Eğitimli İşsizlik Zirveye Koşuyor

İşsizlik en çok eğitimlileri vuruyor. Üniversite mezunlarının işsizlik oranı son 1 yılda 110 bin artışla 1 milyon 35 bine yükseldi.

22 Ekim 2017 Pazar 20:48
Bu haber 742 kez okundu
Eğitimli İşsizlik Zirveye Koşuyor
banner1
 
İşsizlik en çok eğitimlileri vuruyor.

Üniversite mezunlarının işsizlik oranı son 1 yılda 110 bin artışla 1 milyon 35 bine yükseldi.

OECD verilerine göre yükseköğretim mezunlarının işsizlik oranlarında Türkiye, Yunanistan ve İspanya’dan sonra üçüncü sırada. Gazeteduvar’ın haberine göre, işsizlik oranları çift haneye yerleşti. En çok üniversite mezunlarını vuran işsizlik rakamlarında Türkiye zirveye oynuyor. OHAL süreci de genç işsiz sayısını arttırdı. Bu tesbitler CHP MYK’ya sunulan ekonomi raporundan. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun hazırladığı rapora göre, resmî işsizlik oranı yüzde 10,7 açıklandı. Ancak buna iş aramadığı halde iş bulduğu an çalışmaya hazır olanlar, iş bulma ümidi olmayanlar, mevsimlik çalışanlar dahil edildiğinde gerçek işsizlik oranı yüzde 16,7, gerçek işsiz sayısı ise 5 milyon 778 bin.

OHAL GENÇ İŞSİZLİĞİ ARTTIRDI

Rapora göre Türkiye’de 15-24 yaş arası her beş gençten birisi işsiz. Genç işsizliğinde 2016 Temmuz ayından itibaren, yani OHAL döneminde, 1,4 puan artış oldu, gençlerin işsizlik oranı yüzde 21,7 olarak gerçekleşti. 2016’nın Temmuz ayına göre bakıldığında 15-24 yaş arasındaki gençlerin istihdamı yüzde 2,9 artarken genç işsizliği yüzde 11,2 artış gösterdi. OHAL döneminde 120 bin genç, işsiz kaldı. İşsiz kalan gençlerin 41 bini erkek, 78 bini kadınlardan oluşuyor. Genç işsizlerin yüzde 64’ü kadın.

EN YÜKSEK İŞSİZLİK ORANI EĞİTİMLİLERDE

En düşük işsizlik oranı yüzde 5’le okur-yazar olmayanlar arasında gerçekleşti. En yüksek işsizlik oranı ise yüzde 14’le yükseköğretim mezunları arasında görülüyor. Son 1 yıl içerisinde yükseköğretim mezunu işsizlerin sayısı 110 bin kişi artışla 1 milyon 35 bine yükseldi. OECD verilerine göre yükseköğretim mezunlarının işsizlik oranlarında Türkiye, Yunanistan ve İspanya’dan sonra üçüncü sırada.www.yeniasya.com.tr/ekonomi/egitimli-issizlik-zirveye-kosuyor_445030

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner27

banner34