Trump Kudüs'ü İsrail'in Başkenti Olarak Tanıdı...

Kudüs İsrail ve Filistinliler arasındaki en tartışmalı konulardan biriydi.

07 Aralık 2017 Perşembe 11:55
Bu haber 535 kez okundu
Trump Kudüs'ü İsrail'in Başkenti Olarak Tanıdı...
banner1
Kudüs İsrail ve Filistinliler arasındaki en tartışmalı konulardan biriydi.
1967'deki Altı Gün Savaşı'nda Doğu Kudüs'ü işgal eden İsrail, halen bu bölgeyi işgal altında tutuyordu ve Kudüs'ün tamamını ülkenin bölünmez başkenti olarak görüyordu. Filistinliler ise Doğu Kudüs'ün başkentleri olmasını istiyordu.

ABD Başkanı Donald Trump, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir." diyerek Kudüs'ü İsrail'in Başkenti Tanıyan kararnameyi imzaladı.

Dışişleri Bakanlığına Tel Aviv'deki Büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması için talimat verdiğini, İsrail ve Filistin arasındaki iki devletli çözümü desteklediklerini belirtti.

Trump "Bu karar, nihai barışa olan bağlılığımızın ihlal edilmesi anlamına gelmiyor. ABD olarak İsrail ile Filistin arasında iki devletli çözümü hala destekliyoruz. Bölgenin liderlerinden isteğim, nihai barışın peşinden gitmeleridir." dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu "Trump'a teşekkür ediyoruz. İsrail halkı sonsuza kadar minnettar olacak. Yahudiler için çok parlak bir gün. Tarihi bir an. Diğer ülkelerin büyükelçiliklerini de Kudüs'e çağırmalarını davet ediyorum" dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının barış sürecini yıkıma uğratacağını belirtti.

Dünyadan Donald Trump'a tepkiler gecikmedi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının tüm Müslümanlara yönelik bir saldırı niteliğinde olduğunu belirterek, İslam ülkelerinin ABD'ye baskı uygulaması gerektiğini söyledi.

‘Hamas’ kısa adıyla bilinen İslami Direniş Hareketi Filistinlilere cuma gününü "öfke cuması" ilan ederek, "Kudüs'e destek" için toplanma çağrısında bulundu.

Uluslararası Kudüs Vakfı, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına karşı cuma günü dünya genelinde eylem yapılması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Millletler Güvenlik Konseyi,Trump'ın bu kararını onaylamadı. Fransa Cumhur Başkanı Emmanuel Macron, Fransanın onaylamadığını, BMGK kararlarına ters bir karar olduğunu belirtti.

Rusya Lideri Vilademir Putin'den hala ses çıkmadı.

Türkiye'de 4 büyük siyasi partiden de aynı ortak tepki deklare edildi.

* Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kudüs Müslümanların, Hıristiyanların ve kısmi olarak da Musevilerin adeta ibadetgahı olarak görülmüştür bugüne kadar. Ağırlıklı olarak Müslümanların ilk kıblegahıdır. İlk kıblemizdir bizim Mescid-i Aksa. Böyle bir adımı atmak dünyada, özellikle bu bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır. Ey Trump, sen ne yapmak istiyorsun? Bu nasıl bir yaklaşımdır? Siyasi liderler karıştırmak için değil barıştırmak için olurlar. Tabii, ABD, aslında Birleşmiş Milletler 1980 kararını adeta hiçe saymıştır. Bugüne kadar ABD ve İsrail'den başka dünyada hiçbir ülkenin 1980 BM kararının dışında, ona aykırı bir adımı olmamıştır. Sayın Trump'ın neye yaranmak istediğini anlamak mümkün değil. Şu anda Sayın Trump'ın bu açıklamaları adeta 'mikser' görevi görmeye yöneliktir. Karıştırmaya yöneliktir, barıştırmaya değil." dedi.

* Başbakan Binali Yıldırım, “Bu hukuk dışı bir karardır. Bu karar yeni dinler arası çatışmayı getirecektir. Kudüs islam alemi bakımından kutsal bir şehir. Yanlış kararlar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracaktır. Bu kararın bir an önce gözden geçirilmesini istiyoruz" dedi.

* Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Aldığı haksız, gayri adil, bölgeyi, dünyayı ateşe atan, uluslararası hukuk ve BM kararlarının açık ihlali olan bu kararından dolayı ABD'yi kınıyoruz. Bu karar, bizim için yok hükmündedir. Müslümanların ve İslam ülkelerinin, Kudüs'e ve Kudüs'ün statüsüne sahip çıkmak mecburiyeti vardır." dedi.

* CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Filistinli kardeşlerimizin haklı davalarının yanında sonuna kadar duracağız, sonuna kadar destek vereceğiz. Trump yalnız kalacaktır, bütün dünyada yalnız kalacaktır" dedi.

* Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Mukaddesatımızın sırtına inmek üzere kaldırılmış hançerdir" dedi.

* Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu karar bölgeye barış ve istikrar yerine kaos getirecek" dedi.

Admin 2



    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner27

banner34