Üniversitelinin Barınma Çilesi

Üniversiteyi yeni kazanan on binlerce öğrencinin gittikleri illerde karşılaştıkları en büyük zorluk yine barınma konusunda oldu. İstanbul’da ise yurt ve kiralık ev arayışı öğrenci ve aileleri için eziyete dönüştü.

24 Eylül 2017 Pazar 03:27
Bu haber 672 kez okundu
Üniversitelinin Barınma Çilesi
banner1
 
Üniversiteyi yeni kazanan on binlerce öğrencinin gittikleri illerde karşılaştıkları en büyük zorluk yine barınma konusunda oldu. İstanbul’da ise yurt ve kiralık ev arayışı öğrenci ve aileleri için eziyete dönüştü.

2017 üniversite yerleştirmelerinin sonuçlanarak kesin kayıtların tamamlanmasının ardından üniversitelerde yeni eğitim-öğretim dönemi başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da üniversiteyi yeni kazanan on binlerce öğrencinin gittikleri illerde karşılaştıkları en büyük zorluk yine barınma konusunda oldu.

Türkiye’nin dört bir yanında kalacak yer arayışına giren öğrencilerden özellikle İstanbul’daki üniversiteleri kazananların büyük zorluklar yaşadığı gözlenirken, dev metropolde yurt ve kiralık ev arayışı aileler ve öğrenciler için çileye dönüştü. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında en son 18 Eylül’de 3. yedek yerleştirme yapılırken özel yurtlardaki yüksek fiyatlar dikkat çekti. KYK’nın 3. yurt yedek yerleştirme sonuçlarınını 18 Eylül’de resmî sitesinden duyurmasıyla açıkta kalan bazı öğrenciler, kendilerine yurt hakkı çıkıp çıkmayacağından endişeli. KYK’nın yeni yedek yerleştirmeler yapacağı bildirilirken internette bir forum sitesinde başlık açan bir öğrenci, bulunduğu yedek listesindeki sıra için yurt çıkıp çıkmayacağını sordu. Açılan konu başlığında, 2664. yedek sıradan yurt çıkar mı? diye soran öğrenci, önceki senelerde KYK’nın yedek listesinde yer alan bir arkadaşının özel yurda kaydolduğunu ve bir ay sonra da KYK yurdu çıktığı için özel yurtan ayrıldığını, özel yurtta ise bir senelik ücreti ödeyeceğine dair senet ve taahhütname imzaladığı için yurttan ayrılmasına rağmen bir senelik ücreti ödemek durumunda kaldığını yazdı. Buna benzer bir sorun yaşamaktan endişe eden öğrenci, bu tür bir durumla karşılaşmamak için daha önce KYK yurtlarında kalmış öğrencilerden bu konudaki tecrübelerini yazmalarını istedi. Anne ve babalar da çocuklarının konforlu şartlarda öğrenimlerine devam edebilmeleri için hiçbir fedakârlıktan kaçınmazken, İstanbul’da odaları bir, iki, üç ve 4 kişinin kalabileceği biçimde tasarlanan özel yurtların yıllık ücretleri ise on bin liradan başlıyor. Yurtlarda bu fiyata sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil edilirken yıllık 60 bin liraya kadar çıkan seçeneklerin bulunduğu özel yurt sektörünün büyüklüğü yüz milyonlarla ifade ediliyor.

ÖĞRENCİ EVLERİ KLÂSİĞİ

Kuşaklarca devam eden ve daima revaçta olan bir diğer seçenek ise birkaç öğrencinin bir araya gelerek kiraladığı öğrenci evleri... Kiraladıkları daireleri genellikle ikinci el eşyalarla tefriş eden öğrencilerin kartondan yaptıkları tv sehpaları, üniversite yıllarını öğrenci evlerinde geçiren yetişkinlerin de bu evlere dair yıllarca unutamadığı hatıralardan. İstanbul’da üniversitelerin bulunduğu ve şehir hayatının en yoğun olduğu Fatih, Kadıköy, Beşiktaş ve Bakırköy gibi ilçeler, öğrencilerin en çok tercih ettiği bölgeler olurken bu ilçelerdeki kira yüksekliği göze çarpıyor. Kadıköy’de oturulabilir durumdaki 2+1 dairenin fiyatı bin beşyüz liradan başlarken Beşiktaş’ta bu rakam bin 700’ü buluyor. Kadıköy’deki kira fiyatlarının geçen yıla oranla düşük seyir izlediğini belirten emlak yönetimi uzmanları, birkaç kişi bir araya gelerek ev kiralamanın öğrenciler atasında öncelikli tercih olduğunu söylüyor. Yapılan değerlendirmelerde, İstanbul’da Eylül ayında yaşanan emlak hareketliliğinin en büyük sebebinin üniversite öğrencileri olduğu gözlendi. Öğrencilerin en çok tercih ettiği ilçelerden biri de Esenyurt. Uygun kiraları ve yeni binaları dolayısıylatercih edilen ilçe, üniversite öğrencileri arasında ‘Esencılıs’ olarak isimlendiriliyor. Esenyurt, genellikle mahkeme kararıyla aranan şahısların ilçe sınırları içerisinde polis tarafından yakalanmasıyla adını duyuruyor.

Aileler, çocuklarıyla İstanbul’a taşınıyor

Üniversitelilerin önemli bir çoğunluğunun birkaç kişi bir araya gelerek ev tutma yoluna gittiği İstanbul’da, ekonomik durumu iyi olan birçok aile ise çocuklarının mega kentte yalnız kalmalarından endişe ettikleri için ya ev kiralayarak İstanbul’a taşınıyor ya da kiraladıkları eve yeni eşyalar alarak ikinci bir ev kuruyor. Kiraladıkları evlerde çocuklarıyla kalmayı seçen ailelerin çocuklarını İstanbul’da yalnız bırakmak istemedikleri için böyle bir tercihte bulunduklarını belirtiliyor. Daire kiralarken uzman yardımı alınmasını tavsiye eden hukukçular ise konut kiralamalarındaki sorumsuz ve hukukî olmayan durumlar için uyarılarda bulunuyor. Kira sözleşmelerinin resmî nitelik kazanması içinse noter tarafından onaylanmasının ev sahibi ve kiracı açısından en garantili çözüm yolu olduğu biliniyor.

MELİH TEKİN - İSTANBUL


www.yeniasya.com.tr/egitim/universitelinin-barinma-cilesi_443090

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner27

banner34