İnsanlık İsrail'i Yenecek

İSRAİL’İN GAZZE’DE SİVİLLERİ ÖLDÜRMESİNE TÜM DÜNYADAN TEPKİLER GELMEYE DEVAM EDİYOR. İSRAİL SAVAŞ SUÇU İŞLEMEKLE SUÇLANIYOR.

19 Mayıs 2018 Cumartesi 15:10
Bu haber 496 kez okundu
İnsanlık İsrail'i Yenecek
banner39
 
İSRAİL’İN GAZZE’DE SİVİLLERİ ÖLDÜRMESİNE TÜM DÜNYADAN TEPKİLER GELMEYE DEVAM EDİYOR. İSRAİL SAVAŞ SUÇU İŞLEMEKLE SUÇLANIYOR.

İsrail UCM’ye veriliyor

İİK İsrail’in Gazze’deki  zulmünü görüşmek üzere İstanbul’da toplandı. Burada konuşan Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, Salı günü İsrail’i Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne şikâyet edeceklerini bildirdi. BM Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin de İsrail’in yargılanması gerektiğini söyledi.

Savaş suçu işlendi

Bu arada, İngiliz Economist dergisi ise, “İsrail Gazze'deki ölümlerin hesabını vermeli” başlıklı bir yazı yayınladı. Öte yandan, BM İşgal Altındaki Filistin Topraklarındaki İnsan Hakları Özel Raportörü Michael Lynk, "Sivillerin 'kasten öldürülmesi' savaş suçudur" dedi.

***

İsrail, ölenlerin hesabını vermeli

Economist dergisi, Gazze’de İsrail askerlerinin en az 62 eylemciyi öldürüp, 2700 kişiyi de yaraladığı saldırısını “İsrail Gazze’deki ölümlerin hesabını vermeli” başlıklı bir yazıda ele aldı.

Economist dergisi, Gazze’de İsrail askerlerinin en az 62 eylemciyi öldürüp, 2700 kişiyi de yaraladığı saldırısını “İsrail Gazze’deki ölümlerin hesabını vermeli” başlıklı bir yazıda ele aldı. Yazıda, Gazze’nin İsrail’in, Mısır’ın, hatta Filistin Yönetimi’nin sorumluluğunu almak istemediği bir yer olduğunu söylenirken, “Bazen zehir roketler ya da topyekun bir savaşı kışkırtan diğer saldırılarla dışarı çıkıyor ve işte o zaman dünya dikkat etmek zorunda kalıyor” ifadelerine yer verildi. Gazze ve İsrail arasındaki sınırın normal bir sınır olmadığını söyleyen dergi “Gazze bir hapishane, bir devlet değil” diyor ve 365 kilometrekarelik bir alanda iki milyon kişinin yaşadığı Gazze’nin dünyanın en kalabalık ve perişan yerlerinden biri olduğunu vurguluyor. Bölgede, ilaç ve elektrik sıkıntısı yaşandığı, çeşme suyunun içilemediği, temizlenemeyen kanalizasyonun denize pompalandığı kaydediliyor. Yüzde 44’le dünyanın en büyük işsizlik oranının olduğu bölgede ayrıca Hamas ve İsrail arasında 2007’den bu yana üç savaş yaşandığı hatırlatılıyor.

Bu trajedide birçok suçlu var

Dergiye göre  trajedide birçok suçlu olduğunu belirtilirken, “Bölgeden askerlerini 2005’te çeken İsrail artık Gazze’nin kendi sorunu olmadığını söylüyor. Ama hâlâ Gazze’yi havadan, karadan ve denizden kontrol ediyor. Bir Filistinli, çiftçi olsa bile sınıra 300 metreden fazla yaklaştığında vurulabiliyor. İsrail, mal girişini kısıtlıyor. Sadece çok az sayıda Filistinli tedavi için bölge dışına çıkabiliyor. İsrailli generaller uzun süredir bölge ekonomisinin çökmesine izin verilmemesi uyarısı yaptı. Netanyahu genelde bu uyarıları dinlemiyor. Mısır da ayrıca bu sefalete katkıda bulunuyor. Sina’ya açılan Refah kapısı bir başka kurtuluş supabı. Ama bu yılın ilk dört ayında sadece 17 gün açık kaldı. Filistin yönetimine hâkim olan El Fetih de Gazze’deki memurların maaşlarını askıya aldı, bölgeye ilaç ve bebek maması girişini kısıtladı ve İsrail’e Gazze’ye elektrik verilmesi için ödenen parayı kesti.” ifadelerine yer verildi.

‘Hamas Gazze’yi kötü yönetti’

Dergi, 1990’lar ve 2000’li yıllardaki intihar saldırılarıyla Oslo Barış Anlaşması’nı tahrip ettiğini söylediği Hamas’ın da suçun büyük kısmını üstlenmesi gerektiği görüşünde. Hamas’ın 2007’de kazandığı seçimden bu yana bölgeyi kötü yönettiğini belirten Economist yazıya şu tavsiyeyle son veriyor; “Hamas silâhlarını bırakırsa El Fetih’le yeniden yakınlaşmanın yolu açılabilir. İsrail’in var olma hakkını kabul ederse, İsrail’in şu anda bir Filistin devletinin kurulmasına izin verilmesindeki isteksizliğini ifşa edebilir. Filistinliler barışçıl bir şekilde, silâhlar ve patlayıcılar olmadan yürürse, ahlâkî üstünlüğü ele geçirirler. Kısacası, Filistinliler İsrail’in kendilerini boğmasını durdurmak istiyorlarsa, öncelikle İsrail’i serbest bırakmanın güvenli olduğuna ikna etmeliler”

 Filistinliler için yardım kampanyası

İsrail Komünist Partisi, Filistin’de yapılan katliâma ilişkin  Tıbbî ve İnsanî Yardım Kampanyası başlattı. Partinin Merkez Komitesi adına yapılan açıklamada, 14 Mayıs günü Gazze sınırında yürüyüş yapan Filistinlilere yönelik İsrail güvenlik güçlerinin saldırısı “katliâm” olarak nitelendirildi. “Gazze Katliâmı’nın ve Gazze’de Filistinlilere karşı sürdürülen İsrail saldırganlığı ve zulmün ardından 60 Filistinli keskin nişancılar tarafından öldürüldü, aralarında çocuklar da vardı, binlerce Filistinli yaşasalar da sakat kalacak şekilde yaralandı” denilen açıklamada,  Gazze’deki hastanelerin büyük yoğunluk yaşadığı ve hayat kurtaracak önemde operasyonlar ve gerekli cerrahi müdahaleler için tıbbî ve insanî yardım çığlığı attıkları belirtildi. Açıklamada, “Bu şartlar altında İsrail Komünist Partisi, Gazze’deki Filistin halkının kararlığına ve direnişine destek vermek, 16 Mayıs’ta İnsanî ve Tıbbî Yardım Kampanyası başlatmıştır” denildi.www.yeniasya.com.tr/dunya/insanlik-israil-i-yenecek_462278
Admin 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34