Vergi yeniden zamlanacak

Yeni zamlar, 2013’te ödeyeceğimiz çok sayıda vergi ve harç için esas kabul edilen ‘yeniden değerleme’ oranını da yükseltecek.

25 Eylül 2012 Salı 19:16
Bu haber 6234 kez okundu
Vergi yeniden zamlanacak
banner39
 Özellikle MTV ve emlak vergisi katmerli artacak.

Bakanlar Kurulu kararıyla akaryakıt, otomotiv ve içki ile tapu harçlarında yapılan vergi artışlarının eylül ayına denk gelmesi, 2013'te ödeyeceğimiz birçok vergide de otomatik artışa yol açacak. Zamlar nedeniyle yeniden değerleme oranı beklenenden daha yüksek çıkacak.

Şimdilik yüzde 9,33

Birçok vergi, ekimden ekime 12 aylık ÜFE oranında belirlenen "yeniden değerleme oranı" düzeyinde artırılıyor. Bu oran ağustos itibariyle yüzde 9,33. Eylül ve ekim ÜFE oranları da eklendiğinde, 1 Ocak 2013 yılından itibaren birçok vergiye yapılacak otomatik zam oranı ortaya çıkacak. Geçen yıl sigaraya yapılan zamlarla sonucunda ÜFE, eylülde yüzde 1,55; ekimde de yüzde 1,60 oldu. Yeniden değerleme oranı yüzde 10,26 idi.

Akaryakıt sürprizi

Vergiye zam yapılmamış olsaydı, bu yıl yeniden değerleme oranı geçen yılın çok daha altında çıkacaktı. Çünkü eylül ve ekim aylarındaki yüzde 1,60'a varan oranlar hesaptan çıkacak, daha düşük ÜFE oranları girecekti. Ancak son vergi paketi ÜFE'yi yükseltirken yeniden değerleme oranının da yaklaşık 1 puan daha yukarıda oluşmasına yol açacak. Pakette enflasyona yol açan en etkili kalem ise akaryakıt ÖTV'si oldu. Akaryakıt zamlarının vergi paketine sürpriz bir şekilde girmesinde, yeniden değerleme hesabının etkili olduğu ifade ediliyor.

Harç ve cezalar artar

Yeniden değerleme oranı; yılda iki defa ödenen MTV, Emlak Vergisi, Özel İşlem Vergisi, pasaporttan yargıya kadar tüm harçlar, Damga Vergisi, veraset ve intikal vergileri, trafik cezaları, yargı ve idari para cezaları gibi günlük hayatımızı etkileyen onlarca kalem verginin arttırılmasında baz teşkil ediyor. Bu oran kasımda netleştiği için, eylülde yapılan vergi artışlarından etkileniyor. Enflasyon artışı ayrıca 2013'teki KDV gelirlerine de yükseltecek.

Verginin vergisi 2 milyar

Bakanlar Kurulu, son vergi ayarlamasıyla sadece ÖTV ve tapu harcında artışa gitmesine karşın uygulamada "verginin vergisi" yoluyla KDV'de de büyük gelir artışı sağlanacak. Yapılan hesaplamalara göre ÖTV artışından bu yıl 2,3 milyar, gelecek yılın tamamında ise 8,5 milyar lira kaynak toplanacak. Bununla birlikte artan ÖTV'nin ilave KDV getirisi toplamda 2 milyar liraya ulaşacak.

Kaynak:Bugün

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34