Öne Çıkanlar türk telekom KİMSE YOKMU DERNEGİ Volkswagen Polo fiyatları Kıbrıs Barış Hareketi Volkswagen Passat blue motion comfortline modelleri

Bu haber kez okundu.

ÇOKLU ZEKA NEDİR? 8 ZEKA ÇEŞİDİ VE ÖZELLİKLERİ!

Çoklu zeka teorisi, insan zekasının dünyadaki çeşitli olgulara, seslere ve nesnelere nasıl tepkide bulunduğunu ve bu içeriği nasıl içselleştirip zihinde yorumladığını açıklamaya çalışır. 8 zeka çeşidini birlikte inceleyelim!

Çoklu Zeka Kuramı, 1983 yılında Howard Gardner tarafından ortaya atılmıştır. Zeka; tek ve baskın bir yetenek değil, çeşitli ve özel boyutlardan oluşan bir model olarak tanımlanmaktadır (Gardner, 1999).

Gardner, zekayı:

1. Bir veya birden fazla kültürde değer bulan bir ürün ortaya koyabilme kapasitesi,

2. Gerçek hayatta karşılaştığı problemlere etkili ve verimli çözümler üretebilme becerisi,

3. Çözüme kavuşturulması gereken yeni veya karmaşık yapılı problemleri keşfedebilme yeteneği olarak tanımlamaktadır.

Gardner, zekayı 8 alt kategoriye ayırmıştır. İşte 8 zeka çeşidi!
 

1. Sözel- Dilsel Zeka:

Sözcükleri ve dili kullanma yeteneğidir. Yazma, sözcüklerin anlamlarını öğrenme, etkili konuşma, sözlük kullanma, bir tartışmayı yönetme, sunu yapma gibi etkinlikler bu zekanın kapsamı içindedir.

2. Mantıksal- Matematiksel Zeka:

Mantığı kullanma yeteneğidir. Akıl yürütme, soyut problemler çözme, beyin fırtınasında düşünce üretme, matris, çizelge ve şema hazırlama, şifre tasarlama, kodlama, bulmaca hazırlama gibi etkinlikler bu zeka türünün özelliklerindendir.

3. Bedensel- Kinestetik Zeka:

Vücudu, mimikleri uyum içinde kullanabilme yeteneğidir. Sporcular bu zeka türünü yoğun olarak kullanırlar. Kes- yapıştır, drama yapma, pandomim, gezi, dans etme gibi etkinlikler bu zeka çeşidinin kapsamındadır.

4. Müziksel- Ritmik Zeka:

Beste yapma, enstrüman çalma, şarkı söyleme, duygularını müzikle ifade etme, ritim tutma gibi etkinlikler bu zeka kapsamı içindedir.

5. Görsel- Uzamsal Zeka:

Bu zekaya sahip insanlar; renkler, resimler, şekiller ve dokular konusunda gelişmiştir. Resim yapma, karikatür çizme, yap-boz hazırlama, afiş-pano hazırlama, fotoğraf albümü hazırlama gibi etkinlikler bu tür zekanın kapsamındadır.

6. Doğacı Zeka:

Doğal çevreyi tanıma ve anlamada gelişmiştir. Taksonomi oluşturma, doğada gezme, bitkileri tanıma, dünyadaki oluşumları tanıma, ayırt etme gibi etkinlikler bu tür zekanın kapsamındadır.

7. Sosyal Zeka:

Diğer bireylerle sağlıklı ve tutarlı ilişkiler kurabilmektir. Politikacılar, öğretmenler, psikologlar, lider görevindeki insanlar bu zeka türünü çok sık kullanır. Tartışma, grup çalışması, gösteri düzenleme gibi etkinlikler bu tür zekanın kapsamı içindedir. İnsanların ruh hallerini, isteklerini, niyetlerini tanıma ve anlama yeteneğidir.

8. İçsel Zeka:

Kişinin kendini tanıması, neyi nasıl yapacağını bilmesi ve sınırlarını tanıma bu zeka türünün birer göstergesidir. Günlük tutma, kendine hedef belirleme, öz eleştiri yapma, kişisel etki-tepki şemasını düzenleyebilme gibi etkinlikeri içeren bir zeka türüdür.

KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI

ADMİN 1

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner35

banner38

banner37

banner34