Çörek Otunun Faydaları

Çörekotu, sadece semptomları tezahür eden rahatsızlıkları tedavi edici değil, özellikle insanı tehdit eden birçok potansiyel rahatsızlığı önleyici özellikte yaratılmış bir bitkidir.

27 Nisan 2018 Cuma 13:22
Bu haber 1948 kez okundu
Çörek Otunun Faydaları
banner39
 Çörekotu, sadece semptomları tezahür eden rahatsızlıkları tedavi edici değil, özellikle insanı tehdit eden birçok potansiyel rahatsızlığı önleyici özellikte yaratılmış bir bitkidir.

Çörekotu kullanımında dikkat edeceğimiz en önemli husus: “Çörekotu’nu Çörekotu tohumu olarak satın alınız. Kesinlikle öğütülmüş çörekotu almayınız. Çünkü Çörek otunun içeriğinde bulunan uçucu yağlar ve diğer değerli mineraller eğer öğütme işlemi uzun sürer ve bekleme söz konusu olursa niteliğini yitirebilir. Çörekotu öğütülmeden yenirse sindirilemez, öğütülerek veya çiğnenerek yenmesi gerekir.” 1

Sağlıklı olsanız da bağışıklık sisteminizi ve bütün organizmanızı güçlendirmek için, birkaç hafta boyunca düzenli olarak çörekotu yağını tavsiye edilmiş dozda kullanmak faydalıdır. Sık sık hastalanıp grip olan ve devamlı yorgunluk çeken kimse savunma sistemini mutlaka çörekotu ile güçlendirmelidir. Saman nezlesi, astım ve soğuk algınlığında tedaviye yardımcıdır. Sivilceler, egzama, sedef hastalığı ve çeşitli deri mantarlarında etkilidir. Mide- bağırsak rahatsızlıkları, şişkinlik, bağırsak krampları, mide gazları, hazımsızlık ve hemoroitte (basur) faydalıdır. Romatizma, kısırlık, hanımların özel günlerindeki ağrılar ve uyku bozukluklarında denenmiş ve faydaları görülmüştür.

Her derde layık devayı ihsan eden Hâkim-i Rahim olan Zat-ı Zülcelâl, milimetrik mahzenlere depoladığı yüzden ziyade madde ile İsm-i Âlim-Hâkim ve Şafi’ye ayine olan çörekotu ile alakalı yazımızı bir anekdotla bitireceğiz: “Bizim can dostlarımızdan S. Üniversitesi profesörlerinden bir doktor kardeşimiz M. Y. Bize dedi ki ‘Ben ve aile efradım sabah evden çıkarken çıkış kapısının kenarına bir çay tabağı içine koyduğumuz çörekotundan bir parmak banar ve ağzımıza koyup gideriz. Akşam eve dönüşte yine aynısını yapar içeri gireriz. Hep Fahr-ı Kâinat’ı (A.S.M.) düşünerek yaptık Allah’a şükürler olsun evimize hastalık girmedi.’2

Madem tavsiye kalplerin, ruhların ve nefislerin tabibinden (A.S.M.) geliyor; O’na ittiba etmek, tahattur etmek Sünnet-i Seniyyeye (Velev ki küçük bir meselede bile olsa) ittiba sevabıyla nurlanıp hem de bedenen ve ruhen Şafi-i Hakiki’nin (C.C.) bu hazinesinden istifadeye vesile olacaktır. Mutfaklarımızda çörekotuna ve yağına yer ayıralım.
Admin 2
Kaynak: www.yeniasya.com.tr/feyzullah-ergun/sifa-habbecikleri-3_338734    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34