Işık Kirliliği Hakkında 5 Sarsıcı Gerçek

Işık kirliliği; yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış yönde ve yanlış zamanda ışık kullanılmasıdır. Şehirleşmenin de yan etkilerinden biri olan ışık kirliliği ile ilgili şaşırtıcı 5 gerçeği yazımızdan öğrenin.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 02:09
Bu haber 347 kez okundu
Işık Kirliliği Hakkında 5 Sarsıcı Gerçek
banner39
 
Işık kirliliği; yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış yönde ve yanlış zamanda ışık kullanılmasıdır. Şehirleşmenin de yan etkilerinden biri olan ışık kirliliği ile ilgili şaşırtıcı 5 gerçeği yazımızdan öğrenin.1. Los Angeles'ın gökyüzü ışıltısı 320 km uzaklıktaki bir uçaktan görülebilir.

Los Angeles sakinleri uzun bir süre yıldızları göremediler. Aslında bazı şehir sakinleri gece gökyüzünün doğal halinin neye benzediğini bile bilmiyorlar. 1994 depremi şehrin gücünü yok ettiğinde, kaygı içindeki halk karanlık gökyüzünde garip bir "dev, gümüş bulutu" gördüğünü bildirmek için yerel acil merkezlerini aradı. İlk kez gördükleri şey ise ışık kirliliği nedeniyle uzun süredir karanlık olan Samanyolu'ydu.

Photo by Byrce David via Flickr (CC)

2. Gece yapay ışık, ağaçların mevsimsel döngüsünü bozar.

Bitkiler bile gündüz ve gece doğal döngüsüne bağlı olarak yaşar. Yapay ışığa uzun süre maruz kalmak, birçok ağacın mevsimsel değişime göre ayarlanmasını engeller. Aşağıdaki fotoğrafa dikkat edin; bu ağacın yaprakları sağ üst kısımda, yani doğrudan sokak lambasına maruz kalan yapraklarına göre daha renkli çiçek açmıştır. Bunun aynı zamanda doğal yaşam alanı için ağaçlara bağımlı olan diğer canlılar için de kötü etkileri vardır.

Photo by Fraser Clarke

3. Işık kirliliği iklim değişikliğine gereksiz yere katkıda bulunur.

Amerika ortalama bir yılda dış aydınlatma yani sokakları ve otoparkları aydınlatmak için yaklaşık 120 terawatt-saat enerji kullanıyor. Bu, 2 yıl boyunca New York şehrinin toplam elektrik ihtiyacını karşılamak için yeterli bir enerjidir. Ne yazık ki o ışığın %50'si boşa harcanıyor. Bu, 3.3 milyar dolara ve yılda 21 milyon ton karbondioksit salınımına tekabül ediyor! Tüm bu karbondioksiti telafi etmek için yılda 875 milyon ağaç dikmek zorunda kalacağız.

4. Işık kirliliği yılda milyonlarca kuşun ölmesine sebep olur.

Yapay ışıklar kuşların göç etme döngülerini bozarak yerlerinden çok erken veya çok geç ayrılmalarına neden olur. Bu da, yuvalanma için ideal şartları ortadan kaldırır. Kuşlar geceleri ay ışığı ve yıldızların ışığıyla göç ederler. Ancak her yıl milyonlarcası gereksiz yere aydınlatılmış binalara çarparak ölüyor. Ölümcül Işık Farkındalığı Programı (FLAP), her yıl halkın bilincini artırmak için bu ışık kirliliği kurbanlarını "sergiliyor".

Photo by Kenneth Herdy, Fatal Light Awareness Program

5. Gece yapay ışığa maruz kalmak, insan sağlığını tehlikeye atmaktadır.

İnsanlar, gece gündüzün doğal aydınlık-karanlık döngüsü düzeniyle evrimleşmiştir. Yapay ışıktan dolayı çoğumuz artık karanlık geceler yaşamıyoruz. Dünyadaki çoğu yaşam gibi 24 saatlik bir ritime (biyolojik saatimize) uyuyoruz. Doğal ışık, kendimizi Dünya'nın 24 saatlik dönme süresine ayarlamamıza yardımcı olan önemli bir işarettir. Gece yapay ışığa maruz kalmak ise bu süreci bozar. Başta kanser çeşitleri olmak üzere potansiyel ölümcül hastalıkların riskini arttırır. Geceleri, mavi ışık özellikle zararlıdır. Ne yazık ki dış aydınlatma, bilgisayar ekranları, televizyonlar ve diğer elektronik göstergeler için kullanılan çoğu LED'ler bol mavi ışık yaymaktadır.

KAYNAK: TÜRK ZEKA VAKFI


ADMİN 1    Yorumlar

Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner38

banner37

banner34