STEM Eğitimine Uygun Bir Etkinlik Nasıl Hazırlanır? 5 Tavsiye

STEM eğitimi bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin içeriğini ve becerilerini bütünleştiren, öğretme ve öğrenmeye yönelik disiplinlerarası bir yaklaşımdır. Peki hazırladığımız etkinliklerin STEM eğitimine uygun olup olmadığına nasıl karar verebiliriz?

28 Ekim 2018 Pazar 16:05
Bu haber 558 kez okundu
STEM Eğitimine Uygun Bir Etkinlik Nasıl Hazırlanır? 5 Tavsiye
banner39
 
STEM eğitimi bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin içeriğini ve becerilerini bütünleştiren, öğretme ve öğrenmeye yönelik disiplinlerarası bir yaklaşımdır. Peki hazırladığımız etkinliklerin STEM eğitimine uygun olup olmadığına nasıl karar verebiliriz?


STEM Eğitiminin Tanımı

STEM eğitimi bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin içeriğini ve becerilerini bütünleştiren, öğretme ve öğrenmeye yönelik disiplinlerarası bir yaklaşımdır. STEM Uygulama Standartları, STEM içeriğiyle bütünleştirilmiştir ve uygulamalar sonunda öğrencilerin kazanması beklenilen davranışları tanımlayarak STEM eğitimini yönlendirir. Bu davranışlar arasında araştırma, mantıksal akıl yürütme, işbirliği ve sorgulama bulunmaktadır. STEM eğitiminin amacı, öğrencileri üst düzey etkinliklere ve 21. yüzyıl işgücüne hazırlamaktır.

ABD'nin Maryland Eyaleti STEM Uygulamaları standardı aşağıdaki adımlardan olşmaktadır:

1. STEM İçeriğini Öğretin.

İlk olarak küresel konuları araştırması, karmaşık soruları cevaplaması ve karşılaşılan gerçek dünya sorunlarına çözümler geliştirilebilmesi için STEM eğitiminde çocuklar bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerini öğrenmeli ve bunların nasıl kullanabileceklerini anlamalıdırlar.

2. Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik İçeriğini Bütünleştirin.

Küresel konuları araştırmak, karmaşık soruları cevaplamak ve karşılaşılan gerçek dünya problemlerine çözümler geliştirmek için bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerinin içerikleri uygun bir şekilde bütünleştirilmelidir. Bunun için de disiplinler arasındaki bağlantılar analiz edilmelidir. Disiplinlerin yapay bir şekilde bir araya getirilmesi değil doğal olarak bir arada bulunması önemlidir.

3. Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Alanlarındaki Bilgilerin Yorumlanmasını sağlayın.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik bilgilerinin yorumlanması için uygun bilgilerin belirlenmesi, analiz edilmesi ve bunların bir araya getirilmesi gerekir. Böylelikle öğrenciler okudukları bilgilere eleştirel bakış açısıyla yaklaşarak onlar için yararlı olduklarını düşündükleri farklı kaynaklardan yararlanabilir ve bilgilerin doğruluğuyla ilgili somut kanıtlar toplayabilir ve yanlış olduğunu düşündükleri bilgileri kesin bir dille belirtebilirler.

4. İşbirliği içerisinde çalışın.

Ortak bir amaca ulaşmak için bir ekip olarak çalışmak fikirlerin paylaşılmasını ve etkili çalışma sürecini sağlar. Ayrıca dinlemeyi, başkalarının fikirlerine saygı duymayı ve kabullenmeyi de öğretir.

5. Teknolojiyi Stratejik Olarak Kullanın.

Sorunlara çözüm üretmek veya karmaşık soruları yanıtlamak için gerekli teknolojilerin belirlenmesi gerekir. Ayrıca bu teknoloji kullanımının sınırları, riskleri ve kullanıldığın da nasıl bir etki yapacağı analiz edilmelidir. Bu aşamadan sonra çocuklar bulunan teknolojiyi kullanarak yeni teknolojiler geliştirip, kendi teknolojilerini yaratabilirler. 

Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta teknoloji denildiğinde sadece dijital dünyanın akıllara gelmemesi ve çocuklardan dasadece bu tarz şeyler beklenmemesidir. Kağıt, kalem gibi insan hayatını kolaylaştırmak için üretilen insan yapımı her şeyi teknolojinin içerisine sokabiliriz.


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI


ADMİN  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34