Eğitimli Gençler Ülkeyi Terk Ediyor

Fransız haber ajansı AFP, Türkiye’deki eğitimli gençlerin ülkeyi terk ettiğini ve başka ülkelerde hayat kurmayı tercih ettiğini anlatan bir haber yayınladı.

22 Eylül 2017 Cuma 11:14
Bu haber 736 kez okundu
Eğitimli Gençler Ülkeyi Terk Ediyor
banner39
 
Fransız haber ajansı AFP, Türkiye’deki eğitimli gençlerin ülkeyi terk ettiğini ve başka ülkelerde hayat kurmayı tercih ettiğini anlatan bir haber yayınladı.

Fransız haber ajansı AFP, Türkiye’deki eğitimli gençlerin ülkeyi terk ettiğini ve başka ülkelerde hayat kurmayı tercih ettiğini anlatan bir haber yayımladı. Ajansın konuştuğu Dilara adındaki bir kadın 5 yıl önce Dubai’ye yerleşme kararı aldığında Türk ekonomisinin canlı, kültürel faaliyetlerin hareketli ve Batı ile ilişkilerin iyi olduğunu, bu yüzden çoğu arkadaşının Dubai’ye taşınmasını hata olarak gördüğünü anlattı. Gerçek adını vermek istemeyen ve dijital pazarlama alanında uzman olan Dilara, “Ama bugün çoğu arkadaşım bana CV’lerini gönderiyor, çünkü Türkiye’de kalmak istemiyorlar, özellikle de referandumdan sonra” ifadelerini kullandı: “Önceki yıllarda dönmeyi düşündüğüm olmuştu, ama Türkiye’deki olaylar fikrimi değiştirdi.” dedi. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden akademisyen Ulaş Sunata ise son yıllarda eğitimli gençlerin ülkeyi terk etme trendinin hızlandığını ve bu durumun ülkeye zarar verebilecek bir beyin göçü olduğunu söyledi. Bunun ülke için önemli bir sorun olduğunu belirten Sunata, “Ama bunun tek etkisi sosyokültürel olmayacak, aynı zamanda ekonomik etkileri olacak. “Ülkeyi terk etmeleri Türkiye için gerçek bir dezavantaj.” dedi.

ÜÇ SEBEP ÖNE ÇIKIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta İslâm dünyasının beyin göçü sorunuyla karşı karşıya olduğundan şikâyet etmiş, “En zeki öğrencilerimizi Batılı eğitim kurumlarına kaptırıyoruz” diye konuşmuştu. Erdoğan, “Gençlerimiz kendi ülkelerinde, kendi üniversitelerinde parlak bir gelecek göremedikleri için giderek artan bir oranda Batı’ya yöneliyorlar” demişti. AFP ise, Türkiye’yi terk eden veya terk etme planları bulunan onlarca kişiyle konuştuğunu ve başka ülkelere yerleşme gerekçelerinde üç sebebin öne çıktığını yazdı. Üniversite mezunları için azalan iş imkânları, İslâmî kökenli hükümet döneminde artan muhafazakârlık, İnsan haklarının ve özgürlüklerin azalması, üç neden olarak öne çıktı. 2016’daki darbe girişiminin ardından ekonominin son çeyrekte yüzde 5,1 büyümesine rağmen genç işsizliğinin yüzde 20,6 ile yüksek bir oranda olduğunu belirten AFP, reformların durmasının gençler için belirsiz bir gelecek anlamına geldiğini yazdı.www.yeniasya.com.tr/egitim/egitimli-gencler-ulkeyi-terk-ediyor_443053

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34