İhracat Nisan Ayında %20 Oranında Artış Gösterdi

Finlandiya:İhracat, Nisan Ayında %20 Oranında Artış Gösterdi

08 Haziran 2018 Cuma 14:22
Bu haber 394 kez okundu
İhracat Nisan Ayında %20 Oranında Artış Gösterdi
banner39
Finlandiya:İhracat, Nisan Ayında %20 Oranında Artış Gösterdi

Finlandiya Gümrük İdaresi bilgisine göre, ülkenin ürün ihracatı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %20 oranında artış gösterdi. ihracat artışının en önemli sebeplerinden biri olarak söz konusu ay gerçekleşen ve Almanya'ya teslim edilen kruz gemisi gösterildi.

İhracat değeri Nisan ayında 5,5 milyar Avroyu aştı. Ocak-Nisan ayları arasında ihracat değeri bir önceki yıla kıyasla %10 oranında arttı.

İthalat değeri ise Nisan ayında %8 oranında artarken 5,4 milyar Avronun biraz altında gerçekleşti. İthalat yılın başında bir önceki yıla kıyasla %6 oranında artmış oldu.

Nisan ayında ticaret fazlası 130 milyon Euro oldu. Geçen yıl Mayıs ayında ticaret dengesi fazla oldu. Ancak, Ocak-Nisan döneminde ticaret dengesi açığı 565 milyon Euro oldu. Geçen yılın nisan ayında, ticaret açığı 370 milyon Avro ve Ocak-Nisan aylarında 1,2 milyar Avro oldu.

İhracatın Nisan ayındaki büyük artışında etkili olan ve Almanya'ya teslim edilen kruz gemisi 543 milyon avroluk değer kattı. Meyer Turku tersanesinin Tui Cruises şirketine teslim ettği Mein Schiff 1 kruz gemisi teslimatı haricinde hesaplanan istatistiklerde ihracat yanlızca %8 oranında artmış olacaktı.

İhracatın dikkat çekici yükselişi ayrıca, makine ve aletlerdeki ve kimya sanayi ürünleri ile, araç ve kağıt hamuru ihracatlarında ki artıştan kaynaklandı. Kağıt ve karton, biçilmiş kereste, çelik ve demir ihracatı önemli oranda düştü. Petrol ürünleri ihracatının değeri Nisan ayında keskin bir düşüş gösterdi. Kürk ihracatı da düştü.

İthalat Nisan ayında ham npetrol ve petrol ürünlerinde biraz düşerken, Makine ve teçhizat, maden cevheri, ilaç, binek otomobil ve metal ithalatı keskin bir artış göstermiştir.

AB ülkelerine ihracat Nisan ayında %30 oranında artarken, AB ülkeleinden yapılan ithalat ise %8 oranında arttı. AB ülkeleri dışına yapılan ihracat %7 oranında arttı. AB ülkeleri dışındaki ülkelerden yapılan ithalat ise %8 oranında artış gösterdi.

Kaynak: Taloussanomat Gazetesi
Yayımlayan:Helsinki Ticaret Müşavirliği

admin 4

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34