Venezuela'da Asgari Ücrete Yüzde 40 Zam Yapılacak

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yaptığı yıl sonu konuşmasında, hükümetin asgari ücrete yüzde 40 zam yapacağını açıkladı.

02 Ocak 2018 Salı 11:16
Bu haber 236 kez okundu
Venezuela'da Asgari Ücrete Yüzde 40 Zam Yapılacak
banner1
 
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yaptığı yıl sonu konuşmasında, hükümetin asgari ücrete yüzde 40 zam yapacağını açıkladı.

Türkiye'de 2017 asgari ücretine yüzde 14,2 zam yapılarak yeni ücret brüt 2 bin 29 TL, net bin 603 TL olarak açıklanmıştı.

Ekonomik krizdeki Venezuela'da gıda ve tıbbi ürünlere erişimde sorun yaşanıyor.

Krize, ülkenin petrol gelirlerinin azalması ve ulusal para birimi Bolivar'ın değerinin sert bir şekilde düşmesinin neden olduğu bildiriliyor.

Hükümete, asgari ücretin bu oranda artırılmasının hâlihazırda yüksek olan enflasyon oranını daha da yukarı çekebileceği eleştirileri yapılıyor.

Maduro, 'bu zammın, ABD ve diğer bazı ülkelerin sosyalist uluslarına yönelik ekonomik savaşına karşı işçileri koruyacağını' söyledi.

ABD 2017 başında, Maduro'ya ekonomik yaptırım kararı almıştı.

Yıl içinde ülkede geniş çaplı gösteri ve şiddet olayları yaşanmış, Ağustos ayında ise Kurucu Meclis seçimleri yapılmıştı.

Venezuela lideri, televizyonlardan yayımlanan konuşmasının önemli bir bölümünde, ülkeden yaşanan sorunların kaynağı olduğunu belirttiği ABD'yi eleştirdi.

IMF: Enflasyon yüzde 1600'e çıkabilir

Maduro ise, siyasi rakipleri ve iş adamlarının kendisine karşı savaş başlattığını söylüyor. Venezuela Cumhurbaşkanı, bu kesimlerin siyasi amaçları için ekonomiyi sabote ettiğini, ABD'nin rejim değişikliği için ülkeyi karıştırmaya çalıştığını savunuyor.

Venezuela dünyanın en fazla petrol rezervine sahip ülkesi.

Ülkede aylardır, ilaçtan gıdaya birçok temel tüketim malzemesinin tedarikinde ciddi sıkıntı yaşanıyor.

Venezuala dünyada enflasyonun en yüksek olduğu ülke. Uluslararası Para Fonu IMF, ülkede enflasyonun bu yıl yüzde 1600'e çıkabileceğini söylüyor.
www.yeniasya.com.tr/dunya/venezuela-da-asgari-ucrete-yuzde-40-zam-yapilacak_450108
Admin  1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner37

banner26

banner34