İran’da Derin Sancı

İran Devrimi’nin 40. yılında ekonomik sıkıntılara karşı başlayan protestolar, rejim karşıtı eylemlere dönüştü. Devlet televizyonunda gösterilerde ölenlerin sayısının 10’a yükseldiği bildirildi.

02 Ocak 2018 Salı 14:04
Bu haber 333 kez okundu
İran’da Derin Sancı
banner1
 
İran Devrimi’nin 40. yılında ekonomik sıkıntılara karşı başlayan protestolar, rejim karşıtı eylemlere dönüştü. Devlet televizyonunda gösterilerde ölenlerin sayısının 10’a yükseldiği bildirildi.


İran devlet televizyonu Pazartesi günü, devam eden rejim karşıtı protesto gösterilerinde ülke genelinde ölenlerin sayısının 10’a yükseldiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin “halkın protesto eylemi düzenleme hakkı olduğunu” belirttiği konuşmasının ardından da ülkede eylemler sürüyor. Devlet televizyonunda ölü sayısının yükseldiği açıklanırken, daha fazla ayrıntıya yer verilmedi. Perşembe gününden bu yana devam eden rejim karşıtı gösterilerde sadece Tahran’da yaklaşık 200 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Medyada yer alan haberlere göre Arak kentinde de yaklaşık yüz kişi gözaltına alındı. Çıkan şiddet olaylarında Cumartesi günü Dorud şehrinde 2 kişinin öldüğü bildirilmişti.

‘İnsanlar protesto etmek için tamamen özgürdür’

Olayların başlamasının ardından ilk kez konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ülkede “eleştiriye alan açılması” gerektiğine dikkat çekerek, halkın “eleştiri hakkı” olduğunu vurguladı. Pazar günü kabine toplantısında konuşan Ruhani, insanların düşünce özgürlüğü hakkına sahip olduğunu belirtti ve “sesinizi duyduk” şeklinde konuştu. “İnsanlar eleştirilerini dile getirmek ve protesto etmek için tamamen özgürdür” ifadesini kullanan Ruhani, protestoculara şiddete yönelmemeleri uyarısında da bulundu. Ruhani, eleştirinin, şiddet ve kamuya açık alanlara zarar vermekten farklı olduğunu da sözlerine ekledi.

Ruhani’den Trump’a cevap

Ruhani konuşmasında, İran’daki protestolara yönelik açıklama yapan ABD’yi de eleştirerek, “Henüz birkaç ay önce İran ulusunu terörist olarak tanımlayan Trump’ın İran’daki protestolara yönelik duygularını ifade etme hakkı olmadığını” vurguladı. ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “İran’daki protestolar, insanların para ve servetlerinin çalındığını anladıklarını gösterdi. Görünen o ki, buna daha fazla izin vermeyecekler” ifadesini kullanmıştı. Trump, öncesinde de “baskıcı devletlerin her daim varlıklarını sürdüremeyeceği” uyarısını yapmıştı.

Telefonlarda internet bağlantısı kesildi

Protesto gösterilerinin başlamasından kısa süre sonra İçişleri Bakanı Abdülreza Rahmani Fazlı, “düzeni bozanların, bunun bedelini ödeyecekleri” uyarısını yapmıştı. Bakan, devletin şiddet, korku ve terörü yayanlara karşı mücadele edeceğini ifade etmişti. Devlet televizyonu, ülkede yaygın olarak kullanılan akıllı telefon sohbet uygulaması olan Telegram’a ve sosyal medya platformlarından Instagram’a telefon üzerinden erişimin engellendiğini açıkladı. Bölgedeki AFP muhabirleri de Tahran’da akıllı telefonlar üzerinden internet erişiminin kesildiğini bildirdi. DW’de yer alan habere göre, İranlı yetkililer, ülkedeki protestoların dış güçler tarafından organize edildiği ve gösterilerin, Suudi Arabistan ya da Avrupa ülkelerinden sosyal medya üzerinden “körüklenmeye” çalışıldığını öne sürüyor.www.yeniasya.com.tr/dunya/iran-da-derin-sanci_450143
Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner25

banner34