İŞ DÜNYASI Hak arayışına evet şiddete hayır

İŞ DÜNYASINI TEMSİL EDEN STK’LARDAN ÇAĞRI: Çevre duyarlılığı ile başlatılan eylemlerde yakıp yıkma gibi fiillerle hak ve özgürlüklerin gölgelenmesine imkan ve fırsat verilmesin.

07 Haziran 2013 Cuma 07:24
Bu haber 577 kez okundu
İŞ DÜNYASI  Hak arayışına evet şiddete hayır
banner39
 Farklı yerlere çekilmemeli
TOBB, Türk-İş, TZOB, TESK ve Hak-İş adına yapılan ortak açıklamada “Gösteri hürriyeti kapsamında vatandaşlarımızın çevre duyarlılığı ile başlattığı demokratik hakların kullanılmasını destekliyoruz. Ancak gösterilerin, marjinal gruplar tarafından farklı mecralara çekilmek istendiğini görüyoruz” denildi.

Şiddet çözüm getirmez
“Sokakların huzur ve güveni, geleceğimiz için son derece önemlidir. Şiddet ve kavga hiçbir şeyi çözmediği gibi sorunları içinden çıkılmaz hale getirir. Hiçbir hak arayışı, can ve mal güvenliğinin tehlikeye sokulmasına, esnaf ve tüccarın mağduriyetine, kamu mallarına zarar verilmesine gerekçe olamaz.”

Hak aramaya evet, şiddete hayır
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, vatandaşlarımızın çevre duyarlılığı ile başlattığı demokratik hakların kullanılmasını desteklediklerini ancak son günlerde gösterilerin marjinal gruplar tarafından farklı mecralara çekilmek istendiğini üzülerek gördüklerini bildirdi. Türkiye’nin en büyük meslek kuruluşlarından TOBB ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun da (TESK) aralarında bulunduğu 6 sivil toplum kuruluşu, son günlerdeki olaylara ilişkin basın toplantısı düzenledi. TOBB Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya Hisarcıklıoğlu ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in yanı sıra Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Sekreteri Hikmet Yavuzyiğit katıldı. Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, İstanbul’da başlayarak son günlerde birçok ile yayılan olayları dikkatle izlediklerini söyledi.

KÖTÜ EMELLERE HİZMET ETMEYE ZEMİN HAZIRLANIYOR
Vatandaşların hukuk kuralları çerçevesinde taleplerini dile getirmesinin, en tabii vatandaşlık hakkı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: “Gösteri hürriyeti kapsamında vatandaşlarımızın çevre duyarlılığı ile başlattığı demokratik hakların kullanılmasını destekliyoruz ancak son günlerde gösterilerin marjinal gruplar tarafından farklı mecralara çekilmek istendiğini, gelişmelerin ülkemiz üzerinde kötü emelleri olanlara hizmet etmeye zemin hazırladığını üzülerek görüyoruz. Tüm dünya sorunlarla boğuşurken, herkesin bakışlarının yükselen Türkiye üzerinde odaklandığı bu dönemde, huzura ve istikrara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Şunu kimse unutmamalıdır ki sokakların huzur ve güveni, çocuklarımızın ve Türkiye’nin geleceği açısından son derece önemlidir. Şiddet ve kavga, hiç bir şeyi çözmediği gibi, sorunları içinden çıkılmaz hale getirir.”
“Samimî vatandaşlarımız duyarlılık içinde olmalı”
Hiçbir hak arayışının, vatandaşın can ve mal güvenliğinin tehlikeye sokulmasına, esnafın, tüccarın mağduriyetine ve vatandaşların vergileriyle temin edilen kamu mallarına zarar verilmesine gerekçe olamayacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Samimî vatandaşlarımız bu konuda duyarlılık içinde olmalı ve yakma yıkma gibi suç teşkil eden fiillerin hak ve özgürlükleri gölgelemesine izin vermemelidir” dedi. Demokrasi içinde ve demokratik kurum ve kurallara saygılı olarak hareket edilmesinin önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, devletin ve kurumların samimî vatandaşların demokratik haklarını kullanmalarına sonuna kadar imkan sağlamaları gerektiğini söyledi.

OYUNA GELMEYİN
Taksim’deki Gezi Parkı protestolarını fırsat bilen bazı provokatif yapılanmalar ile kimi siyasi partilerin ülkeyi yangın yerine çevirme çabalarını sert dille eleştiren Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, “ Demokratik her eylemin yanındayız, hakkını demokratik yöntemlerle arayan herkesin hakkına saygı duyarız. Ancak sokak terörü ve şiddet uygulayarak yakıp yıkan eşkiya güruhuna da asla prim verilmemelidir” dedi. Siyasi otoritenin kendi halkının haklı taleplerine hiçbir zaman kulak tıkayamayacağını kaydeden Turbay, özellikle olaylara müdahale eden güvenlik güçlerinden bir kısmının hatalı davranışlarını bahane ederek kamu malına, şahıs malına zarar vermenin, ortalığı yakıp yıkmanın haklı bir yanının bulunmadığını söyledi. Turbay yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Demokrasi adına konuşmak ve demokrat olabilmek zor zamanların sınavıdır. Bugün yaşananlar ise demokratik hak olarak başlayan eylemlerin, gösterilerin provokasyona dönüşmesi, bazı siyasi partiler, sendikalar ve kimi sivil toplum örgütlerinin ise olayı ideolojik çerçeveye sıkıştırıp hak arama eyleminden çıkartmış olmalarıdır. Demokratik taleplerle meydana çıkan vatandaşlar, kamu mallarını yakıp yıkarak ülke severliklerini gösteren, dükkanları yakıp yıkıp yağmalayarak emekten yana duruşlarını sergileyenlerin oyununa gelmemelidirler.” Ankara / Ahmet Terzi

ÜLKEYE DAHA FAZLA ZARAR VERMEDEN OLAYLAR BİTMELİ
Konya iş dünyası Taksim Gezi Parkı’nda başlayarak, Türkiye’ye yayılan olayların bitirilmesi çağrısında bulundu. Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Sanayi Odası, MÜSİAD, ASKON, TÜMSİAD ve DERSİAD Konya şubeleri ile AKTİSAD tarafından yapılan ortak açıklamada, son günlerde Taksim Gezi Parkı’nda başlayarak birçok ile yayılan protestolar ve sonrasında yaşanan olayların iş dünyasınca üzüntüyle izlendiği belirtildi. Açıklamada, şunlara yer verildi: “Bizler iş alemi temsilcileri olarak her zaman demokratik tepkilere ve fikir hürriyetine saygılı olmamıza rağmen, olayların kötü amaçlı marjinal unsurların provokasyonlarına açık olmasından endişe duymaktayız. Samimî vatandaşlarımızın demokratik taleplerinin, suç unsurlarıyla gölgelenmesine izin verilmemelidir. Dünyada yaşanılan ekonomik krizle birlikte Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde yakın zamandaki siyasi istikrarsızlıklara rağmen, büyük bir başarı göstererek dünyada hızla ilerleyen Türkiye ekonomisine zarar verecek bu olayların bir an önce bitirilmesini istiyoruz.” Olayların yaşandığı haftada borsanın değer kaybının 33 milyar doları bulduğuna işaret edilen açıklamada, “Olayların devam etmesiyle yeni yatırımların tehlikeye gireceği gibi, başlayan turizm sezonunda önemli kayıplarımız olacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

34 kişiden 33’ü serbest bırakıldı
Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylar sonrası, İzmir’de sosyal paylaşım siteleri üzerinden halkı galeyana getirici ve olayları büyütücü paylaşımlar yaptıkları iddiası ile gözaltına alınan 34 kişiden 33’ü serbest bırakıldı. Alınan bilgiye göre, Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylar sonrası İzmir’de, sosyal paylaşım siteleri üzerinden halkı galeyana getirici ve olayları büyütücü paylaşımlarda bulunma, kanunsuz gösteri ve yürüyüşe çağrı, kamu düzenini bozma, halkı suça teşvik etmek suçlamalarıyla gözaltına alınan 34 kişiden 33’ünün emniyetteki işlemleri tamamlandı. Gözaltına alınan şüphelileriden 33’ü yapılan sağlık kontrolünün ardından ifadeleri alınarak savcılık talimatı ile serbest bırakıldı. Paylaşımları yaptıkları iddia edilen 4 kişinin ise polis tarafından arandığı öğrenildi.

GÖSTERİDE YARALANAN KOMİSER VEFAT ETTİ

Adana’da yapılan Taksim Gezi Parkı eylemlerine müdahale ederken köprü inşaatından düşen komiser 27 yaşındaki Mustafa Sarı tedavi gördüğü hastanede öldü. Yaklaşık 5 metre yükseklikten düşen Sarı’ya ilk müdahale arkadaşları tarafından yapılırken, ambulansla önce Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’ne ardından da Yüreğir Başkent Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Sarı ‘geniş kafa ve vücut travması’ tanısıyla yoğun bakıma alınmıştı.

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34