Şeytanın Yaptırım Gücü Yoktur, Vesveseyle Telkin Eder

ŞEYTANIN DESİSELERİ

25 Mayıs 2019 Cumartesi 12:53
Bu haber 1144 kez okundu
Şeytanın Yaptırım Gücü Yoktur, Vesveseyle Telkin Eder
banner22
 
ŞEYTANIN DESİSELERİ


İnsanın nefis, gazap, şehvet gibi manevî duygu ve lâtifeleri, şeytanın vesveselerine alıcı-verici durumundadır. Onun için iradesi zayıf olan insanlar, şeytanın tuzağına kolay kapılarak günahlara dalarlar, istikametten ayrılıp perişan olurlar. Bu sebeple Cenab-ı Hak, Kur’ân’da sık sık insanları ikaz ederek şeytanın vesvesesine karşı uyanık olmaya dâvet eder.

Aslında şeytanların fiil, icat ve yaratmada hiç payları yoktur. İnsanları zorla saptırmaya muktedir değiller. 1 Ancak fikir ve düşünceyle vesvese verebilirler. Kalpteki lümme-i şeytaniye bölümüne yıkmak, bozmak, inkâr etmek gibi kötü düşünceleri, ibadet, duâ, hayırlı amel gibi olumlu işlerden vazgeçme gibi fikirleri telkin ederler.

Kur’ân’da, şeytanın vesvesesi ile helâk olan insanlar, haşirde şeytanı şahıs olarak görecekleri ve ona niçin kendilerini saptırdığını soracakları, o da onlara, kendilerine sadece fikir ve tavsiyede bulunduğunu, onları zorla saptırmaya muktedir olmadığını, kendi kendilerini kınamalarını söyleyip oradan kaçacağı ifade edilmiştir. 2

Akıllı bir Mü’min, şeytanın telkinlerine iradesiyle karşı koyar, imanını kuvvetlendirip salih amel yaparak onun şerrinden korunur.

Dipnotlar:

1- Lem’alar, s. 155.

2- İbrahim Sûresi, 22.
KAYNAK: YENİ ASYA


ADMİN  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34