Sudan'da Yeni Darbe Girişimi ile Alakalı 12 Kişi Tutuklandı

Darbe girişimiyle ilgisi olduğu düşünülen 12 kişinin tutuklandığı ve 4 kişinin de gözaltında olduğu belirtildi.

12 Temmuz 2019 Cuma 21:18
Bu haber 443 kez okundu
Sudan'da Yeni Darbe Girişimi ile Alakalı 12 Kişi Tutuklandı
banner39
 
Darbe girişimiyle ilgisi olduğu düşünülen 12 kişinin tutuklandığı ve 4 kişinin de gözaltında olduğu belirtildi.Sudan’ın askeri yetkilileri perşembe günü yaptığı açıklamada, birkaç subayın orduyla muhalefet arasındaki koalisyon anlaşmasını baltalamak için darbe girişiminde bulunduğunu açıkladı.

Birkaç gün önce orduyla demokrasi yanlısı bir koalisyon, seçimlere kadar ülkeyi ortak yönetecekleri bir kurul oluşturmak konusunda anlaşmıştı.

Sudan TV’ye konuşan Geçici Askeri Konsey’in güvenlik komitesi lideri Cemal Ömer İbrahim, engellenen darbe girişimine emekli askerlerin yanında hala hizmette olan bazı personellerin de katıldığını açıkladı.

İbrahim, darbe girişimiyle ilgisi olduğu düşünülen 12 kişinin tutuklandığını ve 4 kişinin de gözaltında olduğunu belirtti.

Askeri konsey, muhalefet ve protesto temsilcileri seçime giden üç yıllık süreçte iktidarı paylaşmaya karar vermiş; bu karar, yıllardır süren diktatörlüğü sona erdirmeye yönelik bir adım olarak değerlendirilmişti.

Anlaşma, Ömer Beşir’in 30 yıllık iktidarını sona erdiren protesto gösterilerinden, iç çatışmalardan ve ekonomik krizden sonra ülkenin barışçıl bir geçiş süreci yaşayacağına dair umutları yeşertmişti.

Öte yandan söz konusu anlaşma henüz sonuçlanmadı ve imzalanmadı.KAYNAK: YENİ ASYA

ADMİN  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34