Eğitimde Köklü Çözüm Şart

Eğitimciler Birliği Sendikası’ndan, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla yapılan açıklamada, köklü sorunlara köklü çözümlerin getirildiği bir dönem olması temennisinde bulunuldu.

21 Eylül 2017 Perşembe 03:26
Bu haber 656 kez okundu
Eğitimde Köklü Çözüm Şart
banner1
 
Eğitimciler Birliği Sendikası’ndan, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla yapılan açıklamada, köklü sorunlara köklü çözümlerin getirildiği bir dönem olması temennisinde bulunuldu.

Eğitimciler Birliği Sendikası’ndan, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla yapılan açıklamada, köklü sorunlara köklü çözümlerin getirildiği bir dönem olması temennisinde bulunuldu. Açıklamada, “Kılık-kıyafet özgürlüğü darbe kalıntısı yönetmeliğin boyunduruğundan kurtarılmalıdır” denildi. Hayatın her alanını etkileyen olumsuzlukların eğitimin bıraktığı boşluklardan kaynaklandığı belirtilen açıklamada, “Bugün toplumsal bir ihtiyaç haline gelen yeni bir müfredat olgusu hepimizin gerçeğidir. Çocuklarımızın çağın gereklerine göre yetişmesi, gençlerimizin evrensel nitelikteki normlarla donanması, milletimizin geçmişten devraldığı medeniyet değerlerinin yarınlara aktarılması için tarihimizi günümüze bağlayan değerlerimizle bezenmiş yeni bir müfredata ihtiyaç vardır” denildi.

Sıkıntılar bu sene çözüme kavuşturulmalı

Açıklamada şöyle denildi: Bunlara ek olarak, mülâkatlı sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının yeniden hayata geçirilmesi, erkek kamu görevlilerine dayatılan kılık-kıyafet zorunluluğu, çerçeve yönetmelikteki bazı antidemokratik yaptırımlar yüzünden kamu görevlilerinin yaşadıkları mahrumiyetler, öğretmenlerin kariyer basamaklarına ilişkin yaşadıkları belirsizlik, ek ders esaslarındaki adaletsizlikler, öğretmen açığı, eğitim çalışanlarının atama ve yer değiştirme süreçlerinde yaşadıkları sorunlar, yönetici görevlendirme süreçlerinde mahkeme kararlarının doğurduğu sıkıntılar gibi, çözüme kavuşturulması gereken hususların 2017-2018 eğitim-öğretim yılı içerisinde aşılmasını ümit ediyor ve Millî Eğitim Bakanlığı’na bazı önemli başlıklar için çağrıda bulunuyoruz.

100 bin öğretmen ihtiyaç var

Eğitim konusundaki başlıca sorunlardan biri olan 100 bine yakın öğretmen ihtiyacının, atama bekleyen 300 bin öğretmen adayının varlığı, insan kaynaklarının yerli yerinde kullanılmasını engelleyen alışkanlıkların, uzun vadeli planlama gerektiren önemli hususlar olduğu vurgulanan açıklamada, “Bunun yanında, başta öğretmenler olmak üzere, eğitim çalışanlarının kronikleşmiş sorunlarının çözümünün de en az öğretmen ihtiyacının karşılanması kadar zorunlu olduğu açıktır” denildi.

Kılık-kıyafet yönetmeliği düzenlenmeli

Darbe ürünü, demokrasiye ve insan haklarına aykırı kılık-kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesi için ilk adımı atmanın Millî Eğitim Bakanlığı’na düştüğü belirtilen açıklamada, “Bakanlığın merkez ve taşra teşkilâtı ile bağlı tüm kurum ve kuruluşlarda görev yapanlar, mesai saatleri içinde ve resmi görevlerinin ifasında, mevcut yönetmelik hükümlerine bağlı kalmaksızın, milletimizin değerlerine ve toplumca genel kabul görmüş esaslara göre kılık-kıyafetlerini serbestçe seçebilmelidir. Bu konuda başlattığımız sivil itaatsizlik eylemi, talebimiz karşılanıncaya kadar devam edecektir.” denildi.  

Fatih Karagöz - Ankara


www.yeniasya.com.tr/egitim/egitimde-koklu-cozum-sart_442911

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner26

banner34