Gerçek Hürriyet, Gerçek Adaleti de İktiza Eder

Yeni Asya Genel Yayın Yönetmeni Kâzım Güleçyüz, Kur’anî bir hürriyet ve adalet anlayışının hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek “gerçek hürriyet, gerçek adaleti de iktiza eder” dedi.

14 Mart 2019 Perşembe 02:39
Bu haber 170 kez okundu
Gerçek Hürriyet, Gerçek Adaleti de İktiza Eder
banner39
 
Yeni Asya Genel Yayın Yönetmeni Kâzım Güleçyüz, Kur’anî bir hürriyet ve adalet anlayışının hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek “gerçek hürriyet, gerçek adaleti de iktiza eder” dedi.

Bediüzzaman’ı anma faaliyetleri dahilinde, Adana Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde 10 Mart 2019 tarihinde “Bediüzzaman’a göre Adalet ve Hürriyet” konulu bir konferans düzenlendi. Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kâzım Güleçyüz ve Yazı İşleri Müdürü ve Karikatüristi İbrahim Özdabak’ın katılımıyla gerçekleşen program Kur’ân-ı Kerîm tilâvetiyle başlayıp, Yeni Asya destanının öz geçmişi ve mücadelelerinin anlatıldığı, sinevizyon sunumu ile devam etti. Özellikle, zamanın şartları ve ilcaatına göre yayınlanan, Yeni Asya’nın zor ve cesur manşetleri hayret ve ilgiyle izlendi.

HAKKIN YANINDA HAKSIZLIĞIN KARŞISINDA


Geçmişten beri Yeni Asya’nın darbelere karşı olduğunun altını çizen Güleçyüz, “Bu mücadelesinde her zaman kararlı bir duruş sergileyen Yeni Asya, bu meşum ihtilâlleri yapanları lânetlerken, kim olursa olsun, hukuksuz uygulamalarla mağdur olan insanların hak ve hukukunu savunarak, bu konuda da net bir duruş sergilemiştir. Yeni Asya, emr-i İlâhî ve sünnet-i Peygamberiye uygun olarak, bu minval üzere yürüttüğü mücadelesiyle yoluna devam etmektedir ve inşallah kıyamete kadar da devam edecektir” diye konuştu.


Kur’ani bir hürriyet ve adalet anlayışı geliştirilmeli


Yeni Asya Genel Yayın Yönetmeni Kâzım Güleçyüz, bu konudaki görüşlerini aşağıdaki ifadelerle özetledi: “Zamanımızın en ehemmiyetli ve güncel konusu olan adalet ve hürriyet esaslarına ait anlatacaklarım, Kur’ân hakikatleri Risale-i Nurlar’dan iktibas ettiğim hakikatlerdir. Hürriyet ve adaletin esası Fatiha Sûresi’ndeki “Yalnız sana ibadet ederiz” hakikatinden doğmuştur. Çünkü yalnız Allah’a kul olan bir kimse, gerçek hürriyeti tatması neticesi, Allah’ın bütün yarattıklarına değer vererek bir karıncayı dahi incitemez. Bu hassasiyetin topluma mal olması, Kur’ânî bir hürriyet ve adalet anlayışının hayata geçirilmesiyle mümkün olacaktır. Üstad Bediüzzaman bunu “Ekmeksiz yaşarım, ama hürriyetsiz yaşayamam” sözüyle ifade etmiştir. Aslında gerçek hürriyet, gerçek adaleti de iktiza eder”
‘Yeni Asya büyük bedeller ödedi’


“Bediüzzaman hayatının en zor zamanlarda bile, gerçek hürriyet ve adalet mefhumlarını savunmaktan geri durmamıştır” diyen Güleçyüz, “Bu gün 50. kuruluş yılında Kur’ân hakikatleri Risale-i Nurlar’ın medyadaki dili olmakla, insanlığa ve İslâm âlemine ilânatçılık görevini deruhte eden Yeni Asya, bu elli yıl içerisinde, adalet ve hürriyet hakikatinin ne derece ehemmiyetli olduğunu hep anlatmış; bunu anlatırken büyük bedeller ödemiştir. Bediüzzaman adalet ve hukukun üstünlüğü mevzularına vurgu yaparken, bir masumun hakkının bütün insanlık için bile feda edilemeyeceğini ifade etmiştir” şeklinde konuştu.
Nur hakikatlerini çizgilerle göstermeye çalışıyoruz


Kazım Güleçyüz’den sonra söz alan Yeni Asya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Karikatürist İbrahim Özdabak “Bulunduğu zor dönemlerde destansı mücadelelerle ismini altın harflerle tarihe yazdıran Bediüzzaman ve onun eseri Risale-i Nur hakikatlerini ve onun taşıdığı misyonu karikatür ve çizgilerle ifade etmeye çalışıyoruz” dedi.

Özdabak, “Başörtüsü mücadelesinin en zor anlarında, başörtüsünün savunulduğu cesur çizgiler, Ayasofya’nın mahzun hali, Müslümanlara Çin, İsrail ve başka yerlerde yapılan hukuksuzluk ve işkenceler, 12 Eylül ve 28 Şubatın zalimane icraatları ve 20 Temmuz OHAL sürecinde ortaya çıkan hak ve hukuk ihlâlleri ve bunların yanında, İslâm âlemini geri bırakan hastalıklar çizgilerin açık veya şifreli konuları olmuştur” diyerek sunumunu tamamladı. Baştan sona büyük bir ilgiyle takip edilen program, tebrik telgraflarının okunmasıyla sona erdi. 

ABDULLAH ŞAHİN

Adana - Yeni AsyaAdmin 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34