Engellilere Ödenen Evde Bakım Ücreti

AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, engelsiz Türkiye için birçok düzenleme yaptıklarını bildirdi. 2005 yılında çıkarılan Özürlüler Kanunu ile ‘evde bakım ücreti’ uygulaması getirildiğini hatırlatan Gürkan, bu kapsamda 2013 Ocak ayı itibariyle 400 bin 347 engelli ailesine 269 milyon 557 bin 639 lira evde bakım ücreti ödendiğini söyledi. Gürkan, Adana’da ise şubat ayı itibariyle kişi başı 700.58 TL. olmak üzere 14 bin 795 engelli vatandaşa 10 milyon 365 bin lira evde bakım ücreti verildiğini kaydetti.

03 Mart 2013 Pazar 15:46
Bu haber 602 kez okundu
 Engellilere Ödenen Evde Bakım Ücreti
banner1
 
Sosyal devlet anlayışı uygulamaya geçirilerek, dezavantajlı kesimlerin korunmasına büyük özen gösterildiğini vurgulayan Gürkan, yaklaşık 11 yılık AK Parti iktidarı döneminde engellerin kaldırılması konusunda ciddi adımların atıldığını dile getirdi. İlk Özürlüler Kanunu çıkarıldığını ve bu alanda birçok yasal düzenlemenin yapıldığını belirten Gürkan, anayasada yapılan değişiklikle engelliler için pozitif ayrımcılık getirildiğini aktardı. Gürkan, açıklamalarında engellilere yönelik düzenlemeleri şu şekilde anlattı: “Çalışamayacak durumda olan veya iş bulamayan engellilere bağlanan maaşlar yüzde 200 ila yüzde 300 oranlarında artırılarak, anlamlı bir tutara ulaşmış. Aylık bağlananların kapsamı genişletilmiştir. 2013 Şubat ayı itibariyle 580 bin 926 vatandaşımıza engelli maaşı ödenmektedir. 2002 yılında engellilere ödenen maaş 25 TL iken bu rakam –2013 yılında engellilik oranı yüzde 40-69 arası için– aylık 251 TL yüzde 70 üzeri engellilerimiz için ise 376 TL’ye yükseltilmiştir. İlk defa bakıma muhtaç tüm engelliler bakım hizmeti kapsamına alınmış. Engellilere evde veya özel bakım merkezlerinde sunulan bakım hizmetinin ücretlerinin ödenmesi sağlanmıştır.”

Çevre, binaların ve şehir içi toplu taşıma araçlarının özürlülerin kullanımına uygun hale getirilmesinin zorunlu hale getirildiğine işaret eden Fatoş Gürkan, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz yararlanma imkanı sunulduğunu ifade etti. Engelli istihdamını geliştirici tedbir ve teşvikler öngörüldüğüne dikkat çeken Gürkan, engelli memurların çalışma hayatına ilişkin birçok düzenlemenin hayata geçirildiğine değindi. Gürkan, “Engelli bireylere vergi muafiyetleri sağlanmış, onlara karşı yapılan ayrımcı uygulamalar için cezai yaptırımlar getirilmiştir. Bu kesime girişimcilik yeterliliklerinin kazandırılması için KOSGEB ve İŞKUR aracılığıyla çalışmalar yürütülmekte. Son derece önemli yenilikleri içeren Özürlü Memur Seçme Sınavı'nı (ÖMSS) oluşturularak, bu kişilerin kendi aralarında yarışmasına imkân sağlanmıştır.” şeklinde konuştu.

Engellilerin kamuda istihdamının büyük oranda arttırıldığının altını çizen Gürkan, 2002’de 5 bin 777 olan özürlü kontenjanında memur olarak çalışan engelli sayısının 2012 yılı sonu itibariyle 35 bin 531’e ulaştığını anlattı. 2012’deki engelli sınavına giren adaylar arasından engel durumları ve alanları uygun olanların öğretmen olarak atamalarının gerçekleştirileceğini ifade eden Gürkan, ÖSYM aracılığıyla mart ayında 8 bin 115 engellinin işe yerleştirileceği müjdesini tekrarladı. Tüm mevzuatlarda ‘Özürlü’ ibaresinin ‘Engelli’ olarak değiştirilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü açıklayan Gürkan, “Tüm bu çalışmalar engellilerimizin önündeki engelleri kaldırmak içindir. Çünkü engelli olmanın öğrenmeye ve üretmeye mani olmadığının farkındayız.” diye konuştu.
CİHAN

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner24

banner34