Danimarka’daki Ayasofya

Vikingler diyarı Danimarka Roskilde Ayasofya Camii ve Kültür Derneği Külliyesi açıldı.

13 Mayıs 2018 Pazar 02:31
Bu haber 556 kez okundu
Danimarka’daki Ayasofya
banner39
 
Vikingler diyarı Danimarka Roskilde Ayasofya Camii ve Kültür Derneği Külliyesi açıldı.

Danimarka Türk Diyanet Vakfı (DTDV) çatısı altında hizmet veren Roskilde Ayasofya Camii ve Kültür Derneği Külliyesi resmî törenle hizmete açıldı.

Danimarka’da başşehir Kopenhag’ın 40 kilometre batısında yer alan Roskilde şehrinde temelden inşa edilen Roskilde Ayasofya Camii ve Kültür Derneği Külliyesi için düzenlenen açılış törenine çok sayıda dâvetlinin yanı sıra Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Uğur Kenan İpek, Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Ömer Aydın, Roskilde Belediye Başkanı Joy Mogensen, Roskilde Katedralı Başpiskoposu Peter Fischer Möller, Kopenhag Din Hizmetleri Müşavir Vekili Hüseyin Gültekin de katıldı.      

Türkiye’de cami, kilise ve sinagogların yan yana olduğuna dikkati çeken İpek, “Roskilde Ayasofya Camii ve Kültür Derneği Külliyesi’nde gerçekleştirilecek çeşitli etkinlikler, sadece İslam dininin tanıtılmasına yönelik değil, diğer dinlerle de birlikte etkinlikler yapılması, toplumsal hayatta hoşgörüyü öne çıkaran birleştirici unsurların öneminin görünürlük kazanması bakımından son derece yararlı olacaktır.”

Müslümanların Avrupa’ya kattığı değer

Roskilde Belediye Başkanı Joy Mogensen de yaptığı konuşmada, Müslümanların Avrupa’ya kattıkları değerleri anlatırken, farklı kültürlerin Roskilde’de bir arada yaşayabildiğine işaret etti. İslâm’ın Orta Çağ’da Avrupa toplumunun öğreticisi olduğu sözünün çabuk unutulduğunun altını çizen Mogensen, “Farklı kıtalardan farklı ürünlerin Avrupa’ya yayılmasını Müslümanlara borçluyuz. Kahve, şeker ve pamuk üretimini Müslümanlar sayesinde öğrendik. Öğrendiklerimiz Avrupa’da tarım sektörünün gelişmesinin önünü açarken, toplumumuzun sanayileşmesine de yardımcı oldu.” dedi.  Buranın 2016 yılında düzenlenen temel atma törenine katılmasından ve caminin inşasına onay vermesinden dolayı kendisine yapılan eleştirilere de değinen Mogensen, cami cemaatinin Türkiye ile yakın bağı bulunmasına rağmen Roskilde’deki Türklerin Danimarka yasalarına saygılı olduğunu bildiği için temelini attığı caminin açılışına da katılmakta sorun görmediğini vurguladı. Roskilde Ayasofya Camii ve Kültür Derneği Külliyesi çifte ezan okunmasıyla kurdele kesilerek resmî olarak açıldı.

3’üncü cami

Danimarka Türk Diyanet Vakfına bağlı temelden inşa edilen 3’üncü cami olma özelliğini taşıyan Roskilde Ayasofya Camii ve Kültür Derneği Külliyesi bin 50 metrekarelik kapalı alanda yaklaşık bin kişinin ibadet edebileceği şekilde tasarlandı. Cemaat ve hayırseverlerden toplanan bağışlarla inşa edilen cami 20 milyon krona (13 milyon 500 bin lira) mal oldu. Roskilde Ayasofya Camii ve Kültür Derneği Külliyesi’nde ibadet için ayrılan alanların yanı sıra eğitim ile kültürel faaliyetlerin yapılabileceği alanlar, kadınlar için aktivite alanları, kafeterya, imam lojmanı ve gasilhane de bulunuyor.
www.yeniasya.com.tr/dunya/danimarka-daki-ayasofya_461684

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34