranın transferi konusunda sıkıntılar yaşandığını belirten Çalışkan, “Tahsilat konusunda akreditif yok. Tamamen güvene dayalı bir durum var” dedi.

Irak’ın özellikle gıda ürünlerinde özellikle Türkiye’yi tercih ettiğini, bu nedenle Türk ihracatçıların önemli avantaj yakaladığını ifade eden Çalışkan, tavuk sektöründe üretime geçilmesiyle yüzde 70’ler seviyesinde olan ihracatlarının yüzde 40’a kadar gerilediğini, yeni pazar arayışlarını sürdürdüklerini vurguladı.

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Aliye Akdeniz Burkay ise “Yurt Dışı Pazar Araştırması Destekleri” ile ilgili bilgi verdi.

Kaynak:Adaso
Admin 5

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34