Müddesir Suresinin Faziletleri

Yüce Rabbimizin Mukaddes kitabı olan Kuranı Kerim’de bulunan Muddessir süresinin faziletleri ve sırlarını anlamak için birinci kaynak tabiki Hz Peygamberimizin hadis kaynaklarıdır.

12 Şubat 2019 Salı 08:34
Bu haber 207 kez okundu
Müddesir Suresinin Faziletleri
banner39
 Birçok surenin ve ayetlerin faziletleri, hadisi şerifler ile ifade edilmiştir. Lakin hangi mümin sevap kazanmak amacıyla Müddessir suresi’ni okursa bir çok manevi hediyeler hanesine sevap işlenir.

Her surenin bir çok özelliği vardır. Her bir ayet ve sure Allah kelâmı olmakla beraber herbirinin ayrı ayrı özellikleri vardır.

Kur’ân, insanları yolların en doğrusuna götürür. Gerek insanların kendileriyle olan münasebetlerinde, gerek insanların birbirleriyle olan münasebetlerinde ve gerekse devletlerarası münasebetlerde Kur’ân, en ideal ve mükemmel yolu gösterir.

Kur’ân-ı kerîmin yetmiş dördüncü sûresi.
Müddessir sûresi Mekke’de nâzil oldu (indi). Elli iki âyet-i kerîmedir. İlk âyet-i kerîmede geçen Müddessir kelimesinden dolayı sûreye, Sûret-ül-Müddessir denilmiştir.Müddessir; örtüsüne bürünen, demektir. Sûrede, Peygamber efendimize; inkâr yolunda olanları uyarması, Allahü teâlâyı tekbir etmesi, yüceltmesi, sabırlı olması vs. emredilip, inkârcıların uğrayacakları cezâlar bildirilmiş, iyilerle kötülerin mukâyesesi yapılmıştır.

MÜDDESSİR SURESİ NEDEN İNDİRİLMİŞTİR?
“Başbaşa bırak beni…” ayetinin (11. ayet) nüzul sebebiyle ilgili olarak sahih olduğunu belirterek Hakim, İbni Cerir ve İbni Ebi Hatim, İbni Ab-bas’tan şunu rivayet etmektedirler: Velid b. Muğire Peygamber (s.a.)’in ya­nına geldi. Peygamber (s.a.) ona Kur’an okudu. Bu okuyuşu dolayısıyla yu­muşar gibi oldu. Durum Ebu Cehil’e ulaştı. Ebu Cehil yanına giderek: Ey amcam dedi. Senin kavmin sana vermek üzere bir mal toplamak istiyorlar. Çünkü sen yanındaki şeylerden istifade etmek için Muhammed’e gitmişsin. Velid dedi ki: Andolsun Kureyş de biliyor ki ben aralarında malı en çok olanlardan birisiyim.

Ebu Cehil dedi ki: O halde onun hakkında senin onu inkâr ettiğini ifade edecek, senin ondan hoşlanmadığını ortaya koyacak ve böylece onlara ulaşacak bir söz söyle. Velid: Peki ne diyeyim, diye sordu. Allah’a yemin ederim aranızda şiiri benden daha iyi bilen bir kimse yoktur. Onun recezini de, kaside türünü de benden daha iyi kimse bilmiyor. Al­lah’a yemin ederim onun söyledikleri bu kabilden hiçbir şeye benzemiyor. Yine Allah’a yemin ederim ki sözünde bir tatlılık, bir parlaklık ve çekicilik vardır. Üst dallan meyveli, alt tarafı verimlidir. O hep üste çıkar, hiçbir söz onun üstüne çıkamaz, o altında kalanı da darmadağın eder. Ebu Cehil dedi ki: Kavmin onun hakkında bir şeyler söylemedikçe senden hoşnut olmaya­caktır. Velid: O halde beni bir süre bırak da hakkında düşüneyim, dedi. Bu sefer: “Bu nakledilegelen bir sihirden ibarettir” yani başkasından naklettiği bir sihirdir, dedi. Bunun üzerine: “Başbaşa bırak beni tek başıma yarattı­ğım kimse ile” buyruğu nazil oldu.

“Onun üzerinde ondokuz (melek) vardır.” ayetinin (30. ayet) nüzul se­bebiyle ilgili olarak İbni Ebi Hatim, Ba’s de Beyhaki ve İbni Merdüveyh, Bera’dan şunu rivayet etmektedirler: Yahudilerden birkaç kişi Peygamber (s.a.)’in ashabından birisine cehennem bekçileri hakkında soru sordular. O adam gelip durumu Peygamber (s.a.)’e bildirdi. Hemen o anda üzerine: “Onun üzerinde ondokuz (melek) vardır.” ayeti nazil oldu.

MÜDDESSİR SÛRESİ’NİN FAZİLETİ VE YARARLARI

Hadîs-i şerifte buyuruldu ki:

“Müddessir sûresini her zaman okumayı alışkanlık hâline getiren kimseye, Allahü Teâlâ Mekke’de yaşıyan müminlerin sevâbı kadar sevâb ihsân eder.”

Kur’ân-ı Kerîm’deki sûreleri okuyanlara verileceği bildirilen sevâblar, harâm işlemeyip, helâl lokma yiyenler, farz ve vâcib olan ibâdetleri yapıp kul borcu olmayanlar içindir. Ehl-i sünnet itikâdmda olmak ve belirtilen fayda ve sevâblan bu sûrelerden değil, Allahü Teâlâ’dan bilmek lâzımdır. (Kur’ân-ı Kerîm’de 574. sayfadadır.)

Allahın izniyle Bu sureyi okuyan, nefsi emmarenin sultasından kurtulur.

Allahın izniyle Kötülüklerden korunmak için okunur.

Çirkin ve Hayırsız işlerden kurtulmak isteyenler, Zihni’ni temiz işlere yormak için sureyi okumaya sürekli devam etsin.

admin 4

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34