Parseli birleştir kârlı çık!

Kentsel dönüşüme farklı bir bakış açısı getiren sektör temsilcileri ve uzmanlar uyardı.

30 Aralık 2012 Pazar 12:12
Bu haber 7185 kez okundu
Parseli birleştir kârlı çık!
banner39
 Uzmanlar imar artışı yerine toplulaştırma ve kamusal mekan bonuslarının olması gerektiğine dikkat çekti. İmar artışını ise eleştirdi.

Son dönemde üzerinde sıkça konuşulan kentsel dönüşüme farklı bir bakış açısı getiren Lisanslı Değerleme Şirketleri Birliği Derneği (LideBir) Başkanı Neşecan Çekici, dönüşümün imar artışlarına feda edilmemesi gerektiğini söyledi.

Başkanlardan destek

Çekici'ye , belediye başkanları ve müteahhitler de destek verdi. Sektör temsilcileri ve belediye başkanları sağlıklı bir dönüşüm için araştırmaların iyi yapılması gerektiğini ve mecbur olmadıkça imar artışlarına izin verilmemesini savundu.

Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, 5 yılda sağlıksız yapıların tamamını dönüştüreceklerini ada bazında birleşen hak sahiplerine imar artışı imkanı verdiklerini söyledi. Kentsel dönüşümün yanı sıra tasarruf için de projeler yürüttüklerini belirten Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu da binasını yeşil kriterine göre yenileyenlere ek imar verdiklerini ama tek başına imar artışına karşı olduklarını dile getirdi.

Ranta kurban edilmesin

Dönüşümde imar artışı yerine toplulaştırma ve kamusal mekan bonusları olması gerektiğine dikkat çeken Çekici, dünyadaki dönüşüm örneklerine baktıklarında dönüşümün imar artışlarıyla gerçekleşmediğini gördüklerini söyledi. Çekici, parsellerin birleştirilerek imarın artırılmasının ve kamusal mekan bonuslarının kabul edilebilir olduğunu aktardı. Fikirtepe gibi imar artışlarının ise sistemi kilitleyeceğine vurgu yapıldı.

Nüfusu kaldırmaz

Emsal artışı yaparak dönüşümde başarıya ulaşmayı beklememek gerektiğini dile getiren Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, kentsel dönüşümde emsal artışlarıyla yaşanacak yoğunluğu İstanbul'un kaldıramayacağını söyledi. Emsal artışının iki kat nüfus demek olduğunu belirten Kuzu, "İstanbul'da bu kalabalığı kaldırabilecek potansiyel ve altyapı yok. Dönüşüm önemli bir planlamayı da zorunlu tutuyor. Çevre kirliliği, güvenlik ve trafik konularının çözümlenmesi göz ardı edilmemeli" yorumunda bulundu.

Plan şart

Kentsel dönüşümün Türkiye açısından son derece önemli olduğuna değinen İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, sistemin başarıya ulaşması için dönüşecek olan adada kimseyi mağdur etmeden adanın hamurlaştırılması gerektiğini söyledi. Hamurlaştırma işleminin hemen ardından kurulacak kentsel dönüşüm şirketi de olmazsa olmazlar arasında sıralanıyor. Serdar İnan'a göre kişilerin mülkiyetini hisseleri oranında tüzel kişiye devretmesi ile sistem sağlıklı işleyebilecek ve kentler yenilenebilecek.

Kaynak:Bugün

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34