Teslime hazır projelere ilgi yoğun

Uzun süre beklemek istemeyen ve riski sevmeyen yatırımcılar bitmiş konut, ofis ve dükkânlara yöneldi.

09 Eylül 2012 Pazar 10:32
Bu haber 6015 kez okundu
Teslime hazır projelere ilgi yoğun
banner39
 Yerleşime hazır projelerde teslim ve kira getirisi gibi avantajlar da talebi artırdı.

Gayrimenkul sektöründeki yukarı yönlü ivmeyi görüp sektöre giriş yapan ve ardından birçok konut alıcısını mağdur duruma düşüren inşaat firmalarından gözü korkan konut alıcıları son dönemlerde bitmiş ve sorunu olmayan projelere yönelmeyi tercih etti.

Teslime az bir süre kaldığı gözlenen projeler de yatırımcıların radarına girdi. Bitmiş evlere talebin artması sektörün de yüzünü güldürdü. İnşaat firmalarının satış temsilcileri bitmiş veya teslime hazırlanan projelere talebin artmasını sadece güven sorunu ile açıklamanın doğru olmayacağını belirterek, "Hesabını iyi yapan yatırımcılar da bazen topraktan girip beklemek yerine kira getirisi yüksek fiyatı düşük olan gayrimenkulleri satın alarak kira gelirini hemen ceplerine koyma istiyor. Bu da bitmiş gayrimenkule olan talebi artırıyor" bilgisini veriyor.

Kira garantisi de etkili

Teslime hazır olan evlerde inşaat firmalarının kira garantisi vermesi de talebi artıran bir başka önemli unsur olarak gözleniyor. Birçok firma satışları artırmak için 1 ile 3 yıl arasında değişen zaman dilimlerinde belli bir kira gelirini yatırımcıya garanti ediyor. Bu rakam bazı projelerde bin lira bazı projelerde ise 3 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Her keseye uygun gayrimenkul

İstanbul ağırlıklı olmak üzere Türkiye'nin her yerinde her zevke ve bütçeye uygun bitmiş üstelik birinci el ev bulmak mümkün. Fiyatlar 1+1 tipi evlerde 75 bin liradan başlıyor ve seçilen lokasyona ve oda sayısına göre 1 milyon liraya kadar çıkabiliyor.

En çok 2+1 tercih ediliyor

Emlak uzmanları bitmiş evlerde en çok 2+1 tipinde evlerin tercih edildiğini dile getiriyor. Bu tip evleri tercih eden grupların daha çok 4 kişilik aileler olduğuna dikkat çekiliyor. Emlak satış uzmanları 1+1 tipindeki evlerin ise yeni evli ve hiç çocuğu olmayan aileler tarafından satın alındığını söylüyorlar.

Teslimler gecikiyor

Konut alıcılarının hazır bitmiş evleri tercih etmesinin en büyük nedeni olarak gösterilen teslim süresinin uzaması istatistikî rakamlarda da görülüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılının ilk 6 ayına ilişkin ''Yapı İzin ve Kullanım İstatistikleri''ni açıkladı. Buna göre, bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla, belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümünde yüzde 37, değerinde yüzde 48,9 ve daire sayısında yüzde 26,4, bina sayısında da yüzde 8,4 artış oldu. Buna karşın belediyeler tarafından Yapı Kullanma İzin Belgesi verilen yapıların yüzölçümünde yüzde 5,1, daire sayısında yüzde 4,8, bina sayısında da yüzde 9,1 düşüş oldu. 2011 yılının ilk 6 ayında teslim edilen 251 bin 643 daireye karşılık bu yılın ilk 6 ayında teslim edilen konut sayısı 239 bin 460'de kaldı.

Ofis pazarı hareketleniyor

TÜİK'in rakamları ofis piyasasında da hareketliliğin ve yeni pazarlama metotlarının artacağını gösteriyor. Geçen yılın ilk 6 ayına göre bu yılın ilk 6 ayında teslim edilen ofis sayısında yüzde 619,5'lik artış olduğu gözleniyor. 2011 yılında yapı kullanım izin belgesi alan ofis sayısı 41 iken bu sayı 2012 yılınında 295'e yükseldi. Teslim edilen ofislerde metrekarelerin 2010 yılına ve 2011 yılına göre düşürüldüğü gözlendi. İnşaat firmaları daha çok küçük metrekareli ofis yapmayı tercih ederek daha az binada daha çok ofis sayısına ulaştı. Nitekim 2011 yılında yapı kullanım izni alan bina sayısı 599 iken bu sayı 2012'de 531'e geriledi. Buna karşı ofislerin değeri bir önceki yıla oranla yüzde 25,6 artışla 1 milyar 38 milyon 465 bin 703 liradan 1 milyar 304 milyon 784 bin 247'e çıktı.
 
Kaynak:BUGÜN

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34