‘Kent ve Çocuk Çalışmaları’ Yüksek Lisans Modülü Açıldı

Kadir Has Üniversitesi, Türkiye’de bir ilk olarak Tasarım Yüksek Lisans programı öğrencileri için disiplinler arası ‘Kent ve Çocuk Çalışmaları’ modülünü başlatıyor.

11 Ocak 2019 Cuma 14:58
Bu haber 942 kez okundu
‘Kent ve Çocuk Çalışmaları’ Yüksek Lisans Modülü Açıldı
banner39
 
Kadir Has Üniversitesi, Türkiye’de bir ilk olarak Tasarım Yüksek Lisans programı öğrencileri için disiplinler arası ‘Kent ve Çocuk Çalışmaları’ modülünü başlatıyor.


Kadir Has Üniversitesi, Tasarım Yüksek Lisans programı kapsamında ‘Kent ve Çocuk Çalışmaları’ modülünü başlatıyor. Şubat ayında başlayacak disiplinler arası çalışma modülü Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip. ‘Modül genç mimarların, kent tasarımcılarının ve şehir planlamacılarının 0-3 yaş arası çocukların ve ailelerinin kamusal alanlardaki ihtiyaçları konusunda farkındalıklarını artırmayı hedefliyor. Son başvuru tarihi 15 Ocak 2019 olarak belirlenen ‘Kent ve Çocuk Çalışmaları’ modülünün yakın gelecekte bir yüksek lisans programına dönüşmesi planlanıyor.

'Öğrencilerimiz sosyal problemleri çözebilme becerilerini geliştirecek'

‘Kent ve Çocuk Çalışmaları’ modülü ile tasarım yüksek lisans öğrencilerinin özellikle 0-3 yaş çocuğun kent yaşamı içindeki yerine odaklanmalarını hedeflediklerini belirten Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Erdem, “Kent planlaması sırasında kimse 0-3 yaş çocuğun ihtiyaçlarını dikkate almıyor. Bu çalışma sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı 0-3 yaş arası çocukların gelişimini desteklemek üzere yürütülen İstanbul95 programının bir parçası olarak hayata geçiriliyor. Modül sayesinde öğrencilerimiz tasarım sırasında karşılaşacakları karmaşık sosyal problemleri çözebilme becerilerini geliştirirken, farklı sosyal, kamusal, ekolojik, teknolojik ve kültürel bağlamlarda çalışma imkanı bulacaklar.

Türkiye’de ilk

Çocuğun ve ona bakım verenlerinin kentsel ortamla kurdukları ilişkinin, sadece psikolojik ve sosyal boyutu yok. Tasarım ve kamu yönetimini doğrudan ilgilendiren bir diğer boyutu hep gözden kaçıyor. Genç mimarları, şehir plancılarını tasarım aşamasında işin içine çekmeyi amaçlıyoruz. Bu alanda ciddi bir ihtiyaç olmasına karşın, Türkiye’de bir eğitim programı mevcut değil. Dünyadaki örneklere bakıldığında da bu alanda oldukça sınırlı sayıda çalışma olduğunu görüyoruz. Kadir Has Üniversitesi Tasarım Fakültesi olarak ‘Kent ve Çocuk Çalışmaları’ modülü ile Türkiye’de bu alanda bir ilke imza atıyoruz. Bu girişimin diğer çalışmalara örnek olması ve benzer çalışmaları yüreklendirmesi en büyük dileğimiz” dedi.KAYNAK: YENİ ASYAAdmin 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34