İşgaliniz Batsın

İsrail’in Filistinli vatandaşlarını temsil eden Yüksek Arap Takip Komitesi’nin (YATK) çağrısı üzerine, İsrail’in Gazze Şeridi sınırında protesto gerçekleştirildi.

06 Mayıs 2018 Pazar 11:56
Bu haber 541 kez okundu
İşgaliniz Batsın
banner39
 
İsrail’in Filistinli vatandaşlarını temsil eden Yüksek Arap Takip Komitesi’nin (YATK) çağrısı üzerine, İsrail’in Gazze Şeridi sınırında protesto gerçekleştirildi.İsrail vatandaşı Filistinliler, Gazze sınırındaki Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne destek gösterisi düzenledi.

İsrail’in Filistinli vatandaşlarını temsil eden Yüksek Arap Takip Komitesi’nin (YATK) çağrısı üzerine, İsrail’in Gazze Şeridi sınırında protesto gerçekleştirildi. Göstericiler, üzerinde “İşgaliniz batsın”, “Sivil göstericileri öldürmek savaş suçudur” ve “Gazze’ye yönelik savaşınızı durdurun” şeklindeki ifadelerin yazılı olduğu dövizler taşıdı. Gösteriye YATK Başkanı Muhammed Bereket’in yanı sıra İsrail parlamentosundaki Arap milletvekillerinden Hanin ez-Zuabi, Cuma Zabarka, Halid el-Hurumi, Cemal Zahalka ve Ahmed et-Tıybi ile yüzlerce İsrail vatandaşı Filistinli katıldı. İsrail askerlerinin göstericilere yönelik gerçek mühimmat kullanmasını protesto eden İsrail vatandaşı Filistinliler, Gazze’ye destek sloganları atarak, İsrail tarafından göçe zorlanan Filistinlilerin geri dönüş hakkını vurguladı.

Gösteride konuşan YATK Başkanı Bereket, İsrail’in Gazzelilere yönelik saldırılarından dolayı hesap vermesi gerektiğini belirterek, Filistinlilere mermi sıkan asker de dahil İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın yargılanması çağrısında bulundu.

Bereket, “İşgal altındaki tarihi Filistin topraklarının dört bir tarafından buraya halkımızın yanında olduğumuz mesajını vermek için geldik. Gazze’deki halkımıza sizin dönmenizi bekliyoruz diyoruz. Kalplerimiz, topraklarımız ve evlerimiz size açıktır, sizi bekliyoruz. Çünkü işgal yok olmaya mahkûmdur.” ifadelerini kullandı.

Büyük Dönüş Yürüyüşü

Filistinliler, Toprak Günü’nün 42. yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında Büyük Dönüş Yürüyüşü adı altında barışçıl eylemler düzenliyor. İsrail askerleri ise “sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor. Gösterilerin başından bu yana aralarında gazeteci ve 18 yaş altındakilerin bulunduğu 50 Filistinli İsrail askerleri tarafından şehit edilirken, 6 binden fazla Filistinli yaralandı.

Filistinliler, gösterilerini İsrail’in kuruluş yıl dönümü ve “Büyük Felaket” adını verdikleri “Nekbe”nin tarihi olan 15 Mayıs’a kadar sürdürmeyi planlıyor.

143 Filistinli yaralandı

İsrail ablukası altında 2006’dan beri büyük bir insanî kriz yaşayan Gazze Şeridi’ndeki binlerce Filistinli, 30 Mart’tan bu yana devam eden barışçıl Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri kapsamında 4 Mayıs 2018 Cuma günü de sınırda toplandı. Filistinli aktivistler tarafından “Filistinli İşçilerin Cuması” adı verilen Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün altıncı Cumasındaki gösterilerin en önemli adresi yine Gazze sınırı oldu. İsrail askerlerinin gerçek mermi ve orantısız güç kullanımına rağmen Gazze’deki Filistinliler sınır hattındaki barışçıl gösterilerinden vazgeçmiyor.

3 gazeteci bir ilk yardım görevlisi yaralı

Filistin Sağlık Bakanı Sözcüsü Eşref Kudra yaptığı yazılı açıklamada, gösterilerde İsrail askerlerinin saldırısı sonucu bin 143 Filistinlinin çeşitli şekillerde yaralandığını belirtti. Yaralananlardan 3’ünün ağır, 93’ünün orta, bin 47’sinin ise hafif şekilde yaralı olduğu dile getirildi. Yaralananlardan 149’unun çocuk 78’inin ise kadın olduğunu ifade eden Kudra, İsrail askerleri tarafından yaralananlardan 83’ünün gerçek, 38’inin plastik mermi, 12’sinin ise çeşitli şarapnel parçalarıyla yaralandığını kaydetti. Kudra, sınırda 3 gazeteci ve Filistinlilerin imdadına yetişen ilk yardım ekiplerinden bir sağlık görevlisinin de İsrail askerlerinin hedefi olduğuna dikkati çekti.

İşgale son, Filistin’e hürriyet

Roma ve Lazio’daki Filistinliler Topluluğu Başkanı Yusuf Salman, “2018 İtalya Bisiklet Turu”nun işgal altındaki Kudüs’ten başlatılmasına tepki gösterdi.

Salman, “2018 İtalya Bisiklet Turu”nun işgal altındaki Kudüs’ten başlatılmasına ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Ayrımcılık ve utanç turu başladı. Turun organizatörleri bu kararı yalnızca sömürgeci İsrail devletinin kuruluşunun 70. yıl dönümünü kutlamak için aldıklarını söylemeye çekiniyorlar.” ifadelerini kullandı. Yusuf Salman, söz konusu organizasyonun, İsrail’e siyasî ve manevî destek verme ve Birleşmiş Milletlerin (BM) bütün kararlarına rağmen “Kudüs’ün İsrail’in sözde başkenti olarak tanınması” maksadıyla Kudüs’ten başlatıldığını vurguladı. Bunun için “birkaç milyon avro para alındığını” belirten Salman, şunları kaydetti: “Bu tür korkakça hareketler, Kudüs’ün siyonist ve ırkçı İsrail devletinin başkenti olarak kabul edilmesi için yeterli olacak mı? Merak etmeyin, köle satın alabilir ve bir süreliğine gerçeğin üzerinde tahrifat yapabilirsiniz ama er ya da geç, gerçek su yüzüne çıkar, çünkü güneş balçıkla sıvanmaz. Kudüs, şehirlerin gülüdür, Filistin’in gülüdür. Dünya üzerindeki özgür ve dürüst herkese açık, uluslar arası bir şehirdir. İşgale son, Filistin’e özgürlük.”

Büyük Dönüş Yürüyüşü

Filistinliler, Toprak Günü’nün 42. yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında Büyük Dönüş Yürüyüşü adı altında barışçıl eylemler düzenliyorwww.yeniasya.com.tr/dunya/isgaliniz-batsin_461119
Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34