Köye Dönüş Çözüm Getirir

Köye dönüş projelerindeki kriterlerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu yolla gelir seviyesindeki dengesizliklerin de çözüleceğini belirtti.

12 Ekim 2017 Perşembe 15:45
Bu haber 515 kez okundu
Köye Dönüş Çözüm Getirir
banner1
 
Köye dönüş projelerindeki kriterlerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu yolla gelir seviyesindeki dengesizliklerin de çözüleceğini belirtti.


Şehirlerdeki nüfus yoğunluğunu azaltmak ve tarımsal üretimi artırmak için köye dönüş proje kriterlerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, köylere yoğun bir göçün başlaması halinde ekonomiden gelir seviyesindeki dengesizliğe birçok sorunun çözüleceğini belirtti. Köy nüfuslarının gittikçe azaldığına dikkati çeken Palandöken, “Özellikle 1980’li yıllarda ‘taşı toprağı altın’ söylemiyle İstanbul’a doğru başlayan yoğun göç dalgası daha sonra bütün büyük şehirlere yayıldı. Artık büyükşehirlerde, küçük illerin nüfusundan daha fazla o yörenin halkı yaşıyor. Kentlerdeki aşırı kalabalıklaşma konut fiyatlarındaki artıştan trafiğe kadar çok sayıda soruna neden oldu ve olmaya da devam ediyor. Bu göç dalgasında sınıra gelindi. Köy nüfusları her yıl ortalama 100 bin civarı azalıyor.” dedi. Gerekli şartların sağlanması halinde köylere bir göç dalgası yaşanabileceğine işaret eden Palandöken, “Bunun için köye dönüş projelerinde kriterler güncellenmeli. 18 ile 41 yaş arası olan sınır kaldırılmalı. Aynı zamanda gübre ve mazottaki indirim oranının artması da dönüşler için cazip bir kıstas olacaktır” şeklinde konuştu.

TARIMSAL ÜRETİM ARTAR

Köylere yoğun bir göçün başlaması halinde ekonomiden gelir seviyesindeki dengesizliğe birçok sorunun çözüleceğini vurgulayan Palandöken, “İnsanlarımıza köylerde uygun iş imkânı, sosyal yaşam ve eğitim gibi konularda da teşvik edici modeller oluşturulursa,hem şehirlerdeki bu yoğunluktan kaynaklı sorunlar azalır hem de tarımsal üretim artar. Tarım ve hayvancılıkta ithalata ihtiyaç duymayacak seviyelere gelmeliyiz. Aynı zamanda bölgesel olarak gelir dağılımındaki eşitsizlik de dengelenir. Yalnızca gelir dağılımındaki eşitsizlik değil, gelişmişlik farkı da azalır, kırsal kesimin kalkınması hızlanır. Ayrıca büyük şehirlerdeki konut ve ulaşım gibi sektörlere olan aşırı talebin azalması nedeniyle şişen fiyatlar ve dolayısıyla da enflasyon yeniden düşmeye başlar. Kırsal kesimdeki esnafın ve çiftçinin de geliri artmış olur.” ifadelerini kullandı.

Ahmet Terzi


www.yeniasya.com.tr/ekonomi/koye-donus-cozum-getirir_444342

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner27

banner34