Domatesin İnanılmaz Faydaları

Değerli okuyucu, toplumda yerleşmiş olan yanlış bilgiyi düzeltmek oldukça zordur.

24 Eylül 2016 Cumartesi 20:18
Bu haber 1517 kez okundu
Domatesin İnanılmaz Faydaları
banner39
 Kime sorsanız, 'gözlere hangi sebze iyi gelir' diye, alacağınız cevap, havuçtur. Halbuki, bu yanlıştır. Domatesin gözlerimiz üzerindeki olumlu etkileri havuçtan çok daha güçlüdür. Domates bir yaz sebzesi olup, yaz mevsiminde tüketilmelidir. Genel bir kural olmamakla beraber her sebze ve meyve mevsiminde tüketilmelidir.
İnsan vücudu (metabolizması) mevsimlere bağlı olarak farklı çalışır. Kaldıki, tüm canlıların metabolizmaları gece ve gündüze bağlı olarak dahi farklı çalışır.
Domatesin en güçlü olduğu özellikleri,
Antioksidan
Kalp büyümesine karşı önleyici
Kalbin dıştan yağlanmasına karşı hem koruyucu hem de yok edici
Makula dejenerasyonuna karşı önleyici ve koruyucu olması
Makula dejenerasyonu başlangıç aşamasında ise, tedavi edici
İyi huylu prostat büyümesine bağlı idrar yapma zorluğuna karşı
Yüksek göz tansiyonun düşürülmesinde olumlu etkisi vardır
Kolestrolün düşürülmesinde ve dengelenmesinde yardımcı
Domatesin bu saydığım özelliklerinden istifade edebilmek için, doğal tohumundan yetiştirilmiş olma şartı vardır. Eğer, satın aldığınız domates ebter (kısır) tohumdan elde edilmiş ise, yukarıda belirtmiş olduğum özelliklerinden istifade edemiyorsunuz demektir. Bazen size sunulan domatesin 'arılı domates' olduğunu da söyleyebilirler. Ve hatta organik domates diye de savunabilirler. Adı, ister 'arılı' isterse de 'organik' olsun; Tohumu ebter (kısır) tohum ise, değişen bir şey olmayacaktır.
Yukarıda belirtmiş olduğum özelliklerinden faydalanamıyorsunuz demektir. Hangi sebze veya tahıl olursa olsun, tohumu ebter (kısır) ise, onun hastalıklara karşı önleyici ve koruyucu gücünden yeterli düzeyde istifade edemeyeceksiniz demektir. Tüketeceğiniz sebze ve tahılın veya da bakliyatın ebter tohumlu olmaması gerekir.
Domates veya brokoli iyi huylu prostat büyümesinin neden olduğu idrar yapma zorluğuna karşı mükemmel birer çözüm getirmektedirler. Domates, bazı insanlar için allerjendir. Eğer, domatese karşı allerjiniz var ise, bu taktirde brokoli önermekteyim.

Egzama ve Sedef hastaları dikkat!
Egzama şikayeti olanların domates tükemine karşı ölçülü olmalarını öneririm. Özellikle çiğ domates tüketiminde ölçülü olmaları gerekir. Domates, içerdiği bazı etkin maddeler bakımından egzamayı azdıran bir sebzedir.

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34