Andız Otunun İnanılmaz Faydaları

Andız otu balgam söktürücü ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, tıbbi olarak yıllardır kullanılan çok yıllık bir bitkidir.

06 Ekim 2016 Perşembe 21:46
Bu haber 2114 kez okundu
Andız Otunun İnanılmaz Faydaları
banner1
 Bu yazıda, andız otunun tıbbi kullanımı ve yan etkileri hakkında bilgi vereceğiz.

Bu bitki aşağıdaki özelliklere sahiptir;

– Balgam söktürücüdür.
– Öksürüğü bastırır ve giderir.
– Terlemeyi uyarır ve terlemeyi sağlar.
– Şişkinliği rahatlatmaya yardımcı olur.
– Diüretiktir ve idrar akışını arttırır.
– Antifungaldir, mantar enfeksiyonlarını önler.
– Antiparazitiktir, parazitleri yok eder.
– Anti-enflamatuardır, iltihabı azaltır.
– Mukoza üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Solunum Sorunları:

Andız otu, genellikle bronşit ve akciğer enfeksiyonlarının neden olduğu artmış mukustan kaynaklanan öksürüğü rahatlatmak için kullanılmaktadır. Bu bitkinin öksürük kesici ve balgam söktürücü özellikleri esas olarak “alantolactone” maddesinden kaynaklanmaktadır. Bu maddede bulunan “alantolactone” ve “inulin” (nişastalı bir madde veya polisakkarit) yatıştırıcı bir madde olarak etki eder. İnulin tahriş olmuş bronşları ve mukoza membranlarını sarar ve yatıştırır. Balgam söktürücü olarak, pürülan bronşit durumunda mukus veya balgamı gevşeterek atılmasına yardımcı olur. Saponinlerin varlığı akciğerlerden mukusun çıkarılmasını kolaylaştırır. Ayrıca astım ve boğmacadan etkilenen kişilerdeki öksürüğün rahatlamasını sağlamaya yardımcı olur. Andız otunun “M. tuberculosis” bakterisine karşı savaşan bir madde olduğuna inanılmaktadır ve veremin sebep olduğu öksürük ve diğer semptomları bir ölçüde önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca zaatüre veya plörezi hastalıklarından etkilenen kişilere yardım sağlayabilir.

Gastrointestinal Sorunlar:

Andız otunun kökünde bulunan helenin adı verilen acı bir maddenin varlığının sindirimi teşvik etmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Helenin maddesinin iştah uyarıcı olduğuna inanılmaktadır. Bitki uzmanları andız otunun dispepsi semptomlarını hafifletmekte olduğunu düşünüyor. Bu bitkinin kökünde bulunan uçucu yağlardan alantolactone, gastrit veya gastroenteritten sorumlu olan parazit veya solucanların (yuvarlak kurt, kancalı kurt, giardia, kıl kurdu) yok olmasına yardımcı olabilen özelliklere sahiptir. Ayrıca sindirime yardımcı olur. Andız ve meyan kökünden yapılmış bir bitkisel içecek bulantı ve şişkinlik gibi belirtileri hafifletmeye yararlı olabilir.

Kan Şekeri Üzerine Etkisi:

Bu bitkide bulunan çözülebilir bir lif olan inülinin bağırsak florası için faydalı olduğu düşünülmektedir, aynı zamanda kan şekeri ve trigliserid ile ilgili tıbbi sorunları önlemeye yardımcı olabilir. İnulin tatlı bir tada sahip olsa da, doğru dozlarda alındığında kan şekeri seviyelerinin üzerinde minimal bir etkiye sahiptir. Bu bitki çay, sıvı ekstresi veya tentür şeklinde alınabilir. Doz ile ilgili olarak, günde üç kez 1.5-3 gram kök alınabilir. Andız çayı günde iki kez alınabilir. Bu çayı yapmak için 1.5-3 gram kökü 150 mililitre kaynar suya ilave edilebilirsiniz. 5-10 dakika demleyin.


Bu bitki aşağıdaki durumlarda kontrendikedir;

Gebelik:
Bir rahim uyarıcı olarak kabul edildiğinden, bu bitki gebelik sırasındaki kadınlar tarafından alınmamalıdır. Ayrıca anne adayları ve fetüs üzerindeki etkileri konusunda bilimsel verilerin henüz eksik olması nedeniyle de kullanılmamalıdır. Ayrıca emziren anneler tarafından da kaçınılmalıdır.


    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner25

banner34