Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Önerisi

 Makedonya ve Yunanistan "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" önerisi üzerinde uzlaştı.

13 Haziran 2018 Çarşamba 10:49
Bu haber 364 kez okundu
Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Önerisi
banner39
 Makedonya ve Yunanistan "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" önerisi üzerinde uzlaştı.

Dün akşam saatlerinde bir basın toplantısı yapan Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim sorununu çözüme ulaştırdıklarını bildirdi.  Sayın Zaev, “Komşumuz ile "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" önerisi üzerinde uzlaştık. Birleşmiş Milletler'de kimliğimiz "Makedonlar/Kuzey Makedonya Vatandaşları" şeklinde kaydedilecek. Dilimiz ise "Makedonca" olarak kaydedilecek.” açıklamalarını yaptı.
 
İki ülke Başbakanları Zoran Zaev ve Aleksis Çipras'ın hafta sonuna kadar bir araya gelerek anlaşmayı imzalaması öngörülüyor. 
 
Süreç hakkında bilgi veren Sayın Zaev, “Anlaşmadan sonra Makedonya Meclisinin onayı öngörülüyor. Meclisten onay geçtikten sonra Yunanistan Hükümeti NATO’ya mektup gönderecek ve Makedonya ile sorunlarının olmadığını iletecek. AB Konseyi Başkanına da aynı mektup gönderilecek.  Bu anlaşmayla Makedonya’nın müzakerelere başlamasını bekliyoruz. NATO’y a 30. üye olmayı bekliyoruz. Sonbaharda referanduma gideceğiz.  Referandumda "evet" çıktığı taktirde anlaşma Yunanistan Meclisinin onayına sunulacak.” bilgilerini verdi.
 
Ana muhalefet partisi VMRO/DPMNE bu değişikliğe karşı çıkıyor. Ayrıca, Cumhurbaşkanının da Meclisten geçmesi muhtemel anlaşmayı onaylamayabileceği değerlendiriliyor.
 
Süreç başarıyla tamamlanırsa, Makedonya'nın ekonomik ve siyasi gelişmesinin önündeki önemli bir engelin kalkması, Makedonya'da doğrudan yabancı yatırımların artması ve hızlı bir büyüme görülmesi bekleniyor.
 
Kaynak: Üsküp Ticaret Müşavirliği

admin 4

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34