Çocuklarımız İçin Seçici Olmalıyız

Prof. Dr. Ali Bulut: “Çocuğun hem çevresi hem de oynadığı oyunlar, okuduğu kitaplar, izlediği filmler de onu şiddete değil şefkat ve merhamete yönlendirmelidir. Bu sebeple bu konuda son derece seçici olmak gerekir.”

12 Ocak 2018 Cuma 15:09
Bu haber 637 kez okundu
Çocuklarımız İçin Seçici Olmalıyız
banner39
 
Prof. Dr. Ali Bulut: “Çocuğun hem çevresi hem de oynadığı oyunlar, okuduğu kitaplar, izlediği filmler de onu şiddete değil şefkat ve merhamete yönlendirmelidir. Bu sebeple bu konuda son derece seçici olmak gerekir.”


Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) İslâmî İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Bulut, çocuğun hem çevresi hem de oynadığı oyunlar, okuduğu kitaplar ve izlediği filmlerin şiddete değil şefkat ve merhamete yönlendirmesi gerektiğini belirterek, “Maalesef çocukların oynadıkları bazı bilgisayar oyunları ya da izledikleri bazı filmler, onları şiddete ve merhametsizliğe sevk edebilmektedir. Bu sebeple bu konuda son derece seçici olmak gerekir.” dedi. Bulut, son dönemde sosyal medya ve basında yer alan özellikle çocuk ve gençler tarafından sergilenen şiddet ve hayvanlara eziyet görüntülerinin temel sebebinin şefkat ve vicdan duygularının yeteri kadar gelişmemesi olduğunu söyledi.

ŞEFKAT EĞİTİMİ AİLEDE BAŞLAR

Merhamet, vicdan gibi duyguların çocuklarda yaratılıştan bulunduğunu ifade eden Bulut, “Ancak çevre ve eğitimsizlik gibi faktörler, bu duyguların gelişmesini engellemekte hatta gerilemesine yol açmaktadır. Bu duygular zayıflayınca da görmek istemediğimiz üzücü olaylar meydana gelmektedir.” dedi. Çocuğun merhamet ve şefkat eğitiminin ailede başladığına işaret eden Bulut, sevgi ve merhamet dolu bir ailede büyüyen çocukta bu duyguların sağlam olacağını kaydetti.

Yardıma çocukları da katın

Çocuklara empati kurmayı öğretmenin önemine vurgu yapan Bulut, bir ikram yaparken ya da ihtiyaç sahibi bir insana yardım ederken bunu çocuğun eliyle yapmanın çocuğun iyilik yapma ve merhamet duygusunun gelişmesine yardımcı olacağını dile getirdi. Anne ve babaların yapacakları yardımlara çocukları da katması gerektiğini ifade eden Bulut, “Meselâ büyüklere, yaşlılara ve hastalara yapacağımız küçük bir yardımın çocuğumuzda bu duyguların gelişmesinde büyük bir etkisi olacaktır. Aynı şekilde yaralı ya da aç bir hayvana çocuğumuzla birlikte yardım etmek de hem onlara iyi bir örnek olma açısından hem de onlardaki şefkat ve merhamet duygusunu geliştirmek için son derece önemlidir. Çocuklarımıza, onları şefkat ve merhamete teşvik edecek hikaye ve masallar okumalıyız. Şiddet ihtiva eden neşriyattan uzak durmalıyız.
Eğitimsiz öğretim

Bulut, sözlerini şöyle tamamladı: “Peygamber Efendimiz’in (asm) yanı sıra Sahabe-i Kiram başta olmak üzere, örnek şahsiyetlerin hayatını okumalı, onları kendimize rol model almalıyız. Yeri gelmişken şunu da ifade etmeliyiz; günümüzde eğitim-öğretim ikilisinde maalesef öğretim ön plana çıkmış, eğitim hep ihmal edilir olmuştur. Oysa öğretimin de temel amacı insan eğitimine katkı sağlamasıdır. Eğitim ve onunla gelecek olan manevî değerler hayattan çekilmiş ve onun da yerini öğretim doldurmaya başlamıştır. Oysa eğitimsiz bir öğretim, insanı sadece bir bilgi hamalına çevirmekte ve bu da insanı erdemli davranışlardan uzak tutmaktadır.”

www.yeniasya.com.tr/egitim/cocuklarimiz-icin-secici-olmaliyiz_450869Admin   1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34