Öğrenciler Geleceğe Hazırlanmalı

SODES Projesi kapsamında düzenlenen “Öğrencilerin Gözünden Meslek ve Değer Algısı” konulu toplantıda konuşan Prof. Dr. Süleyman Yılmaz “Okul öğrenciyi geleceğe hazırlayan bir ortamdır” dedi.

07 Şubat 2019 Perşembe 12:53
Bu haber 1166 kez okundu
Öğrenciler Geleceğe Hazırlanmalı
banner39
 
SODES Projesi kapsamında düzenlenen “Öğrencilerin Gözünden Meslek ve Değer Algısı” konulu toplantıda konuşan Prof. Dr. Süleyman Yılmaz “Okul öğrenciyi geleceğe hazırlayan bir ortamdır” dedi.SODES Projesi kapsamında Acıpınar Ortaokulunda düzenlenen “Öğrencilerin Gözünden Meslek ve Değer Algısı” söyleşisinin konuğu Prof. Dr. Süleyman Yılmaz oldu. Acıpınar Ortaokulu öğrencileri ve öğretmenlerinin katıldığı söyleşide Profesör Yılmaz, meslek kavramının tanımlamasını yaparak, öğrencilere gönüllerindeki mesleğin ne olduğunu sordu. Gönüllerindeki mesleklere erişebilmek için hangi eğitim süreçlerinden geçilmesi gerektiğini anlatan Profesör Yılmaz söyleşisine şöyle devam etti: “Meslekler, hizmet ve üretim sektöründe yapılacak işin profesyonel olarak yapılmasını gerektiren uğraşılardır. Bu uğraşıları profesyonel olarak yapabilmek için anaokulundan üniversiteye kadar bir eğitim sürecinden geçmek gerekir. Bu eğitim süreçleri okul ortamında gerçekleşir. Okul öğrenciyi işleyen, geleceğe hazırlayan bir ortamdır. Bu ortamda bir taraftan akademik bilgi ve becerilerimizi geliştirirken, diğer yandan ahlâkî ve kültürel davranış ve görgülerimizi geliştirmekteyiz. Okul bu bilgi ve beceriyi öğretmenler ve MEB tarafından belirlenen programlarla gerçekleştirir.”

Yeni Nobel adayları çıkarmalıyız

Öğrencilere meslek aidiyetinin önemini vurgulayan Yılmaz, düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Türk Millî Eğitimin felsefesinde iyi insan, iyi vatandaş, iyi üretici ve iyi tüketici yetiştirme amaçları yer almaktadır. Böyle bir profile sahip olabilmek için öncelikle kitap okuma alışkanlığımızı geliştirmeliyiz. Başarılı bir meslek sahibi olabilmemiz için disiplinli bir çalışma azmimiz olmalıdır. Gerek bireysel tatmin, gerekse toplumsal fayda açısından mesleğimizde başarılı olmak istiyorsak, öncelikle mesleğimizi sevmemiz ve işimizi en güzel şekilde yapmak üzere prensiplerimiz olmalıdır. Buna meslekte aidiyet duygusu diyoruz. Dünya hızla gelişiyor ve değişiyor. Artık Endüstri 4.0 tanımlamasından dünyadaki olağanüstü gelişmelere şahit oluyoruz. Ülkemizin de bu gelişmelerde yerini almasını istiyorsak, çok çalışmalıyız. İçimizden yeni Nobel adayları çıkarmalıyız. Mutlaka, bizi biz yapan millî ve kültürel değerlerimizi canlı tutmalıyız.” Söyleşinin sonunda okul müdürü Kamil Çelik, Prof. Dr. Süleyman Yılmaz’a plâket takdim etti. Profesör Yılmaz, “Hayat Okumakla Güzel” projesiyle Acıpınar Ortaokulunda kurulan kütüphanede en çok kitap okuyan öğrenciye “Şahsiyet ve Değerler Eğitimi” kitabını imzalayarak, takdim etti.

Haber: Süreyya Nur İşler

sureyyanurisler@gmail.comKAYNAK: YENİ ASYA


ADMİN  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner35

banner38

banner37

banner34