En Büyük Endişe Eğitim ve Ekonomi

IPSOS’un araştırmasına göre, ekonomiyi sorun görenler yüzde 23’le son 3 yılın zirvesinde yer aldı. Eğitimin en büyük sorun haline geldiğini belirtenlerin oranı ise 1 yılda yüzde 100’den fazla arttı.

09 Ocak 2018 Salı 02:37
Bu haber 600 kez okundu
En Büyük Endişe Eğitim ve Ekonomi
banner1
 
IPSOS’un araştırmasına göre, ekonomiyi sorun görenler yüzde 23’le son 3 yılın zirvesinde yer aldı. Eğitimin en büyük sorun haline geldiğini belirtenlerin oranı ise 1 yılda yüzde 100’den fazla arttı.


IPSOS Sosyal Araştırmalar Enstitüsü, vatandaşlara geçen yıla ilişkin düşüncelerini ve bu yıldan beklentilerini sordu. 2016 yılının sonunda terörü en büyük sorun görenler, terörle mücadeledeki başarıyla 2017’de yarı yarıya azaldı. Ekonomiyi sorun görenler ise yüzde 23’le son 3 yılın zirvesinde yer aldı. Eğitimin en büyük sorun haline geldiğini belirtenlerin oranı ise 1 yılda yüzde 100’den fazla arttı. Türkiye, 2017 yılına kâbus gibi bir olayla girdi. 2017’nin daha ilk saatinde terör örgütü IŞİD’in Reina’da yaptığı katliâmda, 39 kişi terörün kurbanı oldu. Sonrasında da pek çok konuda memlekette sular pek durulmadı, tansiyon düşmedi. Anayasa değişikliği referandumuyla Türkiye parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçti. OHAL ve KHK’lar tartışmalarda hep ön sıralardaydı. İlk kez bir anamuhalefet lideri, Ankara’dan İstanbul’a “Adalet Yürüyüşü” düzenledi.

Terör kaygısı yarı yarıya düştü

Katılımcılara, “Türkiye’nin en önemli sorunu” da soruldu. Son 2 yılda olduğu gibi terör hâlâ listenin ilk sırasında. Ancak Aralık 2016’da terörü en büyük sorun gören yüzde 61’lik kesim, terörle mücadelede alınan sonuçlarla Aralık 2017’de yüzde 35’e düştü. “Kürt sorunu” diyenler ise yüzde 2 ile son 3 yılın en düşük düzeyinde. En dikkat çekici olansa, eğitimi en büyük sorun görenler 2015 ve 2016’da yüzde 5 bandında seyrederken, müfredat ve TEOG ile üniversite sınavlarının değiştiği 2017’nin sonunda bu rakamın bir anda yüzde 12’ye yükselmesi. Bu konudaki memnuniyetsizlik ve kafa karışıklığı, sınav değişiklikleri doğrudan sorulduğunda kendini daha baskın gösteriyor. Habertürk’ün haberine göre, TEOG’un ve üniversite sınavının değişmesini onaylamayanlar yüzde 60’ın üzerinde. Yani her 3 kişiden 2’si, sınav sistemi değişikliğinden memnun değil. Yine toplumun yüzde 64’ü, çocuğunun daha iyi bir eğitim görebilmesi için gerekirse taşınmayı göze alıyor.www.yeniasya.com.tr/egitim/en-buyuk-endise-egitim-ve-ekonomi_450586Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner24

banner34