Asgari Ücret Sadece Gıdaya Yetiyor

Yüksek enflasyon, asgari ücrete yapılan zammı da daha yılın başında eritti. Sendikalar ek zam yapılasını talep ediyor.

06 Ocak 2018 Cumartesi 11:14
Bu haber 314 kez okundu
Asgari Ücret Sadece Gıdaya Yetiyor
banner1
 
Yüksek enflasyon, asgari ücrete yapılan zammı da daha yılın başında eritti. Sendikalar ek zam yapılasını talep ediyor.


Genel Maden-İş Sendikasının araştırmasına göre 4 kişilik ailenin aylık gıda harcaması bin 502 TL oldu. 2018 için açıklanan asgari ücret ise yüzde 14,2 artışla bin 404 liradan bin 603 TL'ye çıkartıldı. Buna göre eni asgari ücret 4 kişilik ailenin sadece mutfak harcamalarını karşılayabiliyor.

MEMUR ZAMLARI ENFLASYONUN ALTINDA

Memur ve memur emeklilerine yapılan toplusözleşme zamları enflasyonun altında kaldı. Memurlar ve memur emeklisi yüzde 1,69 enflasyon farkı alacak. İşçi emeklilerine ise yüzde 5,69 zam yapılacak. Memur ve memur emeklilerine toplusözleşme ile 2017’nin ikinci yarısında yüzde 4 oranında zam yapıldı. Dün açıklanan verilere göre, geçen yılın son 6 ayında enflasyon yüzde 5,69 oldu. İşçi emeklilerine yapılacak zam 6 aylık enflasyona göre belirleniyor.

HÜKÜMETİ KINIYORUZ

Buna göre işçi emeklilerine 5,69 zam yapılacak. 6 aylık enflasyonun memur toplusözleşme zammını aşması halinde ise aradaki fark memur ve memur emeklilerine veriliyor. Memurlar ve memur emeklileri geçen yılın son 6 ayında yüzde 4 zam almıştı. 6 aylık enflasyon 5,69 çıkınca memur ve memur emeklileri için 1,69 oranında enflasyon farkı oluştu. Bu ayrıca toplusözleşme zammının enflasyonun altında kaldığını da gösteriyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, memur ve memur emeklilerine ek zam yapılmasını istedi. Yokuş, “Memurları ve memur emeklilerini yıllardır enflasyona ezdiren hükümeti kınıyoruz. Hükümetin yanlış enflasyon hesaplamaları, ülkemizin içinden geçtiği zor koşullar ve artan döviz; memur ve memur emeklilerinin belini bükmüştür. Hükümetin memurlara ve emeklilere olan enflasyon borcu her geçen gün artıyor” dedi.

AYLIK GIDA HARCAMASI BİN 500 TL

Hükümet asgari ücreti yüzde 14,2 artışla bin 404 liradan bin 603 TL'ye çıkarmıştı. Yüksek enflasyon, asgari ücrete yapılan zammı da daha yılın başında eritti. Cumhuriyette yer alan haberde Genel Maden-İş Sendikası, Zonguldak’ta yaşayan 1 çalışan, 1 ev hanımı 2 çocuklu toplam dört kişiden oluşan çekirdek ailenin aylık gıda harcamasını araştırdığı belirtildi. Araştırmaya göre, 4 kişilik ailenin aylık gıda harcaması 1502 TL oldu. Yeni asgari ücret 4 kişilik ailenin sadece mutfak harcamalarını karşılayabiliyor.www.yeniasya.com.tr/ekonomi/asgari-ucret-sadece-gidaya-yetiyor_450353Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner28

banner34