Çocukların İlkokula Başlamadan Kazanması Gereken 7 Beceri

Anaokulunu tamamlayıp ilkokula başlayacak çocukların kazanması gereken becerilerin öncelikle akademik beceriler olduğu düşünülür. Oysa iyi bir başlangıç için çocukların sosyal becerileri üzerinde de durulmalıdır. İşte sizler için okula başlangıç için çocuklara kazandırılması gereken 7 davranıştan oluşan bir liste.

23 Mart 2018 Cuma 15:07
Bu haber 1009 kez okundu
Çocukların İlkokula Başlamadan Kazanması Gereken 7 Beceri
banner39
 

1) 10-15 Dakika Boyunca Odaklanmak

5-6 yaş çocuklarının dikkat süreleri kısadır. Okul öncesi öğretmenleri çember zamanı sohbetleri, masa başı etkinlikleri ile çocukların dikkatlerini uyanık tutma konusunda başarılı olsalar da çocukları uzun süre bir etkinlikte odaklamak zor olabilir. Çocuklar anaokulunu bitirip ilkokula başladıklarında ise bir etkinliğe daha uzun süre odaklanmak zorunda kalacaklar. 

Evde kitap okuma etkinlikleri, masada oturarak resim yapma ve sohbet zamanları ile çocuklarınızın dikkat sürelerini uzatabilirsiniz. Etkili bir kitap okuma etkinliği için tıklayınız.

2) Sıra Beklemek

Anaokuluna başlayana kadar bir oyuncağını paylaşmamış ya da tuvalete girmek için sıra beklememiş çocuklar olabilir. Çoğu çocuğun ailesinden dışında bir sosyal çevre ile ilk kez karşılaştıkları yer okuldur. Okul, öğrenme merkezlerindeki bir oyuncağı paylaşma, kaydıraktan kaymak için sıra beklemek gibi basit ama önemli birçok sosyal becerinin geliştiği yerdir. 

Okulda kendiliğinden oluşan sosyal beceri ortamlarının yanı sıra, evde kurallı ve sıra beklemeyi gerektiren oyunlar oynanabilir, çocuk parklarının kalabalık olduğu saatlerde dışarı çıkılabilir.

3) Başkaların Varlığını Kabul Etmek

Birçok ana sınıfında yirmi veya daha çok çocuk bulunur. Çocuklar zamanı paylaşmaya hazırlıklı olmalılar. Çocukların her parmak kaldırdığında konuşamayacaklarını, her fırsattan yararlanamayacaklarını ve her an özel ilgi göremeyeceklerini anlamaları gerekmektedir.

Birçok öğrenci için her zaman dikkatlerin merkezinde olamayacaklarını anlamaları zor olabilir. Çocuğunuza onun değerinin değişmediğini ya da kaybolmadığını arada hatırlatmanız gerekmektedir. 

Çocuğunuzla, içinde bulunduğu ortamlarda ondan başka kimlerin olabileceği ve bu ortamlarda çocuğunuzun ne gibi rollerinin olduğu hakkında sohbet edebilirsiniz. Bu sohbetler, çevresinde kimlerin olacağını ve kendisinin bu çevredeki değerini anlamasına yardımcı olacaktır.

4) Otoritenin Farkında Olmak

Okul öncesi çocukları sadece arkadaşları ya da öğretmenleri ile etkileşim halinde değiller; mutfak görevlisi, güvenlik görevlisi, servis şoförü, diğer ebeveynler, müdürler etkileşimde olabileceği diğer yetişkinlerdir. Çocuklar birinden öğrenmeyi, birini dinlemeyi, birine saygı duymayı okuldaki yetişkinlerden öğrenmelidir. 

İnsanlara hitap biçimlerini öğretebilirsiniz: Ali Bey, Ayşe Hanım, doktor hanım/bey gibi. Evde bu gibi rollere girebilecekleri oyunlar kurmasına yardımcı olabilirsiniz.

5) Dürtülerini Kontrol Edebilmek

Çocukların sınıfta bedenlerini kontrol edebilmeyi öğrenmeleri gerekmektedir. Ellerini, ayaklarını yerinde tutmaları, komik sesler çıkarma isteklerini kontrol etmeleri buna dahildir. Kendilerinin ve çevrelerindeki diğer insanların özel alanları olduğunu sık sık hatırlatmanızda yarar vardır. 

Evde 'TIP' oyunu oynayarak seslerini, konuşmalarını kontrol etmede egzersiz yapmış olursunuz. Hula hoplar özel alan kavramını öğretmekte etkili malzemelerdir; çünkü çocuklar bir hula hopun içi kadar özel alana sahiptir. Hula hoplarla oyunlar oynamak (çemberin içine girmek, çemberin içinde yapabilecekleri hareketleri deneyimlemek gibi) özel alan kavramını geliştirmede yardımcı olacaktır.

6) Ebeveynden Ayrılabilmek

Özellikle okulun ilk günlerinde, çoğu okul öncesi çocuğu ayrılma kaygısını deneyimler. Fakat bu konuda onlara yardımcı olabilirsiniz. Kademeli olarak onları tek başına okulda bırakabilirsiniz. İlk günlerde okul iç kapısında ayrılırken, sonraları okul dış kapısından vedalaşabilirsiniz. Çocuğunuzu tekrar alacağınıza dair ona güven hissettirmelisiniz. 

Hızlı vedalaşma tekniği ise uzmanlar tarafından bir diğer etkili yöntem olarak görülmektedir. Bazı çocuklar hızlı vedalaşma ile daha rahat olabiliyorlar. Hızlı bir kucaklama ile "Yakında görüşürüz, iyi dersler/iyi eğlenceler" deyip onları bırakabilirsiniz. Ebeveynler sınıfa girdiğinde durum daha zor olabiliyor. Çocuğunuza "öğretmenine, okuluna güvenebilirsin" mesajını vermek için onları sınıfa kadar bırakmanıza gerek yok.

7) Özbakım Becerilerine Sahip Olmak

20-25 kişilik bir sınıfta öğretmenin ve yardımcının tüm çocuklarla aynı zamanda ilgilenmesi mümkün değildir. Bu durumda çocuğunuza basit ama hayat kurtarıcı temel özbakım becerilerini evde verebilirsiniz. Fermuar açma kapatma, mont, kazak vb. giyme/çıkarma, ayakkabı giyme/çıkarma, el-yüz yıkama, çatal/kaşık tutma, bardak kullanma gibi bir çok beceri özbakım becerileri arasındadır. Bu küçük becerileri bilmek çocukların kendilerine güven duymalarını sağlar. 

Mont, çorap, kazak, ayakkabı gibi çeşitli kıyafetleri ortaya dökün ve bir şarkı açın. Şarkı bitene kadar bunları giymeye çalışın. Hem eğlenip hem de beceri çalışması yapmış olursunuz.

Unutmayın. Öncelikle sizin güvendiğiniz bir ortamda çocuğunuz kendini daha güvenli hissedecektir.KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFIwww.tzv.org.tr/#/haber/2007


Admin 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34