Daha İyi Öğrenmek İçin 5 Dakika Kuralı

Araştırmalar bu tekniğin insanların isimleri hatırlama yetisini geliştirdiğini gösteriyor.

21 Ekim 2017 Cumartesi 11:40
Bu haber 711 kez okundu
Daha İyi Öğrenmek İçin 5 Dakika Kuralı
banner1
 
Araştırmalar bu tekniğin insanların isimleri hatırlama yetisini geliştirdiğini gösteriyor.


Yeni bir araştırma, daha iyi öğrenmenin sırrının kısa bir egzersizde yatıyor olabileceğini gösterdi. Buna göre öğrenme sonrası yapılan 5 dakikalık kısa bir step-aerobik, kişinin öğrendiklerini kalıcı hafızaya daha kısa bir sürede atmasına yardımcı oluyor.

Fiziksel egzersizler belleğin güçlendirilmesinde büyük önem taşıyor. Araştırmacılardan Steven Most'a göre egzersiz geriye yönelik bir etki yapıyor ve önceden üzerinde çalışılan malzemenin öğrenilmesini kolaylaştırıyor.

Fakat bu araştırmayı ilginç kılan bir özellik var, egzersizin etkisi yalnızca kadınlarda gözlenebiliyor. Bunun gerçekten cinsiyete bağlı bir nedeni mi olduğu, yoksa deney düzeneğindeki bir etkiden mi kaynaklandığı ise tartışmalı.

Deneye katılanlardan kendilerine gösterilen fotoğraflardaki insanların isimlerini öğrenmeleri istenmiş. Araştırmacılar, gösterilen tüm fotoğrafların erkeklere ait olmasının bu sonucu üretmiş olabileceğini düşünüyorlar. Belki de sadece kadın fotoğrafları gösterilseydi, erkeklerde benzer bir etki görülecekti.

Dr. Most yine de egzersiz yapmanın öğrenme ortamlarında önem taşıdığını düşünüyor. Most'a göre okullarda ders süresinin arttırılabilmesi için tenefüslerin kısaltılması sadece baskıyı arttırıyor. Aksine öğrencileri gün içinde birkaç kez fiziksel aktivitede bulunmaya teşvik etmek sınıfta öğrenmeyi arttırabilir.

Ayrıca Dr. Most, bütün bu bahsettiğimiz sadece bir araştırmayla elde edilen bilgiler olduğu için bu konu üzerinde daha fazla araştırmanın yapılmasının daha sağlıklı veriler vereceğine de inanıyor. Hatta en uygun hangi zaman aralıklarında ve ne kadar süreyle bu egzersizlerin yapılması gerektiği yeni araştırmalar için bir neden oluşturabilir.

Most, bunun kesin olarak belirlenebilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiği kanısında. Üstelik yeni araştırmalar optimum egzersiz miktarını ve bu egzersizin dersten ne kadar önce veya sonra yapılmasının en iyi sonucu vereceğini ve egzersizin en çok kimleri olumlu etkilediğini gösterebilir.www.tzv.org.tr/#/haber/1380
    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner25

banner34