Dijital Bağımlılığı Olmayan Çocuklar Yetiştirmenin 8 Akıllıca Yolu

Çocuklar dijital cihazlarla çok erken yaşlardan itibaren tanışıyorlar. Küçük yaşlarda bunların kullanımı pek çok riski de beraberinde getiriyor. Bu da çocukları dijital bağımlılıktan korumayı önemli bir ebeveynlik görevi haline getiriyor. Bu görevi akıllıca yerine getirmek için Bright Side’ın hazırladığı 8 maddelik listeye göz atmak isteyebilirsiniz.

19 Eylül 2017 Salı 02:46
Bu haber 792 kez okundu
Dijital Bağımlılığı Olmayan Çocuklar Yetiştirmenin 8 Akıllıca Yolu
banner1
 

8. Çocuğunuzun Ekran Karşısında Geçirmeye İzinli Olduğu Zamanı Önceden Belirleyin

Çocuğunuzun ekran karşısında geçirmesi uygun olan zamanın üst sınırı, yaşa göre değişir. Amerikan Pediatri Akademisi’nin bu konudaki önerileri şöyle:

• 18 aylığa kadar: Televizyon dahil sıfır ekran zamanı. Tek istisnası, aile büyükleriyle yapılacak Skype görüşmeleri.
• 2 ila 5 yaş arası: Günde bir saatlik ekran zamanı. Televizyon, bilgisayar, tablet, akıllı telefon, hepsi bu süreye dahil.
• 6 ve daha büyük yaştaki çocuklar: Bu çocuklar için ekran zamanını 2 saatle sınırlamak uygundur.

Her halükarda ekranın çocuğunuzun uykusundan, fiziksel aktivitelerinden ve sağlıklı gelişimi için gerekli diğer etkinliklerden çalmasına izin vermeyin.

7. Yasaklamakla Yetinmeyin; Alternatifler Önerin

Çouğunuzu ekranın karşısından kaldırıp, ya da elindeki tableti veya akıllı telefonu alıp “hadi başka bir şeyler yap” demek çatışmaya davetiye çıkarmaktır. Bunun yerine beraberce başka bir şeyler yapmayı önermelisiniz. Çocuğunuzun yaşına, onun ve sizin tercihlerinize bağlı olarak bir şeyler okumak, spor veya yürüyüş yapmak, oyun oynamak, resim çizmek, balık tutmaya gitmek… Hepsi olabilir.

6. Örnek Olun

Çocuklar ebeveyn davranışlarını taklit eder, onlardan öğrenirler. Anne telefonuyla uğraştığından daha uzun süreyi kitap okumaya ayırıyorsa, çocuğunun da benzer bir tercih yapma olasılığı çok artacaktır.

Dolayısıyla dijital araçlarla kendi ilişkinizi gözden geçirin. Bunlara ne kadar zaman harcıyorsunuz? Mesajlarınızı, haberleri, e-postaları ne sıklıkla kontrol ediyorsunuz? Kendinize internetsiz, dijital araçsız saatler ya da günler ayırıyor musunuz?

5. Dijital Dünyada Çocuğunuza Rehberlik Edin

Dijital dünya sadece eğlence içeriklerinden ibaret değildir. Çocuğunuza bu dünyanın bir bilgi kaynağı olduğunu da gösterin. Onu araştırmaya ve soru sormaya yönlendirin. Sorularına cevap vermeye ve kendi deneyimlerinizi paylaşmaya açık olun.

4. Çocuğunuzun İlgilendiği İçeriklerin Niteliğine Dikkat Edin

9 yaş civarına kadar çocukların internet erişimi ebeveyn kontrolü altında olmalıdır. Çocukların farklı yönlerini geliştirmelerine yardımcı olacak eğitici içerikler tercih edilmelidir.

3. İnternetin ve Dijital Araçların Girmesine İzin Olmayan Yerler Belirleyin

Dijital araçlar ve internet belirli yerlerden (çocuk odası, yatak odası) ve belirli zamanlardan (yemek zamanı, doğada geçirilen zaman) uzak tutulmalıdır. 

Çocuğunuzun odasına bilgisayar koymayın. Yatak odasına ya da yemek masasına akıllı telefon ya da tablet getirmenin uygun olmadığını belirtin.

Pediatristler uyku zamanından bir saat öncesinde dijital araçları kullanmayı kesmeyi de öneriyorlar.

2. Sosyal Medya Kullanımının Kurallarını Anlamasını Sağlayın

12 yaşından önce çocuğunuz sosyal ağlarda bulunmamalıdır. Daha büyük çocuklar için sosyal ağları kullanmak önemli hale gelecektir; zira ergenlik kendini anlama ve başkalarına sunma dönemidir.

Ergenlik çağındaki çocuklarınızın internet hayatının ilkelerini öğrenmesini sağlayın. Ama sosyal ağlarda onları arkadaş olarak eklemeyin ve onların fotoğraflarıyla ilgili hiçbir yorum yapmayın. Çocuğunuzun kişisel alanına saygı duyun.

1. Çocuğunuzu Riskler Konusunda Bilgilendirin

Kendi başına internette gezinmesine izin verdiğiniz yaşa geldiğinde, çocuğunuzun internetin olası tehlikeleri hakkında bilinçlenmiş olması gerekir.

Çocuğunuz 

• İnternet zorbalığına nasıl cevap verileceğini
• Gizlilik ayarlarının önemini ve nasıl yapılacağını
• Kişisel verilerin erişime açık olmasının tehlikeli sonuçlarını
• Belge indirmeyi ve intihalin ne demek olduğunu

öğrenmiş olmalıdır.

Çocuğunuza internette yayınlanan her şeyin kamuya açık hale geldiğini ve sonsuza kadar orada kalacağını açıklayın. İnternette bulduğumuz her bilgiye dikkatle yaklaşmamız gerektiğini öğretin.

Son olarak bir sorunla karşılaştığında her zaman azarlanma korkusu olmadan size başvurabileceğini anlatın.

Bonus

Modern teknolojiler tehlikeli olabilir ama çocuğunuzu onlardan tamamıyla yalıtmaya çalışmayın. Çünkü onlar aynı zamanda olağanüstü kaynaklardır ve yaratıcılığı tetiklerler.


www.tzv.org.tr/#/haber/1245

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner27

banner34