1 milyon nüfuslu yeni şehir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, İstanbul’da ileriye yönelik bir milyon nüfuslu bir şehir kurmayı planladıklarını belirtti.

07 Ağustos 2012 Salı 09:30
Bu haber 9755 kez okundu
1 milyon nüfuslu yeni şehir
banner39
  Bayraktar, “Bizim Kayaşehir diye yaptığımız yer, kuracağımız şehrin çekirdeğidir. Biz o çekirdeği genişleteceğiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ekim ayında başlayacak olan afet riski altındaki alanların dönüşümü hakkında bilgi verdi.

Bayraktar, süreçle ilgili çalışmaların devamettiğini, binalarınçetelelerinin çıkartıldığını söyledi. Bayraktar, “Riskli binaların haritalarını çıkarıyoruz. Risk nitelik ve nicelik durumlarını çıkarıyoruz. Bu duruma yönelik yasa mevzuatlarını hazırlıyoruz. Bakanlar Kurulu kararını çıkarıyoruz. Bunlarla beraber, belediyelerle konuşuyoruz. Belediyeleri yasal mevzuata göre hazırlıyoruz” dedi.

2023’te şehirlerimizin çok daha düzenli ve marka şehirler halinde olacağını belirten Bayraktar, dönüşümün sadece afet riski kapsamında bir çalışma olmadığını, salaş, kaçak, mühendislik hizmeti almamış, enerjiyi savuran ve gecekondu gibi ruhsatsız yapılan tüm yapıların realize edileceğini kaydetti.

Kayaşehir çekirdek olacak İstanbul’la ilgili konuşan Bakan Bayraktar, depreme dayanıklı olamayan zeminlerin ıslah edileceğini, zemin emniyetine uygun kararlar alınacağını söyledi.

İleriye yönelik bir milyon nüfuslu bir şehir kurmayı planladıklarını da söyleyen Bayraktar, ilk etapta 500 binnüfus, arkasından 700 bin, onun da arkasından1 milyonu bulacak şekilde yeni bir şehre başlanıldığını ifade etti. Bayraktar, “Bizim Kayaşehir diye yaptığımız yer, yapacak olduğumuz şehrin çekirdeği durumundadır. O çekirdeği genişleteceğiz. O şehrin çalışmalarına süratle başlıyoruz” diye konuştu.

20 yıldan erken bitebilir

Sürecin 20 yıldan daha erken bir zamanda bitirmeyi hedeflediklerini kaydeden Bayraktar, “Uygulamaya eylül ve ekim başı gibi başlamayı düşünüyoruz. Bu çerçevede, memleketimizin hayrına çok güzel bir start vereceğiz. Belediyelerden müracaatlar var. Kamu kuruluşlarından müracaatlar var. Çok ciddi şekilde ve artan bir hacimde müracaatlar var. Bizim binalarımızı gelin yıkın diye, insanlar bize başvuruda bulunuyorlar. Bu yıkımlara başlamayı, Sayın Başbakanımız da teşrif ederse eğer, Sayın Başbakanlığımız’ın vereceği start ile Türkiye’nin herhangi bir yerinden başlatacağız” dedi.

İzmir’e dönüşüm kararı

Bakanlar Kurulu, İzmir’in Gaziemir, Bayındır ve Torbalı ilçelerinin bazı alanlarını “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” ilan etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 7.10.2012 tarihli 711 sayılı yazısı üzerine Bakanlar Kurulu İzmir’in Gaziemir, Bayındır ve Torbalı İlçelerinin bazı alanlarını 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 73. maddesine göre Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı ilan etti. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Gaziemir ilçesi Aktepe ve Emrez mahalleleri, Bayındır ilçesi Necati Uza, Yenice ve Hatay mahalleleri, Torbalı ilçesi Çaybaşı ve Yenimahalle alanları kentsel dönüşüm alanı kapsamına dahil oldu.
Kaynak:BUGÜN

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34