Türk Kahvesinin İnanılmaz Faydaları

Kahve İçmek Enerjinizi Arttırır ve Sizi Zekileştirir.

21 Ekim 2016 Cuma 10:20
Bu haber 2675 kez okundu
Türk Kahvesinin İnanılmaz Faydaları
banner39
 1.Kahve İçmek Enerjinizi Arttırır ve Sizi Zekileştirir

Kahve içmek, insanların enerjik hissetmelerini ve yorgunluklarının giderilmesini sağlar. Bu durumun sebebi ise kahvenin içerisinde bulunan kafein adında bir uyarıcıdan gelmektedir. Kafein dünya üzerinde kullanımı en yaygın psikoakfit maddelerden biridir.

Kahve içtiğinizde, kahvenin içerisinde bulunan kafein önce kanınıza karışır. Kana karışan kafein, bu yolla beyne ulaşmaktadır. Kafein beyne ulaştığında ise, burada bulunan adenozin isminde bir kısıtlayıcı nörotransmitteri engeller. Bu olay gerçekleştikten sonra beyinde başka nörotransmitterlerin salınımı artar ve bu yolla nöronların çalışma hızı oldukça yüksek bir seviyeye ulaşır.

Kahve içildiğinde verdiği enerji ve ayıltma etkisi buradan gelmektedir. Ayrıca yapılan bazı araştırmalara göre, kahve içmek beynin bazı fonksiyonlarının çok daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Bu fonksiyonlara hafıza, uyanıklık, enerji seviyesi, ruh hali, reaksiyon süreleri ve genel bilişsel fonksiyonlar dahildir. Kahve tüketildiğinde bu fonksiyonlar daha iyi çalışmaktadır.

2.Kahve Yağlarınızı Yakmanıza Yardımcı Olur

Kahvenin içinde bulunan kafeinin, dışarıda satılan hemen her yağ yakıcı destekleyici besinlerin içerisinde bulunduğunu biliyor muydunuz? Böyle olmasının mantıklı bir sebebi var. Kahvenin içerisinde bulunan kafeinin, vücutta yağ yakımına yardımcı olabilen birkaç doğal besinden biri olduğu kanıtlanmıştır.

Yapılan araştırmalara göre kafein, metabolizma hızını yaklaşık % 3 ile % 11 arasında arttırmaktadır. Bu nedenle yağ yakıcı besinlerin içerisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kafeinin metabolizmayı hızlandırması dışında, özellikle vücutta yağ yakımına faydalı olduğu bilinmektedir. Hem metabolizmayı hızlandırması hem de yağların yakılmasına yardımcı olması, kahveyi kilo verme diyetlerinin vazgeçilmez bir parçası yapmaktadır.

3.Kahve Fiziksel Performansınızı Geliştirebilir

Kahve içtiğinizde, kahvenin içerisinde bulunan kafein, sinir sisteminizi uyarır ve yağ hücrelerine vücuttaki yağları parçalamaları için sinyal gönderilmesini sağlar. Fakat kafein ayrıca kan bulunan adrenalin seviyesinin de artmasını sağlamaktadır.

Adrenalin hormonu, bedenlerimizin ağır fiziksel işlerin altından kalkabilmesi için tasarlanmıştır. Kafeinin yağ hücrelerinin parçalanmasını sağladığını söylemiştik. Parçalanan bu yağ hücreleri direk kana karışarak vücudumuz için adeta bir benzin görevi görmektedir.

Verilen tüm bu bilgilere dayanarak, kahve içmenin genel olarak vücudumuzun fiziksel performansını yaklaşık % 11-12 civarı attırdığını söylemek mümkündür. Tam da bu nedenle, spor salonuna gidip yorulmaya başlamadan en az yarım saat önce, bir bardak kahve içmek tavsiye edilir.

4.Kahve Sizi Alzheimer ve Bunamadan Koruyabilir

Alzheimer dünyada en çok rastlanan nörodejeneratif hastalıklardan biridir. Bu nedenle bunama da dünyada oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Bu tip hastalıklar genellikle 65 yaş üstü insanları etkilemektedir ve maalesef alzheimer hastalığının bilinen herhangi bir çaresi ya da tedavisi bulunmamaktadır. Fakat bu tür hastalıkları tedavi edemesek de, en başında görülmesini engelleyebilecek bazı şeyler yapabiliriz.

Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak bu açıdan faydalı olmakla birlikte, kahve içmenin de şaşırtıcı bir biçimde bu hastalıklara karşı önemli bir önlem olduğu söylenmektedir. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, kahve içen kişilerde alzheimer hastalığı görülme olasılığı % 65 daha düşüktür. Bu sayı, alzheimer gibi tedavisiz bir hastalık için oldukça önem arz etmektedir.

5.Kahve Parkinson Hastalığı Riskini Azaltmaktadır

Parkinson hastalığı dünyada, alzheimerdan sonra en sık karşılaşılan nörodejeneratif hastalıktır. Beyinde bulunan dopamin getirici sinirlerin ölmesi sonucunda, parkinson hastalığı görülmektedir. Aynı alzheimer hastalığı gibi, parkinson hastalığının da bilinen herhangi bir tedavisi yoktur.

Tam da bu nedenle dikkatimizi bu gibi hastalıklara vermeli ve yakalanmamak için her önlemi almalıyız. Yapılan araştırmalara göre, düzenli kahve tüketen kişilerin parkinson hastalığına yakalanma riskleri, % 32 ile % 60 arasında oldukça ciddi bir miktarda azalmaktadır. Fakat burada dikkat etmemiz gereken önemli bir ayrıntı bulunmaktadır.

Bu hastalık engelleyici etkiye yaratan şey, kahvenin içerisindeki kafeindir. Bu nedenle kafeinsiz kahve içen kişilerin bu özellikten faydalanamayacaklarını bilmeleri gerekmektedir. Eğer bu gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcı olsun diye kahve içmeyi tercih ediyorsanız, kahvenizi kafeinli içmeyi seçmelisiniz.

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34