Çocuklar Öldürülüyor!

BM, 2017 yılındaki silÂhlı çatışmalarda en az 10 bin çocuğun öldürüldüğünü ya da sakat kaldığını açıkladı. New York’ta açıklanan rapora göre bir çok ülkede militan gruplarca kaçırılan çocuklar savaşlarda kullanılıyor.

30 Haziran 2018 Cumartesi 00:10
Bu haber 454 kez okundu
Çocuklar Öldürülüyor!
banner39
 
BM, 2017 yılındaki silÂhlı çatışmalarda en az 10 bin çocuğun öldürüldüğünü ya da sakat kaldığını açıkladı. New York’ta açıklanan rapora göre bir çok ülkede militan gruplarca kaçırılan çocuklar savaşlarda kullanılıyor.Bİrleşmİş Milletler’in (BM) verilerine göre 2017 yılında bütün dünyadaki çatışmalarda en az 10 bin vefat etti ya da sakat kaldı. BM kayıtlarına geçen, çocuklara işlenen 21 bin dolayındaki suç arasında, cinsel istismar, okul ve hastane saldırıları ile çocukların asker olarak kullanılması da bulunuyor.

Suç kurbanı oluyorlar

Bu suçların 6 bin kadarı, Myanmar, Suriye ve Yemen’in de aralarında bu-lunduğu ülkelerin hükümet kuvvetleri, 15 bini ise diğer silâhlı gruplar tarafından işlenmiş. BM’nin New York’taki merke-zinde açıklanan Çocuklar ve Silâhlı Ça-tışmalar raporunda Suriye’deki 2 bin 896 çocuğun suç kurbanı olduğu, Myanmar, Irak, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan ve Kongo’da da çocuklara işlenen suçların arttığı belirtiliyor. Silâhlı gruplar tarafından kaçırılan ya da cinsel istismara uğrayan çocukların sayısında da artış kaydedildi.

8 bİn çocuk öldürüldü

2016 yılındaki silâhlı anlaşmazlıklar sırasında 8 bin çocuk öldürülmüş ya da sakat bırakılmıştı. Bu sayı 2017 yılında 2 bin artmıştı. BM özel temsilcisi Virginia Gamba Suriye’nin birçok yerinde sivillerin kuşatılarak açlıktan ölüme mahkûm edildiğini söyledi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in açıklanan rakamları derin üzüntüyle karşıladığı belirtildi.
yeniasya.com.tr/dunya/cocuklar-olduruluyor_466037

Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34