'Bitmeyecek Gibi Kullandık'

Susuzluktan ekim yapamayan çiftiden özeleştiri...

17 Nisan 2018 Salı 11:47
Bu haber 324 kez okundu
'Bitmeyecek Gibi Kullandık'
banner39
 
Susuzluktan ekim yapamayan çiftiden özeleştiri...Burdur’da merkeze bağlı 7 köyü besleyen Karaçal Barajı’nın yeterli suyu toplayamaması nedeniyle bu köylerde pancar ekimi yapılamadığı bildirilirken çiftçilerden özeleştiri geldi.


Burdur’da kış dönemi yeterli yağış olmaması, mevcut suyun da kontrolsüz kullanılması pancar üreticisini olumsuz etkiledi. Özellikle merkeze bağlı Karaçal, Yarıköy, Yazıköy, Akyaka, Hacılar, Yassıgüme ve Düğer köylerinin tarımsal sulama ihtiyacının karşılandığı Karaçal Barajı’nda yeterli su seviyesine ulaşılamayınca bölgedeki üreticiler de ekim yapamadı. Çiftçilerden Kerim Bakır, suyu bitmeyecek gibi kullandıklarını belirterek, “Şimdi de Medine fukaraları gibi yağmur bekliyoruz” dedi. Geçen dönem 3 bin dekardan yaklaşık 30 bin ton pancar üretilen 7 köyde, bu yıl pancar üretimi yapılamayacak. Üreticiler ise bu ay bölge yeterli yağmur alırsa silajlık mısır ekecek.


‘Suyu çok kontrolsüz kullandık’


Merkeze bağlı Yassıgüme köyünde pancar üretimi yapan Kerim Bakır, “Bu yıl pancar ekimi yapamadık. Yağış olup da Karaçal Barajı yeterli seviyeye ulaşırsa silajlık mısır ekebileceğiz. Yağış olmazsa mısır da ekemeyeceğiz ve tarlalarımız bu yıl boş kalacak. Suyu çok kontrolsüz kullandık, hiç bitmeyecek gibi davrandık. Suyu tarlaya saldık, gezmeye gittik. Çok sulamakla çok mahsul alacağımızı düşündük; ama su geldi, gitti. Koskoca barajın dibi göründü. Şimdi de Medine fukaraları gibi yağmur yağsın diye bekliyoruz. Yağmur yağarsa yüzümüz güler. Hepimizin banka kredileri var, üretime güvenerek traktör aldık, ekipman aldık. Üretim yapamazsak ödemelerde de zorlanacağız” diye konuştu.


‘Köylülerimiz yanlış yaptı’


Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir ise mevsimsel değişiklikler nedeniyle bölgede yeterli yağış olmadığını belirtti. Demir, “Karaçal Barajı’nın sınırları içerisinde Karaçal, Yarıköy, Yazıköy, Akyaka, Hacılar, Yassıgüme ve Düğer’den oluşan 7 köyümüz var. Köylülerimiz barajda suyun hiç bitmeyeceğini düşünerek, yaptıkları yanlış sulama uygulamaları nedeniyle oluşacak mağduriyeti göremedi. Bölgede ekili alan 55 bin dekar, bunun 38 bin dekarı 2017’de sulandı. Bölgedeki üreticilerimiz yıllık 15 milyon ton su kullanarak, son 3 yılda 45- 50 milyon ton su kullandı. Barajın su kapasitesi ise 60 milyon tondur. Yağışlar da olmayınca baraj kurudu.” ifadelerini kullandı.www.yeniasya.com.tr/yurt-haber/bitmeyecek-gibi-kullandik_459348

Admin 1

    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34