Ebegümecinin İnanılmaz Faydaları

Ebegümecinin içerdiği mineraller sağlık açısından bazı faydalar sağlamaktadır.

01 Ekim 2016 Cumartesi 00:43
Bu haber 1716 kez okundu
Ebegümecinin İnanılmaz Faydaları
banner1
Özellikle cilt ve saç sağlığının korunması için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ebegümecinin genel sağlığımıza faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Cilt Sağlığına Faydaları: Ebegümeci cilt sağlığı açısından birçok faydası vardır. Ciltteki şişmelerin azalmasına yardımcı olur. Cildin yenilenmesini sağlar. Cilt hücrelerinin bağışıklıklarının artmasına yardımcı olduğu gibi serbest radikallerin verdiği zararı azaltabilir. Cildin yaşlanmasını geciktirir. Ebegümeci aynı zamanda ciltte meydana gelen yara ve yanıklara karşı da tedavi amaçlı kullanabilir. Bunun için ebemgümeciyi kaynatarak lapa halinde cildin etkilenen kısmına uygulamanız yeterlidir.


Ebegümecinin Saç Sağlığına Faydaları: Ebegümecinin 2-3 dakika suda kaynatılarak saçlara uygulanması hem saçların temizlenmesini hem de kafa derisinin temizlenmesine yardımcı olur. Bu işlem, kaşıntı sorunlarının giderilmesi sağlar ve kafa derisindeki yağların temizlenmesini sağlar. Ayrıca saçı yumuşatır ve doğal bir parlaklık kazandırır. Ebegümeci, saçların sağlıklı ve daha hızlı büyümesine yardımcı olur.
Sindirim Sistemi ve Mide Sağlığına Faydalıdır: Bazı sağlık uzmanları ebegümecinin mide sağlığını koruduğunu savunmaktadırlar. Hatta bir kısım sağlık uzmanları gastrit hastalığına iyi geldiğini belirtmektedirler. Bunun dışında bağırsak sağlığını da korumaya yardımcı olur. Kaynatılarak içildiğinde kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.


Solunum Yolu Sistemi İçin Faydalıdır: Ebegümecinin özellikle üst solunum yolları için faydalı olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği ve astım ataklarını geciktirici özelliğinin olduğu söylenmektedir. Göğüs yumuşatan, balgam söktüren ve öksürüğe iyi gelen ebegümeci, solunum yolları rahatsızlıkları için birebirdir.
Ebegümecinin solunum yolu sağlığı için ayrıca tüketim şekli de önemlidir. Bunun için ebegümeci sonbahara doğru toplanmalı ve güneşte kurutulmalıdır. Kurtulmuş olarak uzun süre muhafaza edilmesi kolaydır. Kullanmak istediğiniz zaman 1 yemek kaşığı kurumuş yaprak ve çiçekleri karıştırarak 1 bardak suda 15 dakika demlemeye bırakın. Günde ortalama 3 bardak tüketmeniz yeterlidir.


Ateş Düşürücü Özelliği Vardır: Özellikle kış aylarında meydana gelen soğuk algınlıklarına karşı etkilidir. Bunun yanında üşütmeden kaynaklanan ateşi düşürücü özelliği vardır. Terleme sonucu bünyenin rahatlamasını sağlar.
Kolesterol ve Kan Basıncını: Birçok kaynak ebemgümecinin kolesterol ve kan basıncı için de faydalı olduğunu belirtmektedir. Fakat sağlık uzmanları bu konuda farklı görüşleri savunmaktadır. Bazı sağlık uzmanları ebegümecinin kolesterol ve kan basıncını olumsuz yönde etkilediğini savunmaktadırlar. Kolestrol ve kan basıncı için ebegümecinin dozunun ayarlanmasının zor olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden ebemgümecinin bu faydasını not olarak düşüyoruz ama bir sağlık uzmanının kontrolü dahilinde tüketilmesini öneriyoruz.
Ebemüeci Çayının FaydalarıEbegümeci Çayının Faydaları
Ebegümeci çayı, ebegümeci bitkisinin kaynatılarak demlemeye bırakılmasıyla elde edilir ve sağlık açısından faydaları ebegümeci bitkisinin faydalarına benzerdir. Ebegümeci çayı, ebegümeci bitkisine oranla daha yaygın olarak tüketilir. Ebegümeci çayının birçok faydası vardır.
Ebegümeci çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir:
Kan basıncını düzenler. Ebegümeci çayının kan basıncını sağlıklı seviyede tuttuğuna inanılır. Amerika’da bu konuyla alakalı yapılan birçok bilimsel araştırma ebegümecinin kan basıncını sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Tufts Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, ebegümeci çayı kan basıncını 10 puan düşürebilmektedir. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklar ve hipertansiyon hastalıklarına da iyi gelmektedir. Sağlık açısından 1 hafta boyunca günde üç bardak tüketilmesinin bir risk taşımadığı düşünülür.
Ebegümeci çayının kolesterolü düşürdüğü düşünülmektedir. Bu özelliğinden dolayı kalp hastalıklarına karşı bünyeyi korur ve damarların hasar görmesini engelleyebilir. Vücutta kötü kolestrol seviyesinin düşmesine yardımcı olabilir. Tip 2 diyabet hastalarının üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, ebegümeci çayı diyabet hastalığına iyi gelmektedir.
Ebegümeci çayı karaciğeri korur. Bu konuyla alakalı yapılan çalışmalar ebegümeci çayının antioksidan özelliklerinin karaciğeri hastalıklardan koruduğu ortaya konulmuştur. Antioksidanlar vücutta doku ve hücrelere zarar veren serbest radikalleri nötralize eder.
Ebegümeci çayı kanserden korur. Antioksidan özelliğinden dolayı aynı zamanda kansere neden olan serbest radikallerin etkisini kırarak kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
Ebegümeci çayının C vitamini açısından zengin olması, alerjik hastalıklara karşı bünyenin korunmasını sağlar. Ebegümeci çayı, soğuk algınlıklarının neden olduğu ateşli hastalıklar başta olma üzere alerjik hastalıklarının iyileşmesine de yardımcı olur.
Ebegümeci çayı, sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler bırakır. Bazı sağlık uzmanları tarafından ruh hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Depresyon ve strese karşı etkilidir. Sinir hastalıklarından kaynaklanan kramp ağrılarına karşı etkili olduğu söylenmektedir.
Sindirim sistemi sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir. Hazmı kolaylaştırır. Bağırsakların temizlenmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı kilo vermeyi kolaylaştırır. Ebegümeci çayının Kolorektal kanseri önleyici özelliği vardır. Çok etkili bir idrar söktürücüdür.
Sporcular tarafından yaygın olarak tüketilir. Bünyenin sıvı ihtiyacını kaşırlar ve yaz aylarında buz konularak veya soğutularak tüketildiğinde hararet giderici özelliği vardır. Ayrıca soğuk içecek olarak tüketildiğinde yorgunluğun giderilmesine yardımcı olabilmektedir.
Ebegümeci çayı aynı zamanda kilo vermek isteyenler için etkili bir içecektir. Bağırsak hareketlenmesini arttırdığı için bu durum kilo vermeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bunun yanında besinlerin emilimini kolaylaştırması da kilo vermeye fayda sağlar.


    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner28

banner34