Bir Çocuğun Okul Başarısı Evdeki Kitap Sayısı İle Doğru Orantılı

Yapılan bir araştırmada uzmanlar çocuğun okul başarısı ile evdeki kitap sayısının doğru orantılı olduğunu bulmuşlardır. Detayları...

26 Aralık 2017 Salı 16:28
Bu haber 576 kez okundu
Bir Çocuğun Okul Başarısı Evdeki Kitap Sayısı İle Doğru Orantılı
banner1
 

2014 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, bir çocuğun okul başarısı evdeki kitap sayısı ile doğru orantılıdır. Şaşırtıcı bir şekilde, bu sonuç, ebeveynlerin çocuğa kitap okuması ya da sosyoekonomik düzeyleri ile bağlantılı değildir. Yani aileler, evde sadece kitaplık kurarak çocukların entelektüel düzeylerini uzun vadede arttırmış olurlar. Bu da çocuğun akademik başarısına olumlu etkiye sahiptir. Örneğin, evde kitaplığı bulunmayan doktor bir ailenin çocuğu okulda başarısız olabilecekken, kitaplığa sahip işçi bir ailenin çocuğu başarılı olabilir. Bu iki çocuğun aynı zekâ seviyesinde olduğu varsayılırsa, kitapla iç içe olan çocuk daha avantajlıdır. 

Her gün kitaplığın bulunduğu bir evde olmak, çocuğunuzunda kitaplara merak uyandıracaktır. Bu merak ile çocuğunuz günün birinde kitapları bir bir karıştırmaya başlayacaktır. Günümüzde çocukların vakit geçirmek için yapacakları sınırsızdır. Bir gün yaptıklarından sıkılıp arayış içine girebilir. İşte bu, çocuğunuzun vaktini kitaplarla geçirmesi için bir fırsat olacaktır.

Çocuklar meraklı olduklarından, kitaplık onların merakını çekecektir. Vaktinin birazını kitaplarla geçirdiğinde, devamı mutlaka gelecektir. Bu sayede, okumayı ve kitapları sevmek, okuma alışkanlığı kazanmak, kendi başına araştırma yapmak gibi temel beceriler oluşmaya başlayacaktır. 

Yapılması gereken en az yüz kitaptan oluşan, çeşitli türlerde ve konularda kitapların olduğu bir kitaplık oluşturmaktır. Kitaplığın ve kitapların kolay erişilebilir yerde olmaları da önemli bir noktadır.


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI


www.tzv.org.tr/#/haber/1625
    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner26

banner34