İkinci Dalga Yok

ABD Başkanı Donald Trump operasyon sonrası yaptığı ilk açıklamada “Misyon tamamlandı” dedi. Rusya, ABD öncülüğündeki saldırıları “kabul edilemez ve yasa dışı” olarak tanımladı.

16 Nisan 2018 Pazartesi 12:45
Bu haber 587 kez okundu
İkinci Dalga Yok
banner39
 
ABD Başkanı Donald Trump operasyon sonrası yaptığı ilk açıklamada “Misyon tamamlandı” dedi. Rusya, ABD öncülüğündeki saldırıları “kabul edilemez ve yasa dışı” olarak tanımladı.Suriye’nin Duma kentinde kimyasal silahla düzenlendiği iddia edilen saldırıdan Beşar Esad rejimini sorumlu tutan ABD, Fransa ve İngiltere ortak operasyon ile Suriye’deki hedefleri vurdu. ABD Savunma Bakanı James Mattis basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Suriye’ye yönelik operasyonun sınırlı ve tek seferlik olduğunu belirterek ülkede kimyasal silah üretilen tesislerin hedef alındığını vurguladı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye’de belirlenen hedeflere ulaşıldığını açıklayarak şu aşamada yeni saldırıların planlanmadığını kaydetti. Fransız BFM televizyonuna konuşan Le Drian, kırmızı çizginin aşılması halinde Şam hükümetinin yeni hava saldırıları düzenlenebileceği olasılığını dikkate alması gerektiğini dile getirdi. ABD Başkanı Donald Trump da operasyon sonrası yaptığı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Suriye’de Fransa ve İngiltere ile birlikte düzenledikleri operasyonda “mükemmel şekilde uygulanan bir hava saldırısı” düzenlendiğini ifade etti. İngiltere ve Fransa’ya teşekkür eden Trump, sonucun daha olamayacağını ifade ederek “Misyon tamamlandı” şeklinde mesajını paylaştı.

Toplam üç hedef vuruldu,

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, başşehir Şam’da kimyasal silâh araştırma merkezi ile bir deponun, Humus yakınlarında da yine kimyasal silâhların depolandığı bir tesisin vurulduğunu açıkladı.

Dunford, operasyonun Moskova ile koordinasyon içinde gerçekleştirilmediğini, ancak doğrudan Rusya ile bir olay yaşanmaması için olağan kanallar üzerinden iletişimin devam ettiğini ifade etti. ABD ordusundan alınan bilgiye göre, operasyonda Rusya’ya ait bir üs hedef alınmadı.

Esad: Kararlılığımız arttı

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, saldırıların “ülkenin her metrekaresinde terörizme” karşı mücadele etmek ve terörizmi yenmek için kararlılığı arttırdığını açıkladı. Esad yaptığı açıklamada, yaşanan çatışmalarda Batı’nın kontrolünü ve inandırıcılığını kaybettiği gerçeği ile karşılaşmasının ardından bu saldırının düzenlendiğini öne sürdü.

Masada yeni plan yok

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın tekrar Suriye halkına karşı kimyasal silâh kullanması halinde İngiltere’nin müttefikleriyle “seçenekler” üzerine çalışacağını belirterek, “Ancak henüz planlanmış bir şey yok” ifadelerini kullandı. İngiltere Başbakan Theresa May’in Suriye’de kimyasal silah tesislerine saldırmak için ABD ve Fransa’ya katılma kararını desteklediğini belirten Johnson, “Kimyasal silâhların daha fazla kullanılmasını engellemek doğru bir şey” ifadelerini kullandı. Johnson, “Şu an da başka bir saldırı için masada bir öneri yok. Şükürler olsun ki Esad rejimi, bir başka kimyasal silâh saldırısı yapacak kadar aptal değil” dedi.www.yeniasya.com.tr/dunya/ikinci-dalga-yok_459266
Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34