Adana'da Fidanlar Fidanlarla Büyüyor Projesinde Bin Fidan Dikildi

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen ‘’Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’’ projesi kapsamında bin adet fidanı toprakla buluşturdu.

06 Kasım 2018 Salı 15:54
Bu haber 289 kez okundu
Adana'da Fidanlar Fidanlarla Büyüyor Projesinde Bin Fidan Dikildi
banner39
 Çukurova ilçesi Toroslar Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleşen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. 
 Orman Bölge Müdürü İsmet Erol’un konuşmasının ardından etkinlikte bir konuşma gerçekleştiren Vali Demirtaş, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Milli Eğitim ile Tarım ve Orman Bakanlıklarının ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor Ağaçlandırma İş Birliği Protokolü’ kapsamında ülke genelinde 3 yıl içerisinde 10 milyon fidanın bugünden itibaren toprakla buluşturulmasının planlandığını dile getirdi. 
 
Bugün Toprakla Buluşturduğumuz Fidanlar Fevkalade Önem Arz Ediyor
 
Projeyle ilk ve ortaöğretim çağındaki her bir öğrencinin kendisiyle büyüyen bir ağacının olmasının amaçlandığını aktaran Vali Demirtaş,  ‘’Bu kapsamda bugün bizler de gözbebeği evlatlarımızla bin adet fidan dikiyoruz. Üzülerek ifade etmeliyim ki küresel ısınma ve iklim değişiklikleri, bizleri hazin bir sona doğru hızla sürüklemektedir. Dünyamızı fosil ve teknolojik atıklarla kendi ellerimizle cehenneme çeviriyoruz. O sebeple bugün toprakla buluşturduğumuz fidanlar fevkalade önem arz ediyor. Diktiğiniz bir fidan sizin için önemsiz ve basit bir hareket olarak görünebilir. Lakin bu hareketi, 10 milyon fidan gibi topyekûn bir seferberlik olarak değerlendirdiğimizde, ne kadar büyük bir adım attığımız da kendiliğinden ortaya çıkıyor.’’ dedi.
 
Konuşmasının devamında öğrencilere de seslenen Vali Demirtaş, ‘’Diktiğiniz bu fidanlarla hem kendinizin hem de dünyanın geleceğine sahip çıkma bilincinde olduğunuzu gösteriyorsunuz. Bilmelisiniz ki bugünden itibaren onların büyümesinden de sizler sorumlusunuz. Tıpkı sizlerin büyümesi için aileleriniz nasıl gayret gösteriyorsa, sizler de bu fidanların büyümesi ve adına yakışır bir ormana dönüşmesi için, elinizden gelen çabayı göstermelisiniz.’’ dedi.
 
Bu Yıl 7,8 Milyon Fidan Dikimi Gerçekleştireceğiz
 
%41’i orman olan Adana’da ağaçlandırma, rehabilitasyon, erozyon kontrolü ve mera ıslah çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini kaydeden Vali Demirtaş,  ‘’Bu kapsamda son 15 yılda toplam 217,6 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Bu yıl da 7,8 milyon fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Bu sayede ilimizin doğal güzelliklerine yenilerini ekleyecek; orman varlığına önemli katkı sağlamış olacağız. Çocuklarımıza daha temiz, daha yeşil, daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına gayretlerimizi artıracağız. Valilik olarak her alanda olduğu gibi, doğa ve çevre gibi en fazla hassasiyet gösterdiğimiz konularda da ilgili tüm kurumlarımızla, STK’larımızla, vatandaşlarımızla iş birliğimizi sürdürecek; gereken destekleri vermeye devam edeceğiz.’’ şeklinde konuştu.
 
 ‘’Birlikte Büyüyoruz Ormanı’’nın oluşturulmasında emeği geçen başta bu ormanın gerçek sahipleri kıymetli çocuklar olmak üzere herkese teşekkür eden Vali Demirtaş, ‘’Fidanların Fidanlarla Büyümesi’’ temennisinde bulunarak sözlerine son verdi.
 
Konuşmaların ardından Vali Demirtaş öğrencilerle birlikte bin adet fidanı toprakla buluşturarak diktiği fidanların can suyunu verdi.
 
Etkinliğe Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Kaynak:Adana Valiliği
Admin 5

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34