Yabancı Dil Öğrenmenin 10 Yolu

Siz de yeni bir dil öğrenmek ya da öğrendiğiniz bir dili geliştirmek mi istiyorsunuz? Sizin için bazı önerilerimiz var.

15 Mart 2018 Perşembe 03:07
Bu haber 1026 kez okundu
Yabancı Dil Öğrenmenin 10 Yolu
banner39
 

Eğitim ve öğretim hayatımız boyunca sürekli olarak dil dersleri alıyoruz; özellikle de İngilizce. Ancak bu aldığımız dil dersleri bizleri o dil konusunda ne kadar geliştiriyor? Yıllarca aynı dil ile ilgili temel düzeyde dersler alıyor, sınavlara giriyoruz ancak gramer ve kelime bilgimiz belirli biz düzeyde tıkanıp kalıyor.

Peki bu durumu nasıl aşabiliriz? Yabancı dil bilgilerimizi nasıl geliştirebiliriz ya da kursa gitmeden yeni bir dili nasıl öğrenebiliriz? İşte yabancı dil eğitiminde aşama kaydetmek isteyenler için derlediğimiz on öneri…

1. Bakış Açınızı Değiştirin!

“Bakış açınızı değiştirin!” cümlesi kulağa her ne kadar klasik bir kişisel gelişim cümlesi gibi gelse de dil öğrenmenin ilk adımı gerçekten buradan geçiyor. Öncelikle “dil” öğreniyor olduğunuza inanın. İngilizce, Almanca ya da Fransızca’yı –hangi dili öğreniyorsanız onu– “ders” gibi görmekten kaçınmalısınız çünkü “dil öğrenmek” Matematik ya da Fen derslerinden çok daha farklı ve eğlencelidir. 

Öğrenmek istediğiniz dili, ders gibi değil de farklı kültürleri öğrenme ya da farklı bakış açıları geliştirme yolu olarak görürseniz dil öğrenme adına çok büyük bir adımı atmış olacaksınız.

2. Kendinizi Yabancı Dile Maruz Bırakın

İnsanlar büyüdükleri çevre ile olan iletişim ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına doğduklarından itibaren dil öğrenir ve belli bir yaşa gelince iletişim kurabilmek için bu dili kullanırlar. Aynı noktadan yola çıkın! Eğer yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız, kendinizi o dili daha çok duyacağınız ve kullanacağınız durumlara maruz bırakın. İlk aşamada bu elbette kolay olmayacaktır ancak sonraları gelişiminizi farkedeceksiniz.

3. Yazmak için Oku, Konuşmak için Dinle

Bir dili öğrenmek demek yalnızca onu okuyabilmek ya da yalnızca o dilde yazabilmek demek değildir, dil öğrenmek farklı yönleriyle bir bütündür. Bu yüzden dil öğrenirken tek yönlü bir metot belirleyip sürekli ona bağlı kalmak bu olgu ile ters düşecektir. Bir dile hakim olabilmek için dilin dört alanında da kendinizi geliştirmelisiniz; okumak, yazmak, konuşmak ve dinlemek (dinlediğini anlayabilmek).

Peki nasıl? Dil öğrenirken yazma becerilerinizi geliştirebilmenin en güzel yolu okumaktan geçer. Öğreneceğiniz dil ile ilgili okumalar yaptıkça farklı kelimeler ve farklı cümle yapıları öğrenebilir, olgular arası bağlantılar kurabilirsiniz ve böylece yazarken, öğrendiğiniz o kelime ve kalıplar size yardımcı olur, daha akıcı biçimde yazı yazabilirsiniz.

Benzer şekilde konuşma becerilerinizi geliştirmenin en iyi yolu da bolca dinlemektir. Farkedeceksiniz ki yabancı filmler, diziler, belgeseller ya da videolar izledikçe ya da yabancı müzikler dinledikçe kendinizi daha rahat ifade edip daha akıcı konuşabileceksiniz, çünkü bu sayede kendinizi farklı şekillerde ifade etme yolları bulmuş olacaksınız. Aklınıza bir kelime gelmediğinde farklı bir yoldan sözlü iletişime geçebildiğinizi göreceksiniz.

4. Alışkanlıklarınızı Düzenleyin

En çok ne yapmaktan zevk alıyorsunuz? Telefon ile ya da bilgisayar ile vakit geçirmek mi? O zaman kullandığınız teknolojik aletlerin dilini değiştirmeye ne dersiniz? Bu sayede zevk alarak gününüzün çoğunu geçirdiğiniz aktivite ile aynı zamanda dilinizi de geliştirme şansı yakalayabilirsiniz. Veya kitap okumaktan mı zevk alıyorsunuz? O halde öğrenmek istediğiniz dilde kitapları seçin böylece hem keyifli vakit geçirir, hemde yeni kelimeler öğrenmiş olursunuz. Aynı şekilde film ya da dizi izlerken de kendinizi öğrenmek istediğiniz dile maruz bırakabilirsiniz. Hatta müzeleri gezmeyi seven biriyseniz, açıklayıcı metinlerdeki yabancı dil bölümünü bile okuyabilirsiniz. 

Öğrenmek istediğiniz dili alışkanlıklarınıza ve hayatınıza nasıl entegre ettiğiniz tamamen size bağlı, ancak böyle ufak değişiklikler sizin gelişiminizde büyük rol oynayacaktır.

5. Sözlük Okuyun

Yeni bir dilin öğrenilmesinin en temel yollarından biri kelime bilgisidir. Öğrenmek istediğiniz dilin gramer yapısını bilseniz dahi kelime dağarcığınız az ise kendinizi ifade etmekte güçlük çekebilirsiniz. Bu noktada kelime öğrenmek dil hakimiyetinizi büyük ölçüde arttıracaktır, sözlük okuyarak yeni kelimeler öğrenecek ve onların kullanılışlarını, telafuzlarını da görebileceksiniz. 

Yalnızca yeni kelime öğrenmek değil, bu kelimelerin kullanılışlarını ve farklı anlamlarını görmek de dil ile ilgili dört beceride de size katkı sağlayacaktır.

6. Yeni bir Alışkanlık Yeni bir Dil

Öğrenmek istediğiniz dil ile birlikte yeni bir alışkanlığı ya da hobiyi de ilgi alanlarınıza ekleyebilirsiniz. Örneğin, yabancı dilde bir günlük ya da ajanda tutmaya başlayabilirsiniz, yabancı dilde şarkı söylemeye çalışabilirsiniz, internetten “Kendin Yap” (Do It Yourself – DIY) projeleri bularak bunları yabancı dilde okuyarak ya da izleyerek anlamaya ve yapmaya çalışabilirsiniz. 

Böylelikle dil öğrenmek sizin için zorunluluk ya da ders olmaktan çıkarak keyifli bir aktivite haline gelir.

7. Arkadaş Destekli (Sosyal) Dil Öğrenme

Kimimiz tek başına zaman geçirmekten keyif alıyorken, kimimiz arkadaşları ya da yakınlarıyla hareket etmekten daha çok keyif alır. Bu noktada arkadaşlarınızla dil öğrenme konusunda ortak hareket edebilir, aynı amaç için birbirinize destek olabilirsiniz. İnternetten grup kurarak oradan yabancı dilde yazışabilir ya da yan yana geldiğinizde birbirinizi yabancı dilde konuşmak için zorlayabilirsiniz. 

Sosyal aktivitelerinize yeni bir dil ile devam etmeye çalışmak sizi ve arkadaşlarınızı bu alanda hızlı ve etkili biçimde geliştirecektir.

8. Yabancı Dil Siteleri/Uygulamaları Kullanarak Dil Öğrenme

Öğrenmek istediğiniz dile uygun olarak internette pek çok farklı ücretsiz kurs bulabilirsiniz, hatta YouTube üzerinden farklı farklı dil kurslarına, alıştırmalara erişebilirsiniz. 

Yabancı dil siteleri aracılığıyla kitap ve yazı indirmeniz, podcast dinlemeniz, öğrenmek istediğiniz dilleri kullanan insanlar ile iletişime geçmeniz mümkün. Benzer şekilde telefon uygulamaları ile de yeni bir dil öğrenmeyi eğlenceli, motive edici ve kolay erişilebilir kılabilirsiniz. “Duolingo” dil öğrenmek isteyen pek çok insanın kullandığı ve sizin için de dillerin farklı seviyelerine ulaşabileceğiniz, pratik, keyifli bir uygulama olabilir. 

Farklı dil öğrenme uygulamaları sayesinde öğrendiğiniz dil ile ilgili pratik yapma imkanı da bulabilirsiniz.

9. Farklı ve Eğlenceli Yöntemler Geliştirin

Hepimiz farklı yapılarda ve farklı eğilimlere sahibiz ve haliyle öğrenme yollarımız da birbirimizden farklı. Kimimiz yazarak, kimimiz duyarak, kimimiz dinleyerek daha kolay öğrenebiliyor. Kendinizi keşfedin ve nasıl daha etkili öğrenebildiğinizi fark etmeye çalışın. Dil öğrenmenin eğlenceli bir süreç olduğunu unutmayın ve buna bağlı kalarak kendinizi geliştirebileceğiniz farklı yöntemler, farklı alışkanlıklar deneyin. Başkaları için sıkıcı olabilecek bir yöntem sizin için verimli ve eğlenceli bir yöntem olabilir, denemekten çekinmeyin. 

Kimsenin denemediği ya da bilmediği kendinize uygun yeni bir yöntem de geliştirmeniz mümkün, sonuç olarak kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz, ona iyi gelecek bir yöntemi de en iyi siz geliştirebilirsiniz, klasik yöntemlere bağlı kalmayın.

10. Vazgeçmeyin!

Dil öğrenmenin sabır isteyen bir süreç olduğunu kesinlikle unutmayın. Kendinizi süre ile kısıtlayarak ya da başkaları ile kıyaslayarak sınırlamayın. Hepimizin öğrenme süreçleri birbirinden farklı, bu yüzden hiçbir koşulda kendinize haksızlık etmeyin. Dil öğrenme motivasyonunuzu süreç boyunca kaybetmeyin ve en önemlisi tembellik edip, boşvermeyin. Emek verdiğiniz müddetçe çok güzel sonuçlar alacak ve daha da motive olacaksınız. 

Dil öğrenmek yetenek değil, öğrenilebilir bir olgudur, “yapamıyorum” demeyin, emek vermeye ve sabırlı olmaya devam edin, yolun sonunda istediğiniz noktaya varacaksınız.


KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFIwww.tzv.org.tr/#/haber/2046
Admin 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34