Yeşilçam'ın Usta Oyuncusu Vefat Etti

Usta Oyuncu Süleyman TuranVefat Etti.

10 Eylül 2019 Salı 11:42
Bu haber 1140 kez okundu
Yeşilçam'ın Usta Oyuncusu Vefat Etti
banner22
Süleyman Turan kalp krizi geçirerek vefat etti. 

Süleyman Turan Kimdir?

Süleyman Turan, 19 Kasım 1936 tarihinde İstanbul Kadıköy’de dünyaya gelmiştir.Gerçek adı Süleyman Başturan’dır. Lise öğrenimine kadar Kadıköy’de okudu. Daha ufak yaşlarda sanata karşı meraklı olduğu için halk evlerine gidip gelirdi. Oralarda çalışmalar yapan resim hocalarının atölyelerine katılır resim yapmaya çalışırdı.

Ardından, İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisini kazandı ancak üçüncü sınıfa kadar okuyabildi.

Yedek subay rütbesinde askerlik hizmetini yaptı. O esnada Kore savaşı vardır. Gönüllü olarak Türk birliğine katılır ve Japonya’ya giden ekipte yer alır. Günün birinde, Japonya’da askerler tarafından bir yetenek yarışması organize edilir. Bu yarışmaya Türk askerler İngilizce yazılan bir piyes ile katılır ve oyunu kazanırlar. Bu oyun kendisinin sahne sanatlarına başladığı ilk denemesi olmuştur. Yine bir gece Tokyo’da bir kulübe gittikleri esnada bir film çekimine şahit olurlar. Şans eseri filmde figüran olarak oynar. Askerliği bitmiş olmasına rağmen Türkiye’ye dönmez ve uzun bir süre uzak doğu ve Amerika’da gezer ve büyük maceralar yaşar.

Sanat Hayatına Nasıl Giriş Yaptı?

Sahne hayatına ilk İstanbul’da bir tiyatro oyunuyla atıldı. Sinema hayatına ise Osman Seden’in yönetmenliğini üstlendiği ve baş rollerde; Tamer Yiğit, Türkan Şoray, Öztürk Serengil, Hulusi Kentmen‘in olduğu “Sayın Bayan” isimli filmdi.

Süleyman Turan, bir dönem de dergi ressamı olarak çalışmaya başladı. Filmlerin dışında uzun zaman karikatür ve resim de yaptı. Çizimleri uzun zaman “Akbaba” dergisinde yayınlandı. İlk önce Akşam gazetesinde başladı çizgi roman çizmeye. Senaryolarını da o yazıyordu. Sabah gazetesinde 15 seneden fazla çizgi roman çizdi. Hafta sonlarında ise Veli Efendi’de “At yarışları”nda bilet satışı da yapıyordu.

Tiyatro ve sinemaya karşı çok büyük bir ilgisi vardır. İngiliz filolojisinde okurken her gece Gürdal Onur isimli arkadaşının oynadığı tiyatronun kulisine takılmaktadır. Her boş zamanında gidip geldiği bu yer, ünlü tiyatro sanatçısı Saim Alpago’nun kurduğu özel tiyatrodur. O kadar sık gider ki oyunu adeta ezberlemiştir. Bir gün Selim Naşit tiyatroya gelmeyince onun oynadığı rolü almıştır. 1962 senesinde Tiyatroya başlar. “Harput’ta Bir Amerikalı” oyununda başrol bile oynadı.

admin 4

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34