Denizde ve Plajdaki STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik)

Yaz Saati... Çocuklar denizde oynamaya başlıyor, kumları eliyor, kovalarıyla dalgaları kovalıyorlar. Bu oyunlardaki bilime şaşıracaksınız!

25 Mayıs 2018 Cuma 15:44
Bu haber 663 kez okundu
Denizde ve Plajdaki STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik)
banner39
 

Hacim

Bebekler ve çocuklar kovaları doldurmak ve boşaltmaktan oldukça keyif alırlar. Ellerini ve ceplerini ne kadar doldurabildiklerini keşfederler. Bazı çocuklar, küçük deniz kabuklarını, kumlarla doldururlar. Bu oyunlar, onların 3 boyutlu nesneleri keşfetmelerini sağlar.

Fizik, mimari ve mühendislik

Çocuklar kumdan kale yapmayı çok severler. Kalenin daha sağlam olması için, deniz kabukları veya taşlardan yardım aldıklarını göreceksiniz. Kalelerini, gelen bir dalganın daha zor yıkması için pek çok açıdan düşünmeleri gerekir. 

Kategorizasyon ve Sınıflandırma

Bebekler ve çocuklar, yosunlar, deniz kabukları, değişik taşlar gibi pek çok nesneyi toplamayı sever. Neler topladıklarını sınıflandırdıklarını gözlemleyebilirsiniz. Daha büyük çocuklar, adlarını öğrenerek benzerlik ve farklılıklarını açıklayabilirler.

Sebep-sonuç İlişkisi ve Problem Çözme

Çocuklar, plajda okuldaki ve evdeki hissiyatlarından farklı olarak, ıslak ve kumlu olma hissini keşfederler. Islak kumun kuru kumdan farklı olduğunu öğrenirler. Denizden çıktığında üzerine yapışan kumları fark ederler. Ayrıca, çocuklar bir kalenin sağlam kalmasını sağlamak için ıslak kumun ne ölçüde olması gerektiğini ve kum duvarının ne kadar yüksek olması gerektiğini araştırabilirler.

Hayvan Davranışları

Deniz altında ve kumsalda pek çok deniz canlılarıyla karşılaşabilirsiniz. Akrepler, yengeçler görmek sizi şaşırtmasın. Hatta bir kamera alıp çocuğunuzla bu deneyimlerinizi belgesel haline getirmeniz büyük bir keyif verecektir.

Matematik

Çocuklar denizde ve kumsalda pek çok değişik materyaller bulabilir. Bu materyaller matematiğe pek çok kapı açar. Onları sayabilir, sınıflandırabilir, grafik haline getirebilirler. Kumdan doğum günü pastası yaparak kaç tane mum dikmesi gerektiğini, ne kadar deniz kabuğu ile kaplayabileceğini keşfeder.

Bitki Tanımı

Çocuklar, deniz kenarındaki doğa keşifleri ile zehirli meşelerden kaçınmaları gerektiğini ve deniz yosununun denizde yetiştiğini keşfedebilir! Bazı yosun çeşitlerini yiyebileceklerini öğrenebilirler. 

Jeoloji

Çocuklar, plaj taşlarının birçok renkte olabileceğini deneyimlerler. Kısa bir araştırmanın ardından, bazı taşların gerçekten özel olduklarını Okul öncesi ve ticaret için kullanıldıklarını öğrenirler.

Hava Durumu Gözlemi

Çocuklar hava durumu konusunda oldukça bilgilidirler. Rüzgar olduğunda uçurtmanın uçabileceğini ve olmadığında uçmasının zor olacağını bilirler. Rüzgarlı olduğunda soğuğu hissederler ve olmadığında genellikle sıcak olduğunu deneyimlerler. 

Teknoloji

Ebeveynler çocukları keşfetmeye davet edebilir. Örneğin, sahile ulaşmak için haritaları, kitapları ve cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Kameranızla maceralarınızı kaydederek ve gökyüzünü keşfetmek için kendi teleskopunuzu yapabilirsiniz.

Deniz kenarında oynarken öğrenmek çocuklarınız için paha biçilemez bir deneyimdir.KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFIwww.tzv.org.tr/#/haber/1818Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34