Şili'de Meyve Sineği Alarmı

Şili'de Akdeniz Meyve Sineği (Ceratitis Capitata) Bulgusu Yetkilileri Alarma Geçirdi

29 Aralık 2017 Cuma 11:14
Bu haber 307 kez okundu
Şili'de Meyve Sineği Alarmı
banner1
1995 yılından bu yana, Güney Amerika’da, Akdeniz Meyve Sineğinden (Mosca del Mediterraneo –Ceratitis Capitata Wied) Ari statüye sahip tek ülke olan Şili’de yetkililer, Santiago (Las Condes-El Golf)’da bu meyve zararlısına rastlandığını duyurdu.

Şili Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı SAG (Servicio Agricola y Ganadero) tarafından yapılan açıklamada, son dört yılda nadiren de olsa Şili’nin meyve yetiştiriciliği ile ünlü La Serena-Coquimbo ve şarap üretiminin yaygın olduğu La Tarapaca dahil ülkenin farklı bölgelerinde rastlanan Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele konusunda, son vaka bulgusu üzerine, zararlının rastlandığı noktadan itibaren 7.2 km’lik bir alana yönelik olmak üzere, gerekli önlemlerin alındığı bildirildi. Alınan önlemelre ilişkin daha detaylı bilgiye http://www.sag.gob.cl/ambitos-de-accion/mosca-de-la-fruta/1425/normativas adresinden erişim mümkündür.

Üretim, ihracat ve istihdama katkısı ile Şili ekonomisinin önemli candamarı olan meyve ve sebze yetiştiriciliği, ülkenin Güney Yarım küredeki –karşı sezon üretime imkan tanıyan- stratejik coğrafi konumu ve aynı zamanda tarımsal üretimde çeşitliliği doğuran farklılaşan iklim koşulları nedeniyle son derece avantajlı imkanlar sunmaktadır.

Halihazırda dünyada 130 ülkeye ihracat yapan Şili meyve üreticilerinin sahip olduğu en büyük avantajlardan birini de, And Dağlarının yarattığı ülkeyi sebze ve meyve zararlılarına karşı koruyan doğal bariyer teşkil etmektedir. Coğrafi avantajı ve çoğunlukla ada iklimi gösteren iklim koşullarının dışında, ülkede bitki ve hayvan sağlığına ilişkin olarak çok sıkı kurallar uygulanması da mevcut üretim ve ihracat kapasitesini olumlu yönde etkilemektedir. Nitekim, sınır geçişlerinde, havaalanı ve limanlarda, SAG tarafından ülke tarımını hastalık ve zararlılardan koruma amaçlı sıkı tedbirler uygulanmakta, bu çerçevede mesela, “Philoxera” gibi, büyük zararlara yol açabilen organizmalardan ülke ari tutulmaktadır.Yayımlayan: Santiago Ticaret Müşavirliği

Kaynak: http://www.sag.gob.cl/ambitos-de-accion/mosca-de-la-fruta/1425/normativas


admin 4

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner24

banner34