Hampetrol Fiyatları 70 ABD Dolarına Yükseldi

“İran ve Libya Konusunda Uyarı, Hampetrol Fiyatları 70 ABD Dolarına Yükseldi.”

28 Haziran 2018 Perşembe 08:49
Bu haber 380 kez okundu
Hampetrol Fiyatları 70 ABD Dolarına Yükseldi
banner39
ABD yaptırımlara muafiyet tanımıyor: Hedef Tahran’ın ihracatını sıfırlamak.. ABD Enerji Bakanı Perry’e göre OPEC artışı ihtiyacın biraz altında.”

OPEC, Rusya ile koordinasyon içerisinde, arz yetersizliği tehditi karşında petrol üretimini arttırmak için bir uzlaşmaya vardı. Son 48 saat içerisinde Libya’da ham petrol arzı neredeyse yarıya indi. Bu arada ABD, 4 Kasım’da yürürlüğe girecek yaptırımları beklemeden hidrokarbon ihracatını sıfırlamak istediği İran’a karşı tutumunu daha da sertleştirdi.

Bu iki gelişme, günde toplam 3 milyon baril petrolünü risk altına aldı. OPEC – diğer bir deyişle Suudi Arabistan- Moskova ile birlikte, bir milyon baril üretimi konusunda anlaştı. Ancak bu miktar sadece acil durumları karşılamaya yeterli olacak. Venezuela’d a petrol üretimi çok düşerken, Angola, Meksika ve Kanada gibi diğer bir çok ülkede de üretim sıkıntısı yaşanmaya başladı.

Bu kayıpları telafi etmek neredeyse imkansız gibi görünüyor. Dün (26 Haziran 2018) ABD Enerji Bakanı Rick Perry, OPEC tarafından alınan ilave ham petrol üretim kararının piyasa ihtiyacının biraz altında olduğunu açıkladı.

Son gelişmelerin ardından ham petrolün baril fiyatı 70 ABD Doları’na (iki aydan bu yana ilk defa) yükseldi.

Söylentilere göre ABD, yaptırımların kısmen hafifletilmesi karşılığında, Rusya’dan biraz daha fazla çaba talep edecek.

Beyaz Saray yetkililerinin yaptırımlara herhangi bir muafiyet uygulamak niyetinde olmadıklarını teyit etmeleri ve Tahran’dan ham petrol satın alımlarının derhal durdurulmasının beklendiğinin açıklanması üzerine, petrol fiyatlarının aniden yükselmesiyle, bu durum piyasada güçlü tepkilere yol açtı. Alternatif yeni tedarikçilerin bulunmasına yardım etmeleri için Çin, Hindistan ve Türkiye ile görüşmeler programa alındı. Nitekim İranlılar bu yaklaşımı bekliyorlardı. OPEC zirvesinde İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, “Trump’ın kimseye muafiyet tanıyacağını düşünmüyorum” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Piyasaların tepkisi bir yana, asıl tepki Libya’dan geldi. Libya Ulusal Silahlı Kuvvetler (Lna) Başkanı General Khalifa Haftar, on gündür çatışmalara sahne olan El Sider ve Ras Lanuf limanlarını ele geçirip, resmi Ulusal Petrol Şirketine (National Oil Company/NOC) teslim etmek yerine, bunların kontrolünü Bengasi’deki diğer bir NOC’ a (BM ve Trablus tarafından yasa dışı kabul edilen) vermek suretiyle petrol üretim faaliyetlerine yeniden imkan tanıdı.

Şu an zarar görmüş ve bloke halde olan El Sider ve Ras Lanuf limanlarının yanı sıra, halihazırda düzenli olarak çalışan Cirenaica’nın diğer terminalleri olan Brega ve Zueitina ile Mısır sınırındaki Hariga limanı (toplam 800 bin baril ham petrol ihracat kapasitesi olan) trafiğinin kontrolü Bengasi’deki NOC’a verildi. Ancak, bu da yeterli olmadı. Bengasi’deki Libya Ulusal Silahlı Kuvvetler sözcüsüne göre, NOC, şimdi tüm petrol yatakları, dağıtım kanalları ve her tür petrol altyapısının kontrolünü elinde tutacak.

Trablus ise, 2016 yılında olduğu gibi, her tür yasa dışı petrol satışını izlemesi ve bloke etmesi için Birleşmiş Milletlere başvurdu.

Kaynak: Il Sole 24 Ore, 27 Haziran 2018.

Yayımlayan: Roma Ticaret Müşavirliği

admin 4

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34